Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 21.8.2004
Svátek má Johana
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Tempo zvyšování úrokových sazeb se zpomalí
 >ZAJÍMAVOST: Fakta o Iráku
 >SETKÁNÍ: Ani jednou jsem nevystřelil!
 >ENERGETIKA: Zemi si přece nechceme zničit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - autobusy a vlečňáky
 >PSÍ PŘÍHODY: Když se Iris urazí
 >VÍKENDOVINY: Copak jsem nějaká učitelka?
 >PENÍZE.CZ: Investiční životní pojištění: jak na něj I.
 >ŠAMANOVO SVĚDECTVÍ: Vy hajzlové, vždyť někoho zabijete
 >SPOLEČNOST: Svoboda slova nebo propagace fašismu?
 >SPOLEČNOST: Nebe, peklo, ráj
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ne vše bylo zalito sluncem
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí semetrika a její paní
 >PENÍZE.CZ: Lee Raymond: Ropa může rychle zlevnit
 >LITERATURA: Válka neskončila ve chvíli, kdy se lidé přestali zabíjet

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
21.8. Žonglování s pojmy
(eff)

Je v tom jakési pochmurné zadostiučinění, že lékaři rozhodli o Karlovi Hoffmannovi tak, jak rozhodli, právě v předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Někdejší komunistický předák byl odsouzen na čtyři roky za sabotáž, neboť v srpnu 1968 z titulu své funkce nechal vypnout vysílání rozhlasu. Zdravotní stav vězně je úměrný jeho věku osmdesáti let, takže není důvod ho propouštět. Zůstane ještě dva až tři týdny ve vězeňské nemocnici na Pankráci a pak bude pokračovat ve standardním výkonu trestu.

Není ani tolik podstatné, zda Hoffmann zůstává za mřížemi. Podstatné je, že soud po patnácti letech uznal jeho vinu a vynesl trest. Právě tak podstatné je to, že Hoffmann je jediný komunistický předák, který za zločiny z roku 1968 pyká, a jak to tak vypadá, jako jediný zůstane.

Hoffmannův advokát Kolja Kubíček vypouští do světa trapné propagandistické bubliny, když osočuje pankrácké lékaře, že nechali Hoffmanna ve vězení "kvůli výročí srpna 1968". Soudy, ale i lékaři se v minulosti podepsali na nepotrestatelnosti komunistických zločinců. Vzpomeňme na lékařskou proceduru, která ochránila estébáka Grebeníčka před soudem. Polívčičku si neopomněl přistrčit na kamna i Vojtěch Filip, současný komunistický předák a zároveň místopředseda poslanecké sněmovny. Celou Hoffmanovu kauzu charakterizuje jako "kriminalizaci politického rozhodnutí". Ve svém veřejném vystoupení obviňuje soudní orgány z manipulací. Žongluje přitom s pojmy "sabotáž", "socialistické zřízení" a "socialistické Československo". Hoffmann podle něho je nevinný, protože mu nelze prokázat sabotáž ve smyslu útoku na socialistické zřízení.

Hoffmann sabotoval vysílání rozhlasu a znemožnil komunikaci státních a politických předáků s občany země. Ať to byl jakýkoli stát, jeho legitimitu jako suverénního státu nezpochybňoval nikdo tehdy a nedělá to nikdo teď. Hoffmann se zachoval jako zrádce a pučista. Filip opomíjí "státnost" a zdůrazňuje "zřízení", tedy pojem mnohem méně určitý, nabízející libovolné interpretace.

Ale i kdyby nakrásně! Nikdo od dob stalinistických jatek neublížil komunisticky pojímanému socialismu, tedy i "socialistickému zřízení", tolik, jako právě Brežněv svou invazí. Tehdy spadly poslední masky a nikdo už nemohl předstírat, že "neví". Komunistický typ socialismu se odhalil jako čisté zlo a Karel Hoffmann tomu napomohl. Takže i v tomto smyslu "sabotoval socialistické zřízení". Něco takového jde ale mimo rámec schopností páně Filipova chápání.

Protlačil ho Kadlec

Grossův chráněnec Pavel Přibyl dostal prověrku přes odpor pracovníků Národního bezpečnostního úřadu a tajných služeb - a na talíři mu ji podal až tehdejší šéf NBÚ Tomáš Kadlec. Takže to šlo rychle - je to pár dnů kdy jsme se ptali, jak je možné, že velitel roty pohotovostního pluku je čistý jako sklo a kdopak se o to asi přičinil. Nemělo by ale zůstat jen při tomto odhalení, které se ostatně čekalo. Měla by se udělat prověrka prověrek a mělo by se zjistit, kolik takových Přibylů pan Kadlec protlačil sítem, které mělo oddělovat zrno od plev. Nejspíš by se zjistilo, že Přibylův případ není naprosto ojedinělý a pak by asi se vyjasnilo mnoho skutečností, nad kterými dnes kroutíme nevěřícně hlavou. Přibyl se v závěru dne odporoučel, aspoň to. Gross vzkázal přes svoji mluvčí, že Přibylova prověrka byla v pořádku. Pochyby tím nerozptýlil, spíše naopak. Petr Nečas (ODS) žádná přísné prověření prověrek - pokud tomu dojde, pak má tato opozice skutečný smysl.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku