Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 28.8.2004
Svátek má Augustýn
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Pieta pro pamětníky a "Kultur fýr Bémen"
 >POLITIKA: Neúplatný babral
 >MOBY DICK: Dovolená nedovolená
 >POLITIKA: Vstříc zářným socialistickým zítřkům
 >ČERNÁ A BÍLÁ: Oliver a ti druzí
 >CHTIP: Překlad výrazů prodejců výpočetní techniky
 >PŘÍRODA: Odbory ani zaměstnavatelé se Natury nemusejí bát
 >MEJLEM: Tak mě napadlo...
 >POLITIKA: Žert Topolánkova mediálního lobby týmu
 >ZDRAVÍ: V České republice smíte zabíjet děti aneb Novodobý holocaust
 >PRAHA: Tunel Mrázovka - špatné řešení za deset miliard
 >POLEMIKA: Rychlík - Jak zabít demokracii
 >VÍKENDOVINY: Rozumět cizím jazykům není žádný problém. Někdy...
 >MEJLEM: Jedna malá, konspirační teorie
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo chce moc, nedostane nic....

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
28.8. POLITIKA: Vstříc zářným socialistickým zítřkům
Martin Stín

Psát pravidelné sloupky je řehole, kterou občas proklínám. Článek musí vyjít stůj co stůj, protože tak jsme se s redakcí dohodli. Ale komentovat týdny tak plné trapností, jako byl tento, není žádný med a s vážnou tváří ani snad nelze.

Bůhvíproč vyvolaná vládní krize skončila. Stanislav Gross se v poslední chvíli zachoval jako pilot horkovzdušného balonu, jenž potřebuje rychle vystoupit výše: odřízl lano zátěže- svého ředitele Úřadu a hodil ho přes palubu. Hezky měkce, s mezipřistáním v Aténách. Uspokojil tak hrstku poslanců, kteří by snad skutečně nepodpořili vládu, pokud by Pavel Přibyl zůstal na místě. Krátkozrací nespokojenci se tím nechali ošálit. Neuvědomili si, že se s nimi hraje stejná hra, jako s býkem při koridě: vyčerpávají se útoky na muletu a při tom jejich pozornosti uniká, že za ní matador dále tančí svůj smrtonosný tanec. Problém není přece Pavel Přibyl, ale premiér, který se lidmi tohoto druhu obklopuje soustavně.

Přestali se bouřit i intelektuálové, kteří zorganizovali úterní demonstraci před Úřadem vlády a zaplňovali stránky novin články, plnými jedu. Vzdoruje pouze poslední rozhněvaný muž, věčný rebel John Bok, chartista a předseda občanského sdružení Šalamoun. Na protest proti možnému potvrzení Stanislava Grosse v úřadě premiéra vyhlásil v předvečer hlasování o důvěře vládě „časově neomezenou" hladovku. Má to humorný rys: jeden bývalý strojvůdce jde druhému po krku. Co si John Bok pod pojmem časové neomezenosti hladovky myslí, nevysvětlil. Ve skutečnosti vzdoruje ani ne tolik premiérovi, jehož zřejmě představa možné smrti vyčerpáním organizmu občanského aktivisty nedojímá, ale především svým přátelům, kteří se ho snaží přesvědčit, že několikaměsíční panování Stanislava Grosse nestojí za to, aby si zhuntoval zdraví nebo dokonce zemřel. Tvrdohlavec všechny námitky odmítá, prolévá se minerálkou a hořkým čajem, a ani nezvolnil obvyklé horečné životní tempo. Dokonce se rozhodl kandidovat do Senátu a začal připravovat volební kampaň. Václav Havel se uvolil podpořit ho uveřejněním doporučujícího vyjádření na jeho propagačním letáčku. Charakterizuje ho jako člověka s velkým smyslem pro spravedlnost, avšak občas velmi vznětlivého. Dodal však, že možná právě takového člověka je v Senátu třeba, aby se jeho jednání oživilo. Tentokrát exprezident trefil do černého. Jde teď o to, aby ztráta sil, způsobená hladovkou, nevyřadila Johna Boka z volební kampaně.

Ukončení vládní krize zpestřil skandál kolem domnělého pokusu o uplacení poslance Kořístky. Policie vyšetřuje, ale sotva se dopátrá pravdy, protože nositel děje jí nedal možnost věc od počátku sledovat a obstarat důkazy. V té souvislosti se vzpomínají starší zprávy o pokusech o uplácení poslanců. Sama skutečnost, že se o takové možnosti hovoří jako o věrohodné zprávě, je děsivá a smutná. Ukazuje zákonodárce jako nedůvěryhodnou společnost, které obměna cestou voleb velmi prospěje.Hodně se spekuluje o smyslu Kořístkova příběhu. Mezi mnoha vyslovenými domněnkami chybí jen jedna, nebo jsem ji aspoň nezachytil: že autoři provokace počítali s tím, že ztrapněný poslanec odstoupí, a nezbude čas na jeho nahrazení ještě před hlasováním o důvěře vládě. Změnil by se tak trochu poměr sil ve sněmovně. Je ovšem nepravděpodobné, že by takovou provokaci zorganizovala ODS, kterou aféra různými způsoby poškozuje ve všech myslitelných ohledech. Je na detektivech-amatérech, aby se rozhlédli, komu by taková provokace mohla posloužit.

Hlasování o důvěře předcházela přehlídka řečnických dovedností zákonodárců, mocně puzených k vystoupením přítomností televizních kamer. Před jejím zahájením se ztratil předsednický zvonec a vzápětí byl předseda sněmovny pokárán za to, že na začátku schůze neumožnil novým poslancům složit slib, aby mohli sledovat jednání již ze svých lavic. Takže hned od začátku bylo veselo. Premiérův projev byl dílem nudný, dílem humorný, myšlenek v něm bylo jako nudlí v řídké polévce. Nejvíce mě potěšilo zvěstování, že se musíme začít učit jazyky, abychom se uplatnili v Evropě. Vida, lidový premiér má stejné starosti jako masy! Dokonce ho to činí milejším a lidštějším, protože lidi, kteří nás přerůstají rozumem a vzdělaností, nemilujeme, a tíhneme k sobě rovným. Pod jeho vedením se nám proto bude skutečně dobře kráčet vstříc zářným socialistickým zítřkům. Je v tom ale čertovo kopýtko. Prozíravý člověk se na budoucí úkoly připravuje s přiměřeným předstihem. Ale budiž, lépe učit se jazyky pozdě než nikdy. Přece nám, obyčejným lidem, nelze vyčítat, že jsme nebyli prozíraví a cílevědomí a nezačali jsme se houfně vzdělávat již před lety. Co však vypovídá o premiérově prozíravosti a cílevědomosti jeho jazyková nepřipravenost? Musel přece se vzestupem na vrcholné příčky politiky počítat již pěkných pár let ! A můžeme se spolehnout na to, že o nás, své poddané, bude pečovat prozíravě a cílevědomě, když se neuměl postarat o sebe?(samozřejmě jen z hlediska jazykové vybavenosti, jinak se „otáčí" docela čile).

Martin Stín, Praha
martin.stin@seznam.czDalší články tohoto autora:
Martin Stín

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku