Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.8.2004
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Tunel Mrázovka - špatné řešení za deset miliard
 >POLEMIKA: Rychlík - Jak zabít demokracii
 >VÍKENDOVINY: Rozumět cizím jazykům není žádný problém. Někdy...
 >MEJLEM: Jedna malá, konspirační teorie
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo chce moc, nedostane nic....
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Staré časopisy
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vyhrožování teroristickým útokem před 120 léty nebylo?
 >CHTIP: Námořní konverzace
 >PSÍ PŘÍHODY: Tunel Mrázovka skutečně otevřen
 >VĚDA: Blaise Pascal - 1. část
 >PENÍZE.CZ: Spořící produkty od 'H po V'
 >EKOLOGIE: Evropský den bez aut
 >ŠKOLSTVÍ: Ekologicko demokratická politická ekonomie
 >POLITIKA: Špidla: eurolhář, nebo eurozmatkař?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Slovenská národní rehabilitace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
27.8. POLEMIKA: Rychlík - Jak zabít demokracii
Petr Štepánek

V Mladé frontě Dnes (23. 8. 2004) vyšel článek Břetislava Rychlíka Jak jsme byli u premiéra Grosse. Je to ukázkový příklad lesku a bídy našich politizujících intelektuálů, povětšinou z uměleckých sfér, alfa a omega "nedorozumění", které v naší zemi - tu více, tu méně - paralyzuje normální fungování demokracie.

Předesílám, že se s panem Rychlíkem a dalšími aktivisty, kteří se před Strakovou akademií sešli k protestu proti jmenování Pavla Přibyla šéfem úřadu vlády, tentokrát naprosto shoduji. Jen bych asi spíše rozbalil plakát, že se má spolu s Přibylem pakovat i Gross, jehož vina je v Přibylově kauze stejná či spíše ještě větší.

Z Rychlíkova článku na čtenáře doslova dýchá přesvědčení skupiny lidí, jejímž je parlamentářem, že to jsou právě oni, kdo jsou jakýmsi svědomím národa, že to jsou právě oni, kdo jsou předurčeni, aby v určitých okamžicích zaujímali zásadní stanoviska a ukazovali národu, co si myslet a kudy jít. Ba dokonce dýchá z něho ještě něco víc: trochu nadřazená přezíravost ke starostem obyčejných lidí. Vždyť oni se bijí za vznešené ideály, zatímco jiní chodí před vládu demonstrovat kvůli vepřům nebo cenám brambor. "Nechceme výhody pro své vepře ani nižší cenu brambor," píše doslova Rychlík, aby zdůraznil z jakých morálních výšin mezi nás lidé jeho ustrojení sestupují.

Právě v tom je ale to zásadní "nedorozumění". Ať si pan Rychlík a spol. demonstrují za co chtějí, ať klidně hodně nahlas vykřičí, co mají na srdci, ale ať se proboha nestavějí do role, že jsou něco víc, než ti nešťastníci, co před Strakovou akademií jindy demonstrují kvůli svým vepřům a bramborám.

Rychlíkovy moralistní postoje jsou sice často na oko krásné, ale ani to mu nedává právo povyšovat svůj občanský postoj do jakési obecné polohy absolutní pravdy, kterou všichni musejí povinně přijímat. Nemusejí. Žije tu spousta lidí, kterým páně Přibylův pendrek v ruce nijak nevadil a ani dnes nevadí. A byť s nimi nesouhlasím, musím jim jako demokrat přiznávat stejná práva, jaká chci mít pro sebe. Toho Rychlík a spol. schopni nejsou. Naopak. Paradoxně tak k bolševickému způsobu uvažování, který navenek tak rádi odsuzují, mají sami blíž, než vůbec tuší.

Ve své povýšenosti navíc vykazují podivuhodnou nedůslednost. Demonstrovat proti Přibylovi, to ano, vždyť je to tak krásný cíl, byť Přibyl byl nikoli pátým, ale padesátým kolem u vozu. Teď si pro změnu vyhlídli pražského radního Slezáka, zvoleného za ČSSD. Proti samotným původcům jak pendrekového zákona, tak pragmatické dohody o klidném předání moci po listopadu 1989, tedy obrazně řečeno proti Havlovi objímajícímu se s Čalfou, obvykle neřeknou ani slovo. Měli by si proto vybrat: buď kompromis, nebo nesmiřitelné postoje. Ale ať už to či ono, vždycky pro všechny.

Celé kouzlo demokracie stojí a padá s volbami. V těch se získává mandát. A radní Slezák, byť dříve nosil obušek, takový mandát má, zatímco pan Rychlík nikoli. Pan Rychlík, či spíše některý jeho pražský kolega, nechť pana Slezáka a stranu, která je tak degenerovaná, že si ho dává na kandidátku, porazí ve volbách a pak může na místo náměstka pražského primátora aspirovat místo něho. Já budu jen rád. Ale do té doby budu respektovat výsledky voleb.

Pokud to tak totiž dělat nebudeme a přistoupíme na pokrytecký elitářský způsob provozování politiky ala Břetislav Rychlík, dříve či později naši demokracii zabijeme.

Petr Štěpánek
Další články tohoto autora:
Petr Štepánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku