Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.8.2004
Svátek má Zuzana
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Zemřela kráska v bílém.
 >BÁSNĚNÍ: Kohout plaší smrt
 >PENÍZE.CZ: Finanční plánování podle TriMan
 >FEJETON: Zákony buzerace
 >POSTŘEH: O automatech
 >MÉDIA: Jak se u nás vyrábí zločinci
 >MROŽOVINY: Dobytí Guamu
 >EKONOMIKA: Experti předpokládají růst akciových trhů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >Kdo všechno podporoval vojenskou mašinérii Bagdádu
 >SVĚT: Peníze dovedou kazit člověka i státy
 >FEJETON: Globální oteplování
 >BÁSNĚNÍ: Strážce majáku má příliš rád ptáky
 >PENÍZE.CZ: Chcete ještě na vysokou?
 >NÁZOR:Co vy na to, pane ministře?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
11.8. FEJETON: Globální oteplování
Lubomír Ptáček

Jedno z nejoblíbenějších témat okurkové sezóny je globální oteplování Země. Nedělní přílohy novin vaří z vody, redaktoři jsou na dovolených, a tak se bere zavděk i omletými tématy, jako jsou meteorické roje, žraloci na Jadranu a nepotvrzené klimatické změny.

Nedávno zase v nějaké víkendové příloze ukazovali, jak bude vypadat Evropa, až se rozpustí část ledu na pólech a moře stoupne já nevím o kolik. Zkrátka ti, kdo bydlí u moře, se mají nač těšit. Půl Polska pod vodou, Maďarsko celé, z Dánska ostrov, z Británie ostrůvek. V tomto ohledu jsme si vybrali dobře. Česká kotlina a Morava zůstanou zachovány, jenom k moři bude blíž. Slovensko se rovnou stane přímořským státem a jeho válečná flotila budou majestátně proplouvat nad bývalou Budapeští. Možná bude z moře vyčuhoval kousek pešťské Citadely. Celkově to ale Evropská unie dost schytá.

Nejhůř dopadnou Holanďané, kteří se rvou s mořem už stovky let, staví hráze, vysoušejí mořské dno a už teď, kdyby museli vrátit moři, co mu vzali, jejich území by se o dost zmenšilo. No a kdyby se mořská hladina ještě zvedla, z Holandska by nezbylo vůbec nic.

Při těchto chmurných úvahách mě napadlo, jestli bychom vlastně neměli Holanďanům nabídnout suchozemský azyl. Myslím, že určitě jsou nejžhavějšími kandidáty na spolužití s námi, pokud by ovšem měli zájem. Jsou celkem slušný, skromný a pracovitý národ a myslím, že by nám vůbec nepřekáželi, spíš naopak. Řada skutečností mluví v jejich prospěch a komplikace by byly zanedbatelné.

Myslím si, že Nizozemci mají Česko rádi. Hodně se zde vyskytují, zejména o dovolených, a zkuste je porovnat třeba s Němci. Ti u nás sice utratí spoustu peněz, ale to ještě nic nevypovídá o jejich vztahu k naší zemi. Přebývají především v drahých hotelích. To Holanďany najdete spíš v každém malém kempu, třeba i na koupališti v Křtinách u Brna. Jak říkám, jsou skromní a líbí se jim u nás. Myslím, že by naši nabídku uvítali.

Přínos takového soužití pro Čechy bych si dovolil označit za nikoli zanedbatelný. Nizozemci mají mnoho zkušeností, vždyť dříve vládli polovině světa. Vědí, co je tolerance, přičemž nemám na mysli jen lehké drogy, prostituci a registrované partnerství. Vyznání jsou převážně protestantského, ale to by tak nevadilo. Vlažnost našeho náboženství je všeobecně známá a těch pár našich militantních katolíků, kteří by třeba chtěli přiživovat náboženské rozmíšky, bychom určitě přivedli k rozumu. Navíc, naši evangelíci by si s holandskými protestanty časem určitě porozuměli.

Prakticky by přesun obyvatel z Nizozemí do Čech proběhl asi tak, že bychom jim vykázali některá místa, kde by si mohli stavět vesnice. Oni by tam pak postupně najížděli se svými obytnými přívěsy, ve kterých by pro začátek přespávali. Peněz by si asi přivezli s sebou poměrně dost. Na druhé straně bychom museli počítat s jejich nesmírnou šetrností, třeba právě v těch Křtinách na koupališti zásadně kupují ty nejlevnější zmrzliny, poté, co si prostudují nabídku na obrázcích.

Nezapomeňme také, jak ušlechtile se k nám Holanďané zachovali, když v jejich zemi dokonal svoji životní pouť Jan Ámos Komenský. Půda, v níž je v Naardenu pochován, patří z vůle Nizozemského království České republice, což je jistě bezprecedentní skutečnost. Nepochybně máme Holanďanům co oplácet. Jistě, i my jsme se kdysi zachovali poměrně ušlechtile, když k nám přišli Habáni, kteří možná také pocházeli z Holandska. Nalezli u nás domov a přinesli nám řadu moderních poznatků, třeba v oblasti pěstitelství. Z náboženských důvodů pak museli po Bílé Hoře odejít. Podobně plodné soužití bychom třeba mohli očekávat i v době globálního oteplení.

Mám zato, že nezanedbatelným přínosem by mohlo být i snížení cestovních nákladů na kvalifikační fotbalová utkáních. Pokud by i v budoucnosti losy všech mistrovství vycházely tak, jak vycházely dosud, neboli že v každé kvalifikační skupině budeme s Holanďany, dosáhlo by se značných úspor.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku