Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.8.2004
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Fahrenheit 9/11.
 >ZE STARÝCH NOVIN: 120 let v lidské historií je to velký skok?
 >VÍKENDOVINY: Někdy je přírody až moc
 >PENÍZE.CZ: Bezpečnostní prvky Eura
 >ŽIVOT: Továrnna na Absolutno aneb Karel Čapek a Utah
 >REAKCE: Dopis pro šéfredaktora MfD
 >TÉMA: Kerryho předvolební křeče
 >LIDŠTINY: Stalin a Bush jsou prý pořád v kurzu - mají něco společného? aneb americké prezidentské volby za dveřmi.
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vztahy Čechů a Němců před asi tak 120 lety
 >MÉDIA: Presidentův moderátor? - nebo snad pouze český chaos?
 >POSTŘEH: O řetězovém dopise a platonické lásce
 >PRÁVO: Spravedlivý proces, hasiči, policajti a ostatní.
 >PENÍZE.CZ: Finanční plánování podle TriMan II.
 >NÁZOR: Uvažování a záměry lidí zvláštního ražení
 >NÁZOR: Hoffmannovy povídky z basy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
13.8. ZE STARÝCH NOVIN: 120 let v lidské historií je to velký skok?
Edmont Dante

Asi řeknete, jak se to vezme. Záleží v čem. Jeden lidský život je na to málo. Dovolím se opět s Vámi podělit co mě zaujalo, když jsem listoval novinami starými právě těch 120 let. A nebudete věřit, lidé z této doby se zajímali o nás, lidi z roku 2000. Myslíte jako o pana Grosse a co moudrého vymyslela nějaká moudrá hlava ve sněmovně? Tak to ne! Ovšem moudří junáci se už objevili i tehdy. Zde jsou důkazy.

"Učitel, jenž si něco vypsal." Edvard Bellamy, autor známého spisu "Pohled z r.2000 na rok 1887" jenž v některých kruzích způsobil senzaci a také v jazyku českém vyšel, jest učitelem v Bortoně. Tento spis, jejž jedni pojmenovali socialistickým evanděliem, a jiní utopií nazvali, vynesl svému původci dosud slušnou sumičku 37.000 dollarů honoráře.

Přiznám se, že bych si ten spisek velmi rád přečetl. Nemáte ho někdo doma? Asi ne. Takže pokračujme a pohlédněme skutečně z roku 2000 na rok 1887! A co se dovíme?

Třeba objevy, chce se mi říct naprosto debilní. Nebo je to předchůdce mobilu s foťákem?
"Fotografický klobouk je nyní ve Francií oblíben." Klobouk ten obsahuje ve své horní části (uvnitř) malý fotografický přístroj, v němž se několik upravených desk nachází, na přední straně klobouku je malý otvor, za nímž jsou čočky upraveny. S klobouku na zevní straně visí zlatá neb černá šňůra a zatáhnutím jí připraví se čočka k fotografování.

Zde něco pro mladé zvídavé kutily.
"Důkaz, že země se otáčí." Vezmi mělký talíř, postav jej ve světnici na podlahu a nalej naň trochu vody. Po chvíli kdy se voda utišila, nasyp na vodu tenkou vrstvu lycopodia (výtrusu plavunních), která však nedosahuje až po sám kraj talíře, při tom jest opatrně toho dbáti, aby se vodou nehnulo. Polož opatrně na hladinu rovnou tříštičku jen jako niť tlustou a asi 1 dm dlouhou, pak polož pravítko na talíř tak, aby mělo právě směr třísky. Po několika hodinách lze pozorovati, že tříska jako ručička hodinek se otočila směrem pohybu země opačným. Čím blíže točně, tím prý otáčení to je patrnější.

Zde si dovolím udělat poznámku. Návod je od německého autora a Němci se honosí důkladnosti. Takže tento návod je tak propracovaný, že jsem si ho nedovolil celý uvést. Posuďte.... "lze jej dělati pouze v přízemí domu, při tom je nutno dbáti atd, atd, atd těch podmínek je dost a jedná inteligentnější druhé. Napadá mě jedno: Němci jsou tak důkladní, že i když blbnou tak....................

No a tady je pro změnu, něco jako kino, nebo televize.
"Nejnovější vynález Edisonův." Newyorský telegram londýnských "Timesů" přináší bližší zprávy o novém vynálezu Edisonově "kinetografu". Jest to kombinace fonografu a fotografie. Fotografický přístroj, jenž provede 46 snímků za vteřinu a podává tudíž přesně i nejrychlejší pohyby, jest podkladem tohoto vynálezu. Momentní fotografie zachycuje výjevy na jevišti, gelatinový proužek, na něm utkvívají obrazy, otáčí se stále na válci a přijímá tak stále nové dojmy. Vedle toho je upraven fonograf, jenž zachycuje zvuky. Nebudu pokračovat v popisu, nic by nám to asi zas až tak neřeklo. Mimo jiné popis líčí, že tento přístroj by byl využíván doma, asi jako televize.

Změníme obor a přejdeme na matematiku.
"Jak těžko jest vyhráti velkou výhru." Tak to je velmi zajímavý článek a opět obsáhly. Je plný čísel, kolik bylo zavražděno na Rusi mužů, kolik žen, proto z důvodu místa si ho neodvážím uvádět celý. Je od ruského profesora Janfonova, který dochází zde uvedeným matematickým výpočtem k závěru: "Dle toho má každý muž patnáctkrát a žena čtyřikrát větší naději býti zabitu, nežli vyhráti hlavní výhru." ("zabitu" je opis)

Další badatel, který došel k zajímavému výpočtu.
"Jak člověčenstvo zaniká." Tuto otázku zodpověděl statistik francouzský Pavien, jenž bádaje o vzrostu lidském, dospěl velice smutného závěru. Svými studiemi dokázal, že průměrná výška muže v roku 1610 byla 1,75 cm, či 5 stop a 9 palců. V roce 1820 již jen 5 stop a 5 palců. Abych Vás nenapínal, proto vědecký článek zkrátím a tento dokazuje, jak se zmenšujeme. Tak v roce 4000 bude vzrostlý muž jen 15 palců vysoký. Článek končí větou: "Originelní badatel dochází k závěru, že konec světa pro nás je nevyhnutelný, protože se vynulujeme."

Lidské zdraví.
"Kterak působí značně rozředěný vzduch na tělo lidské." O tom dr.Karel Müllenhof nejnověji uveřejnil zajímavé zprávy, jež se týkají větroplavců. Také zajímavé a důkladně propracované opět ta německá důslednost, ovšem co nám tím chtěl básník říci? Nevím.

A ještě jednou něco pro zdraví.
"Běh pro léčení koktavostí." Bratři doktoři Gutzmannové zřídili v Berlíně cvičný běh pro léčení koktavosti a vydávajíce i odborný list. V Dortmundu zaveden byl v minulém školním roce taktéž běh pro koktavé dítky na němž účinkovali učitelé uplatňujíce zkušeností doktorů Gutzmannových. Dítky po ukončení běhu byly přezkoušeny ze čtení, deklarování i volném mluvení, aniž které z nich by bylo ještě koktalo.
Doběhnuvší dítka nemohouce pochytiti dechu, přestaly mluviti úplně, jinak si ten úspěch nedovedu vysvětlit. Napadá Vás něco jiného?

A ukončíme brouzdání minulostí článkem o škodlivostí kouření.
"Škodlivost kouření cigaret." Dle zpráv amerických lékařů mívá přílišné kouření cigarett za následek chorobu duševní, ano i nevyléčitelnou šílenost. V blázinci chicagském jest ze šílených 8% bývalých náruživých kuřáků cigarett a všichni tito nešťastníci nemají naději na uzdravení. Šílenost jejích je zuřivá. Radno proto od kouření cigarett zejména mladé hochy co nejdůtklivěji zrazovati.

Tak mě napadá, proč pouze mladé hochy? Že by nám tito vědátoři chtěli naznačit, že ženské kouřiti mohou, protože mozku nemajíce.........................

A stejně vše mi připomíná jednoho sovětského badatele, který by mezi ně zapadl jako ulitý. Nazval bych to v duchu doby:
"Jak lidské smysly si u zvířete ověřiti." Ten zase dělal pokusy s blechou. Trhal ji postupně jednu nohu po druhé a vždy po utržení nohy poručil: Blecho skoč a ona fakt skočila. Až utrhl poslední nohu, tak blecha, přestože dostala povel skočit, neskočila a on došel k závěru, že utrhnou-li se bleše všechny nohy, tak tato ztratí sluch.
Další články tohoto autora:
Edmont Dante

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku