Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.8.2004
Svátek má Radim
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Nestejný metr selektivně rozhořčovaných
 >MROŽOVINY: Připravit loď k boji!
 >POLITIKA: Co je korupce obecně, co je v politice
 >POLITIKA: Zelení se vybarvili
 >LITERATURA: Tati, co je to rasismus?
 >FOTOGRAFIE: New York - šílené město se srdeční arytmií
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chystá se otevření tunelu
 >POLITIKA: ODS není hejno blbů
 >PSÍ PŘÍHODY: Na poslední chvíli
 >PENÍZE.CZ: Kapitálový trh není strašák
 >DOPIS: Pro ZV ROH KPÚ Olomouc ve věci znečištění dvora
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Topolánek a jeho poslové
 >POLITIKA: Korupce nebo pouhá nabídka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Značky sem nevedou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
25.8. LITERATURA: Tati, co je to rasismus?
Daniel Podhradský

Pražské nakladatelství Dauphin vydává v těchto knihu Tati, co je to rasismus? od marockého autora Tahara Ben Jellouna, který žije toho času ve Francii. Tato útlá kniha vyšla ve francouzštině poprvé v roce 1998 a rázem se stala na dlouhé měsíce jedním z nejúspěšnějších nebeletristických děl poslední doby. Krátká esej, která je napsaná jako rozhovor s autorovou dcerou, totiž nenásilnou formou přibližuje především dětským čtenářům, ale také jejich rodičům, jeden z nejpalčivějších problémů současné společnosti. Rasismus zažívá svým způsobem zlatý věk. Zvědavost francouzských osvícenců a některých scestovalých jezuitských kněží je dávno pryč. V době, kdy do západní Evropy proudí statisíce přistěhovalců z méně vyvinutých zemí a připojují se k početným komunitám, které tady už žijí, nastupuje na místo zvědavosti nedůvěra a nenávist.

Právě setkání s touto nenávistí bylo pro Tahara Ben Jellouna popudem k napsání knihy. Zdánlivě nevinná otázka autorovy dcery ho nutí, aby se zamyslel nad historickým vývojem rasismu, jeho nevyhnutelným výskytem ve všech druzích a vrstvách společnosti a nad různými způsoby, jak proti němu bojovat. Velmi brzy se přitom objevuje myšlenka, že nejlépe se dá rasismu zabránit tím, že se budeme snažit vést k toleranci děti. Právě jim je proto kniha určena především a odtud plyne i její lehce pedagogický ráz.

Ben Jellounovo zamyšlení slavilo velký úspěch nejen ve Francii, ale i v četných překladech do dalších jazyků. To jen dokazuje, že problém rasismu se týká každého z nás, a je dobře, že se kniha konečně objevuje i v češtině. Mimo jiné i proto, že na rozdíl od západní Evropy nemáme tak dlouhodobou zkušenost soužití s jinými etnickými skupinami a naše nedůvěra vůči všemu cizímu ještě neprošla důslednou reflexí. Na druhou stranu může být tato nepoučenost i výhodou. Přijetí knihy marockého autora totiž nemusí tolik podléhat zaběhlým a ustáleným postojům, jež často oscilují mezi zaslepenou nenávistí a bezvýhradnou otevřeností. Z tohoto pohledu k nám Tati, co je to rasismus?přichází právě včas, a to i přesto, že v mnoha konkrétních detailech může působit odtažitě. Ale jak píše Josef Šmejkal v předmluvě knihy, "je jedno, jestli bouchá pěstí do stolu Jean-Marie Le Pen, Vladimir Žirinovskij nebo Miroslav Sládek, stejně jako je jedno, jestli se s pohrdáním a nenávistí setkávají Arabové, černoši nebo Romové. Vždycky mluvíme o rasismu."

Tato kniha byla zařazena do projektu Multikulturního centra Praha Rozmanitost do knihoven, který je součástí vládní kampaně proti rasismu - projektu Tolerance. V září 2004 bude zdarma rozeslána do 500 knihoven v ČR. MKC v rámci vládní kampaně boje proti rasismua. Její vydání bylo podpořeno Evropskou unií v rámci programu Culture 2000 a vzniklo ve spolupráci s NFLU - Nadačním fondem pro podporu literatury a krásných umění.

Daniel Podhradský


Další články tohoto autora:
Daniel Podhradský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku