Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.8.2004
Svátek má Vavřinec
  Výběr z vydání
 >BÁSNĚNÍ: Strážce majáku má příliš rád ptáky
 >PENÍZE.CZ: Chcete ještě na vysokou?
 >NÁZOR:Co vy na to, pane ministře?
 >PRAHA: Václav stále svatý, leč zabedněný
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Největší hajzl a ksindl
 >KNIHA: Média a jejich postavení ve společnosti
 >NÁZOR: Není koho volit
 >POSTŘEH: O cestování
 >SUDETY: Dokument naší doby
 >FEJETON: Antická doba
 >POLITIKA: Vláda ČSSD-KSČ, KDU-ČSL a US-DEU
 >KOMENTÁŘ: Vítězové vládní krize: premiér Komunikátor a prezident Pábitel (aneb, jak Češi konečně mají, co si zaslouží)
 >MROŽOVINY: Člověk v zrcadle moře
 >SVĚT: Pigmentace politicky korektní
 >PENÍZE.CZ: Autentizační prvky a metody pod drobnohledem II.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
10.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Největší hajzl a ksindl
Jan Kovanic

Jedou vypnout rozhlas

"Pustit ho? Vždyť to byl největší hajzl a ksindl!" Tak se rozčilovala pamětnická žena dnes v metru, když si četla noviny. Karel Hoffmann v pondělí nastoupil výkon čtyřletého trestu. Byl odsouzen na "sabotáž". Pan prezident Klaus zvažuje, jestli je vhodné zavírat starého člověka za 36 let staré "porušení telekomunikačního zákona". Dnes je Hoffmann snad nejstarší český vězeň. Ale chudák! A co provedl ten předtím nejstarší vězeň, že nedostal milost???

Dříve, nežli ze sebe Klaus udělá milosrdného vola, chtěl bych připomenout nejen jemu, že tady nejde jen o to, že Hoffmann osobně jako ředitel tehdejší Ústřední správy spojů zarazil 21. srpna 1968 před druhou hodinou ranní vysílání Československého rozhlasu. Stalo se to právě v době, kdy hlasatelé začali číst text prohlášení předsednictva ÚV KSČ. Dnes Hoffmann tvrdí, že je "nevinen, pouze se řídil pokyny Ludvíka Svobody... Zajišťoval rozhodnutí nejvyššího představitele státu, prezidenta..." Pravda, zločinci se snaží často zmást soud svými lžemi, ale tahle je zvlášť ubohá. Je známo, jakým svinským krokem vyprovodil Svoboda z Hradu "dělnickorolnickou vládu" soudruha Indry. Sabotáž s přerušením vysílání nebyla jediná. Hoffmann krom toho rozkázal večer před invazí spojovatelkám Mezinárodní a meziměstské telefonní ústředny ve Fibišce spojovat dálkové hovory. Tady nejde o to, že něco zakázal, ale proč a kdy to zakázal! Zakázal to v době příprav na naši okupaci. Hoffmann těmito činy na sebe prozradil, že byl účastníkem spiknutí, které připravovalo vpád cizích vojsk. Toto nebylo "porušení telekomunikačního zákona", stejně jako střelba sovětských vojáků do lidí nebyla "ohýbáním ukazováčku na spoušti"... Zároveň s tím začala koordinovaně vysílat vetřelecká stanice "Feltafa". Ona by to nebyla taková sranda, kdyby z éteru znělo toliko prohlášení TASSu:

"...straničtí a vládní činitelé Československé socialistické republiky se obrátili na Sovětský svaz a ostatní členské státy se žádostí o poskytnutí bezodkladné pomoci bratrskému československému lidu včetně ozbrojených sil..." Kdyby se povedlo Hoffmannovi udržet informace pod pokličkou, mohli jsme tu mít vládu ve stylu nejhorších padesátých let. Protože však spojaři, radioamatéři, energetici, železničáři, rozhlasáci a televizáci dokázali přerušit informační blokádu, padla první garnitura zrádců a jako náhradní řešení nastoupil Husák, za kterého zavládl spotřební "reálný socialismus" v mezích mírného absolutismu.

Připomínám, že ti lidé nastavovali vlastní kejhák, aby se informace o naší okupaci dostala mezi veřejnost. Díky jejich statečnosti velezrada Hoffmannovi nevyšla. Proto musely přijet na Vinohradskou tanky a "vypnout" rozhlas po svém. Při obraně rozhlasu umírali naši hrdinové. Ty má na svědomí soudruh Hoffmann. Prosím, pane prezidente Klausi, abyste na to nezapomínal. 5. května chodíváte na Vinohradskou klást věnce obětem Pražského povstání z roku ´45. Na těch barácích naproti jsou ještě patrny kulky ze srpna 1968!

Karel Hoffmann nese nikoli snad soudně dokazatelnou odpovědnost, ale morální odpovědnost jednak za vraždění českých a slovenských vlastenců v ulicích našich měst, ale i za následující marasmus naší společnosti, na kterém se pilně podílel. Jako jediný ze zrádců (Kolder, Biľak, Švestka, Rigo...) riskoval tím, že osobně poroučel lidem. Však byl za svou účast na zradě patřičně odměněn pohodlnou funkcí - v roce 1969 se stal předsedou Ústřední rady odborů. A spojaři, rozhlasáci, televizáci, hrdinové národního odporu byli vyházeni z práce, oni sami i jejich rodiny byli na celé generace perzekuováni.

"Kdyby se aspoň omluvil...," říkala ta paní v metru. Kdyby se omluvil národu, kdyby spolupracoval s Úřadem pro vyšetřování zločinů komunismu na usvědčení spolupachatelů, tím by projevil účinnou lítost a mohlo by se uvažovat o milosti. Ale hajzlové a ksindlové se neomlouvají. Hoffmann prohlásil, že svého činu nelituje. Na Pankrác se dostavil za zpěvu Internacionály s doprovodem dalších hajzlů a ksindlů, jako třeba poslance Exnera. Ksindlové z dnešní KSČM se tímto hrdě přihlašují k odpovědnosti za okupaci Československa a následné normalizaci.

Přemýšlel jsem, koho mi ten starý muž na fotografii připomíná. A vzpomněl jsem si: Esesáckého vraha Malotha. Ten taky ničeho nelitoval. A byl starý, tuze starý. No, je to tak, že váleční zločinci už jsou staří.

Staří ksindlové a hajzlové.

Psáno v Praze 9. srpna 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku