Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.8.2004
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Tunel Mrázovka - špatné řešení za deset miliard
 >POLEMIKA: Rychlík - Jak zabít demokracii
 >VÍKENDOVINY: Rozumět cizím jazykům není žádný problém. Někdy...
 >MEJLEM: Jedna malá, konspirační teorie
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo chce moc, nedostane nic....
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Staré časopisy
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vyhrožování teroristickým útokem před 120 léty nebylo?
 >CHTIP: Námořní konverzace
 >PSÍ PŘÍHODY: Tunel Mrázovka skutečně otevřen
 >VĚDA: Blaise Pascal - 1. část
 >PENÍZE.CZ: Spořící produkty od 'H po V'
 >EKOLOGIE: Evropský den bez aut
 >ŠKOLSTVÍ: Ekologicko demokratická politická ekonomie
 >POLITIKA: Špidla: eurolhář, nebo eurozmatkař?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Slovenská národní rehabilitace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
27.8. MEJLEM: Jedna malá, konspirační teorie
Aleš Horák

Televizní zpravodajství mě nechává většinou klidným, až netečným. Z této téměř letargie by mě snad mohla vytrhnou jen informace o tom, že si Standa koupil malou lokomotivu a odchází z veřejného života hrát si v zapomenutém kolejišti, případně, že si Vladimír za odchodné pořídil zbrusu novou motyčku a zamířil do Věstonic hledat nějakou tu Venuši. Ale ouha, zpráva, že svědomím hnutého Bielesze střídá svědomím naditý Kořistka, ve mně vzbudila netušenou reakci. Zasažen bleskem emocí jsem zařval jak raněný tur "…do pr…., to bude průs…" a ještě řadu dalších, nepublikovatelných výroků, za což jsem byl pokárán svojí zletilou dcerou, kterou tímto, stejně jako jejího přítele, svoji manželku a dva naprosto seriozní teriéry, beru za svědky. Nemám nadpřirozených schopností, neumím hádat z lógru, jen Zdeňka Kořistku malinko znám. Ne, nebudu na Zdeňka kydat špínu, protože to co mi o něm utkvělo v hlavě je subjektivní, časem ohlodané a tedy váhy pšouku. Pravda několik let jsme se nepotkali a připouštím, že jsem na něj téměř zapomněl. Nicméně jsem netušil, že se má "věštba" vyplní tak střelhbitě.

Nejsem analytik a ani být nemohu, protože za ta léta nestřídmého života postrádám několik milionů mozkových buněk, poctivě vypálených nikotinem, ale mohl bych být ze Zdeňka jelen. To jo.

Příčinou všeho je strach. Zdeňkův strach. Strach z toho, že si vypil v supermarketu kafe se dvěma velmi podezřelými kumpány a že tuto skutečnost vyčmuchali hlídací psi demokracie (alespoň to tvrdí). Ti jsou přece všude, kde nemají být a navíc, přijmeme-li Zdeňkovu verzi, hrozilo, že znají i obsah rozhovoru. Filutové. Vzhledem k úzkému okruhu zúčastněných je možné spekulovat o následujících variantách.

1. Psům hlídacím to vytroubil sám Mirek Topolánek, protože se rozhodl spáchat politickou sebevraždu, neboť ho již omrzelo nechávat si okusovat "gule" od psů hlídacích.

2. Psům hlídacím to vytroubil pan Dalík, protože věděl, že Mirek Topolánek hodlá spáchat politickou sebevraždu a jako věrný sluha jen malinko vypomohl s tím, že do politického hrobu odejde se svým guru, jak se na věrného sluhu sluší.

3. Psům hlídacím to vytroubil pan Večerek, protože věděl, že Mirek Topolánek se svým věrným sluhou hodlají spáchat politickou sebevraždu a rozhodl se zviditelnit svoji PR agenturu, drže se staré PR poučky, že i negativní reklama je reklamou.

4. V každé, i té nejpokleslejší detektivce musí existovat záhadná postava. Takže touto postavou která to vytroubila psům hlídacím je uklízečka Julča, toho času pracující v kavárně supermarketu, která se již drahnou dobu chystá na politickou vraždu Mirka Topolánka a která si nemohla nevšimnout všeobecně známého politika Zdeňka v doprovodu dvou mafiánů s kufříkem na přenos podezřelých peněz, který tak důvěrně zná z amerických filmů. A geniální myšlenka jí rozechvěla celé tělo.

5. Varianta pátá je tak pitomoučká, že mi při mém chabém vědění připadne skoro nejrealističtější. Srdnatý Zdeněk tvrdí, že strach (jaký to protimluv k srdnatosti) z toho, že psi hlídací vědí (viz výše), že on ví a možná vědí i to co on neví, ho dohnal k heroickému činu sdělit hafanům pravdu a nic než pravdu. Zdeněk má psi rád, i zákon pro ně připravil, i když ne pro ty, co nám tak hezky hlídají tu demokracii. Ale co, pes jako pes. Zdeněk má také rád úspěch, reflektory, houštiny mikrofonů a diktafonů, prostě miluje své psi. Jak rád by se dočetl, že "..dobře informovaný zdroj, blízký US, který si nepřeje být jmenován, našim redaktorům sdělil…". A tak sdělil. Sdělil po podmínkou, že pes hlídací nezavrčí, natož aby vyštěkl jeho jméno. Jenže toto výsadní právo dopřávají psi hlídací pouze politickým celebritám a tou Zdeněk, při vší úctě, není. A tak psi hlídací vyštěkli a to mocně, protože, na rozdíl od Zdeňka, velmi dobře věděli jakou paseku tím způsobí před veledůležitým jednáním sněmovny. Naivita, hloupost, podraz….vyberme si podle chuti a gusta.

Jistěže se ještě dočkáme nesčetných variant těch nejdivočejších, konspiračních teorií, které budou sofistikovanější, dokonalostí přetékající, než je ta moje. Ale já mám rád příběhy malé, prozaické, ve kterých nicotná hloupůstka boří geniální konstrukce. To víte, pořád kouřím a těch buněk ubývá a ubývá a z mnoha věcí jsem jelen.

Aleš Horák, nepozorný pozorovatel


Další články tohoto autora:
Aleš Horák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku