Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.8.2004
Svátek má Alan
  Výběr z vydání
 >GLOSA: A co na to stařeček Pagáč?
 >NÁZOR: Nová vláda. Setrvalý stav.
 >NÁZOR: Proč LOK fandí nové ministryni zdravotnictví.
 >REAKCE: Máme vážné podezření...
 >MOBY DICK: Utopení ing. Duto Hlava
 >NÁZOR: Kozel zahradníkem
 >TÉMA: Fahrenheit 9/11.
 >ZE STARÝCH NOVIN: 120 let v lidské historií je to velký skok?
 >VÍKENDOVINY: Někdy je přírody až moc
 >PENÍZE.CZ: Bezpečnostní prvky Eura
 >ŽIVOT: Továrnna na Absolutno aneb Karel Čapek a Utah
 >REAKCE: Dopis pro šéfredaktora MfD
 >TÉMA: Kerryho předvolební křeče
 >LIDŠTINY: Stalin a Bush jsou prý pořád v kurzu - mají něco společného? aneb americké prezidentské volby za dveřmi.
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vztahy Čechů a Němců před asi tak 120 lety

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
14.8. NÁZOR: Proč LOK fandí nové ministryni zdravotnictví.
Václav John

Pan Kubek ve své filipice (Právo 12.8.04) řekl jednu velkou pravdu. Cituji: "Největším problémem českého zdravotnictví je jeho zneužívání". Bohužel to byla asi jediná pravda co řekl.

Dále už jen konstatoval, že ti lumpové jsou hlavně pacienti, pak i stát, kraje a tak podobně.
Při tom, dle něj, systém zneužívající opilci, narkomani, žrouti, kuřáci a jim podobní parazité, rovněž cituji, zdaleka nejsou hlavní a většinoví konzumenti zdravotnictví.

Kdybych chtěl použít jeho generalizující způsob k hodnocení lékařů, tak budu hovořit třeba o lékaři zpitém pod obraz, který přímo v nemocnici přejel malou holčičku, nebo o odstranění zdravé ledviny a podobně. To je samozřejmě nesmysl a obecně neplatí, ovšem vůči oběma stranám.

Hlavním argumentem je, že se u nás vydává za zdravotní péči na jednoho člověka méně než na Západě. Možná si, ve svém svatém zápalu, nevšiml faktu, že to samé platí o všech službách, přesněji o téměř všem.

Abych se dostal k tomu co LOK celá léta, vždy a jedině, zajímá. To jsou mzdy lékařů. Přitom, bohužel, jejich nižší úroveň proti Západu je fakt, stejně jako je obecný fakt nižších mezd u nás prakticky ve všech profesích co existují. Nic proti snaze LOK , jsou to přece odboráři, takže se chovají správně a legitimně. Jen by to neměli zastírat mlžením, že jim jde o zdravotnictví, o pacienty.

To, že zdravotnictví financují zaměstnanci tohoto odvětví, snad ani nelze brát vážně a tak komentovat. Pokud bychom to přijmuli, pak všechna odvětví u nás financují zaměstnanci.

Přesto si dovolím několik poznámek k tomu. Nutí mne k tomu až arogantní postoj LOK k občanům a státu. Silně mi to připomíná některé naše soudce. Ona opravdu není zdravotní péče bezplatná, jak ostatně přiznává i pan předseda. Objektivně platí, na rozdíl od jeho subjektivního pojetí, že zdravotnictví finanančně platí pojištěnci a stát. Nic na tom nemění, že někteří hodně, někteří málo. Zdravotníci jsou vlastně jejich zaměstnanci. Kde se tedy bere ta okázalá nadřazenost. To nic, ale další fakt. Obecně, a nezpochybnitelně, v každém podniku se bere za samozřejmé, že za úspěchy, ale hlavně za neúspěchy, stojí manažéři všech stupňů, potažmo všichni zaměstnanci. Tedy ne zákazníci. Zdravotnictví má samozřejmě svá "špecifika", ale principiálně to platí i pro něj.

Namátkou, v každé službě má konzument právo na maximum informací. Proč tedy příslušní bafuňáři většinově odmítají zveřejňovat údaje o kvalitě jednotlivých nemocnic? Proč na řadu otázek odpovídají co je těm lidem - z jejichž peněz žijí - do toho? Vnitřních problému tohoto rezortu, včetně jisté přezaměstnanosti, je víc než dost. Přesto je většinově odmítají řešit, jen znovu a znovu požadují vyšší platby, přímé i nepřímé. Dokonce bych s nadsázkou řekl, že mají pocit, že pojištěnci jsou tu kvůli nim a ne naopak. Že zdravotnictví funguje pro zdravotníky, ne pro jeho plátce. Něco pozitivního, české zdravotnictví se přesto zlepšuje.

Systém je chaotický, ale čí vinou. Pojištěnci měli, mají, a asi ještě dlouho dobu budou mít na systém menší než nulový vliv.Zdravotní pojišťovny zatím ani náhodou nehájí jejich zájmy. Kdo tedy současný stav zavinil. Samozejmě zvolení zástupci lidu. A druhou skupinou jsou sami zdravotníci, především lékaři v různých funkcích, až po poslance a ministry. Kdo při, i velmi malé snaze zracionalizovat neefektivní systém, jako třeba optimalizace počtu nemocnic a zdravotnických zařízení vůbec, úprava jejich obsazení, začně křičet? Kdo předepisuje až nesmyslné množství léků a zbytečných, někdy i neprováděných, výkonů?

Proto si na rozdíl od LOK myslím, že prvně je třeba začít šlapat na prsty zaměstnancům. Hovořit o takové věci, jako je uvést do souladu výdaje s příjmy, je už trapné. Zavést průhledný systém, který by postihl "vyčurané" lidi na obou stranách. Zdůrazňuji, na obou stranách.

Odbočka ke spoluúčasti. Jistě by přinesla mírné zvýšení příjmů. Ale nesměl by to být paušál. Muselo by to nějak souviset s provedeným výkony a pacient by hned musel jejich rozsah podepsat. Prostě důvěřuj, ale prověřuj. V žádném případě se nechci dotknout běžných, většinových, zdravotníků.

Jinak samozřejmě chápu naděje lékařských odborářů vkládaných do nové ministryně. Vždyť z pohledu různých lékařských organizací byl za nejlepšího ministra považován pan Fišera. Ten ale, mimo nařízení zvýšit platy bez zajištění zdrojů, pro rezort vlastně nic neudělal.

Zatím veřejně dostupná vyjádření nové šéfové jsou víc než problematická. Třeba, že ji nezajímá financování, zdravotní pojišťovny pracují celkem dobře, léky také nejsou zásadní problém, atd. Působí dojmem, že současný špatný stav, výhodný pro zaměstnance, se nebude zásadně měnit.

Prostě česky řečeno - kocour nepřijde, myši budou mít i nadále "pré".
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku