Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.8.2004
Svátek má Radim
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Nestejný metr selektivně rozhořčovaných
 >MROŽOVINY: Připravit loď k boji!
 >POLITIKA: Co je korupce obecně, co je v politice
 >POLITIKA: Zelení se vybarvili
 >LITERATURA: Tati, co je to rasismus?
 >FOTOGRAFIE: New York - šílené město se srdeční arytmií
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chystá se otevření tunelu
 >POLITIKA: ODS není hejno blbů
 >PSÍ PŘÍHODY: Na poslední chvíli
 >PENÍZE.CZ: Kapitálový trh není strašák
 >DOPIS: Pro ZV ROH KPÚ Olomouc ve věci znečištění dvora
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Topolánek a jeho poslové
 >POLITIKA: Korupce nebo pouhá nabídka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Značky sem nevedou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
25.8. FOTOGRAFIE: New York - šílené město se srdeční arytmií
(Artforum)

J.Turek: ALENKA
Svět reklamní a módní fotografie je světem pozlátka. Barvy, rekvizity i kulisy musí vytvořit iluzi báječného života v báječném světě. Co asi přiměje člověka, který tento umělý svět pomáhá vytvářet, aby se k němu obrátil zády a začal na svých fotografiích představovat svět a život v něm ve své drsné podobě?

Jiřího Turka, k takovému kroku přiměl právě nevyzpytatelný New York. "Tohle město mě poslalo zpátky na ulici a dalo mi šanci dělat to, o čem jsem si myslel, že jsem už zapomněl. Poslalo mě na ulici, kde všechno je. Je tam i to, co se snažíme jinak pracně naaranžovat, vymyslet, nalhat. Nalhat někomu nebo jenom sami sobě?"

Na třech desítkách fotografií, z půl stovky vystavených, nepózují modelky ani známé osobnosti, ale samo velkoměsto. Na rozdíl od filmů ve kterých je jen kulisou - někdy blahobytně načinčanou, jindy zas páchnoucí, ušmudlanou, odstrašující, je tentokrát New York obsazen do hlavní role, je profesionální modelkou, která vždy ochotně zapózuje a zároveň pamětníkem-kronikářem, který vypráví příběhy své i těch, kteří v něm pokouší své štěstí.
Představuje se jako město, které je zároveň centrem civilizace a zároveň i nehostinnou krajinou, stejně mrazivou jako Sibiř, ve které přežijí jen ti nejsilnější a jedno jaký způsob existence si proto zvolí. Jednou fotoaparátu nastaví svou ulicemi a domy rozbrázděnou tvář, podruhé ji ukáže prostřednictvím podobně vypadající lidské tváře a jindy si vypůjčí skutečný ženský půvab.

V takové podobě předkládá svou studii New Yorku fotograf Jiří Turek. Už dva roky se pokouší změřit a zachytit zrychlený tep města.Zakousnout se do toho velkého a trochu nakyslého jablka. A jako bonus, který urychlí navrácení do bezpečí našeho blízkého světa nabízí nakonec něco portrétů těch ("Sabina", "Dan", "Hůlka"), kteří podle všeho musí mít v životě to štěstí, o kterém se obyčejným občanům všech měst a všech koutů světa jen zdává.

První fotografie výstavy se jmenuje "Alenka" . Je na ní dívenka ne nepodobná té nejslavnější ze všech Alenek. New York - město - tajemný svět - se nachází tentokrát za oknem. Stačí jen popojít blíž a nakouknout Alence přes rameno.
A už tu jsou: "Central Park", "Conny Island", "Union Square", "East River", "Harlem" - názvy tak dobře známé i těm, kteří v New Yorku nikdy nebyli. Známe je všichni z filmů, zpravodajských šotů a z profesionálních i amatérských fotografií.

Jako každá správná tajemná země má i tato své představitele, má své "Princess", své “Gentlemany" i své "Businessmany" , jen vypadají trochu jinak než na jaké jsme zvyklí z našich představ. Na některých snímcích je zase všechno na šikmo, že by i lidé na nich už sjížděli po šikmé ploše do nenasytného jícnu velkoměsta?

Momentky zachycují město i postavy v pohybu, ty barevné často svou rozmazaností "povyšující" fotografie na malířské dílo. Černobílé nabízející srovnání s grafikou. a na závěr aranžované fotky a portréty známých osobností, to všechno najdete na výstavě, kterou v tomto prázdninovém měsíci připravila virtuální galerie ArtForum. Vydejte se na cestu za Velkou louži tentokrát s internetem.
Prosím nastupte si ZDE.

Zuzana Ottová


Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku