Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.8.2004
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Tempo zvyšování úrokových sazeb se zpomalí
 >ZAJÍMAVOST: Fakta o Iráku
 >SETKÁNÍ: Ani jednou jsem nevystřelil!
 >ENERGETIKA: Zemi si přece nechceme zničit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - autobusy a vlečňáky
 >PSÍ PŘÍHODY: Když se Iris urazí
 >VÍKENDOVINY: Copak jsem nějaká učitelka?
 >PENÍZE.CZ: Investiční životní pojištění: jak na něj I.
 >ŠAMANOVO SVĚDECTVÍ: Vy hajzlové, vždyť někoho zabijete
 >SPOLEČNOST: Svoboda slova nebo propagace fašismu?
 >SPOLEČNOST: Nebe, peklo, ráj
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ne vše bylo zalito sluncem
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí semetrika a její paní
 >PENÍZE.CZ: Lee Raymond: Ropa může rychle zlevnit
 >LITERATURA: Válka neskončila ve chvíli, kdy se lidé přestali zabíjet

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.8. Co se vleče, neuteče
(nov)

Včera se konečně zástupci koaličních stran po více než pětihodinovém maratónu dohodli na definitivním znění programového prohlášení nového kabinetu. Obsahuje několik zajímavých formulací. Kupříkladu se v něm žádá "změnit konstrukci sociálních dávek, aby se staly větší motivací k hledání práce“, nechybí ani prohlášení, že vláda "urychlí zlepšení plavebních podmínek na dolním Labi" (což si ministr dopravy Šimonovský vykládá jako zelenou pro stavbu jezů), a dokonce i výrok, že "vláda si je vědoma potřeby existence smlouvy s Vatikánem".

V programovém prohlášením se ale objevují i požadavky, které se nepodařilo prosadit Špidlovi. Grossův kabinet se totiž rozhodl realizovat dvě věčná přání sociální demokracie - registrační pokladny s fiskální pamětí a daňová přiznání pro veřejné činitele. To první znamená, že každý obchodník si bude muset vbrzku pořídit novou pokladnu v ceně cca 30 000 Kč, přičemž každý, kromě sociálních demokratů, dobře ví, že žádná technická hračka daňovým únikům zabránit nedokáže. Žábou na prameni, když pomineme to hlavní - průhledný a jednoduchý daňový systém s pokud možno jednotnou daní - jsou spíše finanční úřady, nedostatečný počet kvalifikovaných kontrolorů. Pokud nebudou ty statisíce pokladen pravidelně kontrolovány, podvodníkům rychle otrne, a co je v paměti jejich pokladny, je nebude vzrušovat.

Pokud si uvědomíme, že valná část včerejšího jednání K9 byla zasvěcena zahraniční politice (viz zmínku o smlouvě s Vatikánem), začíná být pochopitelné, proč se Grossovi podařilo prosadit to, co se nepodařilo Špidlovi. Asi nebude daleko od pravdy představa takového malého obchodu - Vatikán za registrační pokladny a daňová prohlášení. Nu a kdybych byl investigativní novinář, poohlédl bych se, zda, čirou náhodou, nejsou nějaké bližší vztahy mezi dovozci registračních pokladem, které čeká skvělý kšeft, a "lidmi" od ČSSD. Jenom tak, pro jistotu.
S programovým prohlášením, které pak včera odpoledne schválili ministři a o němž se odborový boss Milan Štech vyjádřil jako o přijatelném kompromisu, předstoupí Grossova vláda příští úterý před sněmovnu. A zde čeká Grosse první zádrhel, neboť kromě dlouhodobě nemocného koaličního poslance Vlčka bude v úterý kvůli operaci chybět i sociálně demokratická poslankyně Orgoníková. Koalice tedy ztrácí většinu, přičemž komunisté odmítají obvyklé vypárování a je nepravděpodobné, že po vší opoziční rétorice by na ně přistoupila ODS.
Jak se říká, co se vleče, neuteče. A to nepochybně platí i pro programové prohlášení nového kabinetu. Jako u všech vlekoucích se kompromisů ani tento nezaručí Grossovi, aby před problémy, které jsou s ním spojeny, utekl.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku