Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.8.2004
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Tunel Mrázovka - špatné řešení za deset miliard
 >POLEMIKA: Rychlík - Jak zabít demokracii
 >VÍKENDOVINY: Rozumět cizím jazykům není žádný problém. Někdy...
 >MEJLEM: Jedna malá, konspirační teorie
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo chce moc, nedostane nic....
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Staré časopisy
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vyhrožování teroristickým útokem před 120 léty nebylo?
 >CHTIP: Námořní konverzace
 >PSÍ PŘÍHODY: Tunel Mrázovka skutečně otevřen
 >VĚDA: Blaise Pascal - 1. část
 >PENÍZE.CZ: Spořící produkty od 'H po V'
 >EKOLOGIE: Evropský den bez aut
 >ŠKOLSTVÍ: Ekologicko demokratická politická ekonomie
 >POLITIKA: Špidla: eurolhář, nebo eurozmatkař?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Slovenská národní rehabilitace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.8. I Škromacha učí nouze housti
(nov)

Od pozdního úterního večera je Grossův kabinet pevně v sedle a ministr práce Zdeněk Škromach má tedy zelenou, aby rozšířil oka sociální sítě, která již nemá být tak hustá a některé lidi zřejmě začne tlačit. V souladu s úmyslem nové vlády zabránit zneužívání sociálních dávek a zvýšit motivaci nezaměstnaných hledat si místo připravuje Škromach změnu, která, alespoň na papíře, by měla trefit hřebíček na hlavičku a dokazuje, že jako Dalibora nouze může i sociálně demokratického ministra prázdná státní kasa naučit housti.

Základní devízou připravovaného opatření je, aby nezaměstnaní, kteří si ani aktivně nehledají práci, ani si nevylepšují kvalifikaci a ani nenastoupí na veřejně prospěšné práce v obci, dostávali jenom tzv. existenční minimum ve výši 70 % životního minima. Samostatná osoba by tak měla dostat jenom 2030 Kč, bez nároku na nějaké další dávky.
Úprava také přímo počítá se snížením životního minima, jež by mělo pokrývat jenom osobní náklady na stravu a ošacení, nikoli ale už na bydlení, jež budou sociálně slabým osobám a rodinám platit přímo obce. Ale až po prozkoumání majetkové situace toho kterého žadatele. U samostatné osoby má životní minimum klesnout z nynějších 4 100 na 2 900 Kč a u rodiny se dvěma dětmi z 11 400 na 8 500 Kč. Ještě více budou zkráceny početné domácnosti, které díky velkému množství dětí mohly počítat s relativně vysokou úhrnnou částkou životního minima.

Ministr Škromach hodlá snížené limity životního minima předložit co nejdříve koaličním zástupcům a tripartitě. Dá se předpokládat, že budou schváleny, neboť omezení sociálních dávek je v souhlase jak s programem lidovců, tak unionistů. Podle vyjádření ministra Škromacha nebude proti ani levicové křídlo ČSSD a co se týče opozice, ani ODS si nebude moci dovolit takové opatření potopit, neboť by ztratila důvěryhodnost.
Nový systém sociálních dávek by měl platit od jara příštího roku a pravděpodobně jeho projednávání ještě vyvolá hodně povyku, neboť, a to je třeba říci na rovinu, potrefí hlavně romské rodiny. Kopíruje tedy opatření, které prosadila Dzurindova vláda na Slovensku a vnuká otázku, zda se i v Čechách dočkáme rabování, jaké loni postihlo naše východní sousedy.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku