Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.8.2004
Svátek má Helena
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Opomíjené aspekty antických olympijských her
 >PENÍZE.CZ: Zprostředkovatelé pozor: další legislativní háček
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na moři
 >PSÍ PŘÍHODY: Za tohle Bart nemůže
 >GLOSA: Udělej něco s tím psem!
 >MROŽOVINY: Jadranské noční můry.
 >POLITIKA: A co na to občané
 >POLITIKA: Průběh demonstrace proti Přibylovi zklamal
 >POVZDECH: Tenkrát v srpnu 2004………
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Co s ním?
 >ŠAMANOVO SVĚDECTVÍ: Masivní demonstrace zrůdnosti komunistického systému
 >USA: Kerryho předvolební křeče
 >EKONOMIKA: Léto přineslo pokles akciových indexů, ale vytváří příležitosti pro otevření dlouhých pozic
 >POLITIKA: To už není vláda puberťáků, zdá se, že nám vládne Grosstapo!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Globalizované hospody

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
18.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Opomíjené aspekty antických olympijských her
Jan Kovanic

Stojící Discobolos

Tak nám začaly olympijské hry. Novodobé, které se odkazují na ty, co byly pořádány na počest vrchního boha Dia od roku 776 před počátkem občanského letopočtu. Ve chvalozpěvu na starořecké tradice se cosi opakuje, cosi málokdy řekne - a něco vysloveně zamlčuje.

Opakovaný a opakováníhodný fakt je, že během antických her se nesmělo válčit. Ovšem - stejně jako dnes - přece jen se někdy válčilo. Pak však byli závodníci dotyčného (městského) státu diskvalifikováni. Avšak zamlčuje se, že soutěžní disciplíny byly vlastně součástí vojenského výcviku! Jen si to přeberte: zápas, pěstní souboje, závody vozů, závody na neosedlaných koních, pětiboj, hod oštěpem (pomocí praku)... Snad jen hod diskem a skok do dálky nebyly tak zjevně militaristické. Zato v běžeckých disciplínách se soutěžilo například i v běhu v plné zbroji.

Běžně se ví, že krom sportovních disciplín se závodilo i ve zpěvu a přednášení básní. Také se občas obdivně vzdychá, že vítězové (vítěz byl jen jeden, na žádné bronzové medaile se nehrálo) byli odměněni toliko vavřínovým věncem. A slávou v rodné obci. Postavili mu tam sochu - a!: Do smrti už nemusel nic dělat. Ani trénovat na příští olympiádu.

Málokdy se zdůrazní, že her se směli účastnit pouze svobodní občané. To byl drobný kaz antické demokracie: Byla postavena na otrocké práci.

A mohli se účastnit pouze muži. Ženám byl zakázán i vstup do hlediště. Takže se závodníci nemuseli stydět sportovat před 40.000 diváky v naturistickém sportovním úboru - totiž nazí. Tento zvyk vznikl tehdy, když prý jednomu běžci upadla sukýnka, ale to ho nezastavilo ve vítězném běhu. Kvůli vítězství si vychutnal trapas - a pak se to vžilo. Jenže možná to bylo úplně jinak.

Vysloveně se zamlčuje, že antický kult inteligence a krásy lidského těla má v sobě ještě jeden aspekt - totiž homosexualitu, přesněji bisexualitu. Takto například řecký satirik a řečník (jenž ze svých přednášek náramně zbohatl) Lukianos popisoval ráj na Ostrově blažených:

"Na milostný styk mají takový názor: stýkají se docela veřejně, před očima všech, i s ženami a muži a nevidí v tom nic ohavného. Jediný Sokrates se zapřísahal, že se opravdu stýká s jinochy ve vší počestnosti, ale ovšem všichni mu vytýkali, že přísahá křivě... Ženy jsou všem společné a nikdo nežárlí na svého bližního... Také chlapci jsou komukoli po vůli a bez jakýchkoli námitek." Takže i pedofilie patří do dědictví antiky.

Staří Řekové uctívali krásu a bažili po všech možných tělesných požitcích. To, že se sportovních her účastnili pouze muži a pouze muži mohli obdivovat nádherná těla jiných nahých mužů je možná vysvětlitelné i antickou zálibou v homosexualitě.

Tímto článkem jsem nechtěl vyvolávat žádné vášně, jen upozornit na některé opomíjené aspekty starověkých olympijských her.

Psáno v Praze v neděli 15. srpna o polednách


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku