Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.8.2004
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Fahrenheit 9/11.
 >ZE STARÝCH NOVIN: 120 let v lidské historií je to velký skok?
 >VÍKENDOVINY: Někdy je přírody až moc
 >PENÍZE.CZ: Bezpečnostní prvky Eura
 >ŽIVOT: Továrnna na Absolutno aneb Karel Čapek a Utah
 >REAKCE: Dopis pro šéfredaktora MfD
 >TÉMA: Kerryho předvolební křeče
 >LIDŠTINY: Stalin a Bush jsou prý pořád v kurzu - mají něco společného? aneb americké prezidentské volby za dveřmi.
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vztahy Čechů a Němců před asi tak 120 lety
 >MÉDIA: Presidentův moderátor? - nebo snad pouze český chaos?
 >POSTŘEH: O řetězovém dopise a platonické lásce
 >PRÁVO: Spravedlivý proces, hasiči, policajti a ostatní.
 >PENÍZE.CZ: Finanční plánování podle TriMan II.
 >NÁZOR: Uvažování a záměry lidí zvláštního ražení
 >NÁZOR: Hoffmannovy povídky z basy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
13.8. Poslední, takže které?
JITA Splítková

Poslední. Jednou úplně všechno končí, takže je jasné, že jednou to muselo přijít a já píšu poslední příspěvek pro NP. Jaké téma zvolit? Je jich tolik a tolik věcí zůstává nevyřčených… takže které? Nakonec na rozloučení volím stylové téma - psi.

Psi zrcadlem společnosti?
V posední době snad není týden, aby masmédia nepřinesla zprávu o pokousání člověka psem. Pes napadne dítě nebo i dospělého a skoro vždy ono napadení končí v nemocnici. Jsou to smutné a pro napadené bolestivé a traumatizující zkušenosti.
Co zabrání takovýmto útokům?
Odpověď je jasná. Jedině lidi.
Podle poslanců je řešení jasné a jednoduché.
…příští měsíc se odehraje v Poslanecké sněmovně velká debata, která se může dotknout stovek tisíc lidí v zemi - majitelů psů. Celkový počet psů je u nás odhadován na více než milion. Skupina poslanců navrhne, aby byl poprvé v historii evidovaný a očipovaný každý pes. Dále přísnější tresty, mimo jiné i takový, že by majitel mohl o svého psa přijít a neměl by možnost už žádného dalšího mít… (iDnes)

Čipování samo o sobě nezabrání útoku a ač jsem technický nadšenec a hltám všechny novinky ze světa robotů, tak se mi ono čipování vůbec nelíbí. Začne to u psů a skončí u lidí. Nejlepší způsob absolutní kontroly nad občany. Ne, čip do těla nechci a ani pro psy.
Tvrdší tresty pro majite? Ano, to by mělo být. Zákaz chování psů pro nezodpovědné lidi? Ano. A existují ještě další návrhy - například povinný výcvik některých psích plemen. I s tím lze souhlasit. Ovšem dost pokousaných je i od jezevčíků…
Navíc, toto všechno jsou opatření, která fungují a post, ale preventivní moc nejsou (kromě toho, aby psi byli cvičení, ale v kebuli může lupnout každému). Podívejme se na problém nervózních agresivních útočících psů z jiného pohledu. Nejsou psi zrcadlem nejen svého páníčka, ale vlastně celé společnosti?
V těchto dnech se na světových serverech objevila zpráva o tom, že na Sibiři našli chlapce, kterého vychoval pes. Jelikož se takové věci už v minulosti staly (vlčí děti Amala a Kamala) nevidím důvod, zprávu pokládat za letní kachnu. Pes, když se narodí, nemá v povaze zabíjet a trhat lidi (výjimky se mohou najít například z důvodu nádoru na mozku psa) k tomuto dojde cílenou nebo špatnou výchovou a nebo se stane nervózním a agresivním vlivem prostředí.

Poslanci se v září budou hádat a možná i kousat o to jaká represivní opatření zavést, ale to do problému budou pouze píchat neutnou mu hlavu. Problém je totiž nejen v majitelích, nejen v nevychovaných psech, ale je v celé společnosti v její atmosféře, která se promítá přes chování lidí do psů. Jasně musíme vidět, že naše společnost je nemocná - v právo a spravedlnost přestává věřit i největší naiva… roste nezaměstnanost a není pravda, že lidi nechtějí pracovat, jen maličké procento se chce válet, ostatní prožívají nezáviděníhodné dny… rozevírají se sociální nůžky… roste agresivita lidí… a toto vše do sebe vstřebávají i naši čtyřnozí souputníci. Poslanci (a to nejen naši) by si měli uvědomit, že problémy je nutné řešit od hlavy čili od jejich základů. Jenže, jde to vůbec v současné historické epoše?

JITA Splítková


Poděkování.

Od konce září roku 2000 jsem editovala i hlavní stránku NP a přispívala na ni publikační činností - chtěla bych za tuto možnost, poznat takovouto práci, poděkovat vydavateli panu Ondřeji Neffovi. Chtěla bych mu poděkovat i za ukončení naší spolupráce, dává mi to další prostor poznat zase něco jiného.
Děkuji všem čtenářům a velmi děkuji přispívatelům, kteří mi zasílali své články, bez nich bych NP vytvářet nemohla. Snažím se teď všem zasílat mejlíky, ale nevím jestli se mi to při jejich počtu podaří. Takže tady na tomto místě děkuji vám všem a prosím už mi nepiště na moji, teď už bývalou adresu pes@login.cz, pokud byste mi náhodou chtěli napsat, tak na moji osobní (najdete ji na www.futurologie.cz ).
Děkuji.
JITA

A co na úplný závěr? Chce to něco stylového. Takže byla by tu jedna geniální báseň. :-)

Sbohem a šáteček
Vítězslav Nezval

Sbohem a kdybychom se nikdy nesetkali
bylo to překrásné a bylo toho dost
Sbohem a kdybychom si spolu schůzku dali
možná že nepřijdem že přijde jiný host

Bylo to překrásné žel všecko má svůj konec
Mlč umíráčku mlč ten smutek já už znám
Polibek kapesník siréna lodní zvonec
tři čtyři úsměvy a potom zůstat sám

Sbohem a kdybychom si neřekli už více
ať po nás zůstane maličká památka
vzdušná jak kapesník prostá jak pohlednice
a trochu marnivá jak vůně pozlátka

A jestli viděl jsem co neviděli jiní
tím lépe vlaštovko jež hledáš rodný chlév
Ukázalas mi jih kde máš své hnízdo v skříni
Tvým osudem je let mým osudem je zpěv

Sbohem a bylo-li to všechno naposledy
tím hůř mé naděje nic vám už nezbude
Chcem-li se setkati nelučme se radši tedy
Sbohem a šáteček Vyplň se osude!
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku