Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.8.2004
Svátek má Jáchym
  Výběr z vydání
 >ODBORY INFORMUJÍ: Mlynářovi sociálně potřební ředitelé
 >DOKUMENT: Teze změn systému zdravotnictví
 >KULTURA: Nenechme si nalhávat.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dovolená, díl druhý a poslední
 >PSÍ PŘÍHODY: Zase jedno vítání
 >PENÍZE.CZ: Nevíme, co s penězi
 >NÁZOR: Nominace vnuka rodáka z HORNÍHO BENEŠOVA
 >KOMUNISTÉ: Hoffmannovy povídky z basy
 >GLOSA: A co na to stařeček Pagáč?
 >NÁZOR: Nová vláda. Setrvalý stav.
 >NÁZOR: Proč LOK fandí nové ministryni zdravotnictví.
 >REAKCE: Máme vážné podezření...
 >MOBY DICK: Utopení ing. Duto Hlava
 >NÁZOR: Kozel zahradníkem
 >TÉMA: Fahrenheit 9/11.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.8. Má jít Pavel Přibyl pryč?
(eff)

V úterý v devět ráno by se měla před Úřadem vlády konat demonstrace, požadující odchod nového šéfa. Je jím Pavel Přibyl, který podle tisku měl v lednu 1989 velet policistům při demonstracích během Palachova týdne.
Má jít Pavel Přibyl pryč?
Na první pohled tady není o čem přemýšlet. Člověk, který velel brutálnímu zásahu zajisté nemá co dělat v tak vysoké pozici, jakou zastává šéf Úřadu vlády - člověk bez politické moci, ale s velkou faktickou mocí, neboť drží v rukou páky mechanismů vykonávání moci.
Problém je ale složitější.
Jsme patnáct let po pádu komunismu. Jsme členský stát Evropské unie.Jsme tedy - snad - civilizovaný právní stát. Takový stát by měl mít jasná kritéria, podle jakých se obsazují klíčová místa ve státní správě. Jednim z takových kritérií jsou měřítka lustračního zákona. Tento zákon jednoznačně jmenuje místa, kam nesmí být dosazen člověk s jednoznačně stanovenou minulostí. Je to správný zákon, protože nastavuje kritérium.
Další kritérium je požadavek bezpečnostních prověrek. Ty jsou z povahy věci samé složitější, nicméně mechanismus jejich průběhu a dopadu je daný.
Pavel Přibyl, jsme ujišťováni, bezpečnostními prověrkami prošel. Nikdo ho nikde, pokud vím, neobvinil, že má pozitivní lustrační osvědčení. Jsou ještě nějaká jiná kritéria pro nominaci do čela Úřadu vlády? Nechť jsou zveřejněna a nechť je podle nich posuzován Pavel Přibyl. Pokud nějaká taková kritéria existují a pokud mezi nimi je i podmínka uchazeč nesmí mít minulost policejního pendrekáře, nechť Přibyl odejde.
To je samozřejmě absurdní. Nicméně, v kádrových předpokladech bezpochyby stojí, že uchazeč musí splňovat kritéria občanské a mravní bezúhonnosti.
A ta je zřetelně zpochybněna. Pak by ale měl veřejně vystoupit ten, kdo je za Přibylovo jmenování odpovědný, a jasně a srozumitelně veřejnosti vysvětlit, jak a v čem se minulost policejního obucha slučuje s obrazem občanské bezúhonnosti.
Ten "někdo" je především Stanislav Gross, předseda té vlády, jejíhož úřadu se pan Přibyl stal předsedou. Na tohoto muže by měl být vynaložen tlak, aby konečně řekl něco jednoznačného.
Je-li toho schopen. Zatím jen tvrdí, že "informace o působení tohoto vysokého vládního úředníka u policie v lednu 1989 nepokládá za pravdivé". Co pokládá nebo nepokládá není v danou chvíli důležité. Důležité je, zda jsou nebo nejsou pravdivé a pokud ano, jak se k nim staví. To nevíme.

Náročný večer

Občan zběžně obeznámený s politickou situací by soudil, že podstatné jsou peníze. Budou záměry chystaného vládního programu stát čtvrt biliónu, nebo jenom sto miliard? Je lidovec Miroslav Kalousek krotitel škromachů, nebo je něco jiného? Je to hlavně opilec, odpoví občan kontaktovaný s "informovanými kruhy". Souboj mezi šéfem vlády a šéfem "opozice v koalici" se odvíjí i tímto směrem. Na ústech jednoho i druhého visí dychtiví interpreti a trvám na tom, že vzniká grossologie. Když Gross řekne, že měl Kalousek "náročný večer", může to znamenat, že dřel jako tažná kobyla až do hodiny deště Perseid. Pamětníci éry premiéra Zemana mají jiné představy o náplni náročného večera. Pak ovšem vznikají rozmíšky. Nechme je být a přidejme se k občanovi zběžně informovanému. Ptejme se s ním - tak jak velký dluh budeme my a naše děti za příští rok platit? Čtvrt biliónu, nebo jenom pitomých sto miliard?

Aston

Poděkování Jitce Splítkové
Už na začátku roku 2004 jsem se dohodl s Jitkou Splítkovou, že bude se mnou dělat Psa do konce tohoto léta. V neděli jsem se vrátil z dovolené a přebírám tedy otěže. Jitka chce nadále dělat vědeckou rubriku. Se čtenáři se loučila o víkendu, teď je na mě, abych jí poděkoval za všechno, co Psa udělala a ještě bude dělat, jak věřím. Udělala toho hodně a souhlasím s těmi, kdo podotýkají, že přidala Psu další rozměr. Ne každému vyhovoval, ale já si vždycky přál, aby byl Pes vícerozměrný, a chci, aby byl takový i nadále. Mám Jitku osobně rád a vážím si jí a budu rád, když její osobitě formulované názory budou křesat jiskry ve čtenářské obci - ať už Psa nebo kdekoli jinde.
Ondřej Neff, vydavatel Neviditelného psa


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku