Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.8.2004
Svátek má Bartoloměj
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Topolánek a jeho poslové
 >POLITIKA: Korupce nebo pouhá nabídka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Značky sem nevedou
 >VZPOMÍNKA: Můj jedenadvacátý srpen
 >NÁZOR: Přibyl v Aténách
 >NÁZOR: Na tuto vládu bych nevsadil ani korunu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příliš mnoho Podgerů
 >POLITIKA: Hoši s hroší kůží
 >NÁBOŽENSTVÍ: Panna Marie nebyla panna
 >MÉDIA: Titanic - jen nádherný biják anebo skrytá manipulace?
 >EKONOMIKA: Levnější ropa vytvoří prostor pro růst akcií
 >PSÍ PŘÍHODY: Je Bart velikej?
 >PENÍZE.CZ: Chcete zlevnit hypotéku?
 >PSÍ PŘÍHODY: Drobná finta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do Jizerek

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
24.8. POLITIKA: Topolánek a jeho poslové
Ivan Kadlec

Kauza budoucího poslance za Unii svobody Zdeňka Kořistky se pomalu dostává do konce, alespoň v tom, že oba zbývající účastníci schůzky veřejně popřeli možnost nabídky korupce. Tvrzení expolitika ODS tak stojí minimálně v pozici 2 proti jednomu. Kořistka sám zatím veřejnosti nepředložil žádné důkazy, dokonce nadále nepochopitelně tají i jména označených pachatelů pokusu o trestný čin korupce. Naopak sám se vystavuje nebezpečí zpovědi před zákonem. Poněkud zoufale volá prostřednictvím médií na svou stranu a na pomoc další kolegy s podobnými zkušenostmi, zatím však bezvýsledně. Stejně tak se snaží naznačovat cosi o osobním ohrožení. Leda snad ohrožení své důvěryhodnosti, jak o tom hovoří i president Václav Klaus.

Bez ohledu na další osud severomoravského politika se však celá poměrně uměle mediálně živená záležitost odrazí i v samotné ODS. Média udělala to, co Kořistka nedokázal a zveřejnila jména vyslanců ODS. Jak se ale ukazuje, nešlo tak docela o vyslance ODS, alespoň o tom nikdo z vedení ODS takto nehovoří, ale spíše o osobní vyslance pana předsedy strany. Nejde ale jen o strategické vyjednavače, ale spíše o podnikatelské partnery ze Severní Moravy. Marek Dalík je navíc hlavním mediálním poradcem Mirka Topolánka. Jan Večerek je znám svojí spoluprácí tzv. napříč politickým spektrem, například také jako spolumajitel firmy R.P.A., která školila ministra P.Lachnita za ČSSD . Při této akci se mimoděk proslavil současný ředitel České televize Jiří Janeček, který spolu s kolegyní Ivetou Toušlovou patřil k lektorům onoho mediálního školení.

Jak se postupně ukazuje, akce , která měla svým způsobem zřejmě poškodit ODS, vyznívá díky určité důkazní nedokonalosti ze strany pana Kořistky trochu trapně. Přesto z aféry neodejde ODS bez poskvrny. Nejsilnější politická strana si totiž bude velmi brzy muset udělat pořádek sama ve svých řadách. Poslední vyjednávací mise totiž až příliš zavání partyzánštinou a svébytným pojetím v řízení ODS. Předseda Mirek Topolánek vysílá na velmi citlivé a svým způsobem politicky nebezpečné mise své nejbližší spolupracovníky, ovšem pod praporem celé ODS. Je zjevné, že podobně se zřejmě předseda chová i v celkové mediální strategii strany, kterou podle všeho ovládá skupina úzce spojených lidí, které pojí spíše osobní anebo vlastní podnikatelské zájmy. Není divu, že takovýto způsob přípravy na budoucí vládnutí nemusí být zrovna dvakrát vítán ostatními spolustraníky, navíc v době určitého napětí před obecně očekávaným volebním úspěchem. Upřímně se přiznám, že bych od tak zkušené strany čekal více profesionalismu. Do podzimních regionálních voleb je velmi blízko, stejně jako do nebližšího stranického kongresu. Nedají se čekat nějaké zásadní změny ve vedení strany, které by jinak mohly navenek zapůsobit negativně. Chce li ODS prokazatelně a výrazně uspět, mělo by dojít ke změně způsobu řízení strany a především její mediální prezentace. A možná ještě před kongresem, dřív než bude pozdě. Politická konkurence rozhodně nezahálí. Ono to vítězství v dalších volbách nemusí být zas až tak automatické, jak by si někdo z lidí lačných po účasti na budoucím vládnutí přál.


Další články tohoto autora:
Ivan Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku