Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.8.2004
Svátek má Bartoloměj
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Topolánek a jeho poslové
 >POLITIKA: Korupce nebo pouhá nabídka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Značky sem nevedou
 >VZPOMÍNKA: Můj jedenadvacátý srpen
 >NÁZOR: Přibyl v Aténách
 >NÁZOR: Na tuto vládu bych nevsadil ani korunu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příliš mnoho Podgerů
 >POLITIKA: Hoši s hroší kůží
 >NÁBOŽENSTVÍ: Panna Marie nebyla panna
 >MÉDIA: Titanic - jen nádherný biják anebo skrytá manipulace?
 >EKONOMIKA: Levnější ropa vytvoří prostor pro růst akcií
 >PSÍ PŘÍHODY: Je Bart velikej?
 >PENÍZE.CZ: Chcete zlevnit hypotéku?
 >PSÍ PŘÍHODY: Drobná finta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do Jizerek

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
24.8. MÉDIA: Titanic - jen nádherný biják anebo skrytá manipulace?
Otakar Král

Na sobotní večer jsme měli naplánovanou rodinnou návštěvu a tak jsem si mnohokrát oceňovaný a podle mne skvělý film Titanic nechal nahrávat. Prohrál jsem kvůli němu sázku, ale i opravdu mnoho iluzí. Film jsem si nechal nahrávat kvůli příteli mé sestry, který pracuje dlouhé roky v oboru marketingu reklamy a často se hádáme, že filmy nejsou jen skrytou reklamou na to, či ono, ale jak tvrdím já, povznášejícím zážitkem. Včera jsem musel hodně ustoupit a připustit, že na film se lze dívat opravdu dvojíma očima.

V sobotu už jsme něco měli upito a můj švagr se mě zeptal: "Co si to zase nahráváš za s…?" Naštval mě v tomto jako obvykle, snažil jsem se obhájit krásný film, který dostal mnoho cen, od Oskarů až přes Peapleś Choice Awards, další za hudbu a prostě Mě se líbí!

V hlavní roli Kate Winslet jako krásná Rose a neodolatelný Jack, Leonard DiCaprio, se kterými jsem sdílel jejich osudy už třikrát, to u mne včera trochu prohráli. A také jsem si uvědomil, jak velkou sílu asi opravdu může film mít.

Navíc ve věci, kdy jako lékař se sám, často ale u bouřlivých diskusí nad Psem s kolegy pouštíme na zdejších fórech do nejrůznějších příspěvku k podle mne až fanatickým projevům vůči alkoholismu a kouření dětí od některých aktivistů.

Nicméně jsem dostal školení od opravdového odborníka a dám také Vám možnost si uvědomit, zda jste postřehli manipulaci v tomto filmu, která mne šokovala a nemám jiné vysvětlení, než že jde opravdu o skrytou reklamu.

Popíšu v rychlosti sled tří po sobě jdoucích obrazů. Tedy Jack zachrání Rose před sebevraždou při krásné scéně u zábradlí lodi. Po návratu jejího bohatého snoubence si oba vymyslí historku o nehodě a snoubenec poručí svému komorníkovi, aby Jackovi, na kterém je vidět rozdílný sociální původ, dal odměnu 20 dolarů, což v té době byly velké peníze. Jack je ale odmítá. Při odchodu však komorného zastaví, každý čeká, že si o ně nakonec řekne, ovšem on se jen zeptá: "Nemáte cigaretu?" A bere si hned dvě, jednu za ucho a druhou kouří přímo na kameru za zvuku krásné hudby. To bych ještě bral, že je náhoda. Ovšem stavba reklamy má i druhou část.

Jack je také pozván na večeri, kde baví přítomnou aristokracii z horní paluby lodi svými příběhy a na závěr zazní: "Baví mě jen tak žít, každé ráno (přitom celý film průběžně kouří) dýchat čistý vzduch a nevědět co den přinese." Za tuto větu mu dokonce přítomní zatleskají.

V dalším obraze potom zavede Rose mezi chudé cestující, Iry, kteří s Titanicem jedou za prací do USA a o bohatství horních palub se jim ani nezdá. Ovšem tak to má být, jinak by se za tou prací ani nedostali. Ovšem když v tomto následujícím obraze se Rose na středu plátna úspěšně učí kouřit, musel jsem vyloučit náhodu.

Film jsem si přehrál mnohokrát, tedy tyto pasážie a byl jsem poučen o stavbě skryté reklamy, že to není jen tak nějaké držení flašky, či svezení v novém autě, ale složitá psychologie. Navíc jsem prohrál sázku, protože jsem se se švagrem vsadil o tisícovku, že na většině ostatních filmových kanálů z Astry, kterou mám plně vytíženou bude vždy do tří minut vidět cigareta a to ne jako reflexe, ale jasná reklama. Cigareta byla ve všech filmech, kterých bylo nejméně dvě desítky, které jsme nalovili. Ve všech a já se začal v duchu omlouvat, neboť jsem lékař a přesto spolu s kolegy často velmi nevybíravě glosujeme v diskusi nad Psem zdejší občasné aktivisty proti pití, kouření, zdálo se mi to nemožné.

Po Titanicu šla reklama na film se Sandrou Bulock a zde už se čtenáři mohou přesvědčit sami, pokud nemají Titanic nahraný. Jako další hvězdný film léta totiž po Titanicu půjde snímek 28 dní. Je to už klasický hit, kdy Sandra Bulock se dostane na léčení závislostí. Vytáhl jsem film ze své bohaté videotéky. Prakticky hned na začátku se Sandra Bulock pro své rozmařilé chování a alkoholismus dostane k problémům a odtud na léčení. Krásný film. Pro mne. Ovšem první věc, kterou Sandra Bulock bude shánět na léčení jsou cigarety. V kiosku jako na potvoru tuto konkrétní značku nemají. Naštěstí Sandra Bulock nalezne na břehu romantického jezírka kouřícího muže a zazní věta, která je opravdu asi jen útokem na děti: "Neznám stav svého účtu, ale vše co mám bych dala za jedinou cigaretu"…. Steve Buscemi jí nabídne lehké Ameriky a přátelství je na světě. Ovšem s kým? Steve Buscemi hraje poradce pro odvykání závislostí v léčebně do které právě Sandra přijela. To už je myslím opravdu k zamyšlení.

Měli bychom vidět film i jinýma očima. Myslím, že už nebudu na psovi se pouštět do nejrůznějších mých kolegů i nekolegů, kteří tady uvádí strašná čísla o kouření a také to, že hlavním iniciátorem kouření u dětí je film.

Myslím, že už jsem začal hltat nejen příběh, ale uvědomovat si i vychytralou manipulaci, která přidá k sebekrásnějšímu příběhu to, co je zájmem produkce. Ještě dnes před napsáním článku jsem si uvědomil, že můj 12-letý syn si nahrává akční seriál "Dálniční policie". Hlavní hrdinkou je šarmantní velitelka německých dálničních policistů, která kouří opravdu vždy a všude. Skrytá reklama na autorech velitele Policie, či terapeuta na závislosti je myslím u výrobku, který způsobuje třetinu nádorů a nemocnosti světa a dostává se do něj výhradně přes děti, dospělí prakticky kouřit nezačínají, tedy to je silná káva.


Další články tohoto autora:
Otakar Král

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku