Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 30.8.2004
Svátek má Vladěna
  Výběr z vydání
 >CAUSA PŘIBYL: Trapná nedůslednost normalizačního publicisty Justa
 >MÉDIA: Prezidentská kampaň v USA očima novináře
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 2: Hnědnoucí a žloutnoucí
 >NÁZOR: Basa tvrdí muziku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno se může stát
 >PRÁVO: Co lze očekávat od nového ministra spravedlnosti
 >PSÍ PŘÍHODY: Ta zlá bouřka
 >CHTIP(y): Něco pro zlepšení nálady
 >NÁZOR: Okurková sezona se letos nekoná
 >PENÍZE.CZ: Investiční životní pojištění: jak na něj III.
 >MÉDIA: Pojďte hrát hru "Každý hledá svého Přibyla"
 >PRAHA: Pieta pro pamětníky a "Kultur fýr Bémen"
 >POLITIKA: Neúplatný babral
 >MOBY DICK: Dovolená nedovolená
 >POLITIKA: Vstříc zářným socialistickým zítřkům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.8. CAUSA PŘIBYL: Trapná nedůslednost normalizačního publicisty Justa
Ivan Brezina

Vladimír Just v Lidovkách vyčítá Jiřímu Pehe neadresnou kritiku českého vypořádávání se s minulostí, které prý "nikoho nezavazuje k osobní odpovědnosti" (Celý národ nelze postavit před soud, LN. 23. 8.). "Přibyl nebyl jediný a musí následovat kritika dalších ostudných kariér," píše Just a upozorňuje na "trapnou nedůslednost". Just byl zároveň jedním z prvních signatářů petice za Přibylovo odvolání. Vypadá to, že má s komunisty nevyřízené účty. V české mediální krajině se totiž stalo smutně proslulým jeho nadužívání termínů "bolševik" či "bolševické myšlení". Z Justových úst slýcháme kritiku "bolševiků" tak často, že ho Miroslav Bednář v listopadu 1997 v Lidovkách označil za vyznavače "komunismu naruby" (1).

Obsesívní opakování různých klišé, sloganů, hantýrek, tiků, partiových metafor a slovních smogů (viz kniha Vladimíra Justa Slovník floskulí, Academia 2003) o svém autorovi často prozrazuje, že má s nadužívaným termínem nějaký hluboký vnitřní problém. Nechci se plést do řemesla psychologům, ale nemůže být v Justově nutkavém verbálním boji s "bolševiky" (čtrnáct let po listopadu 1989!) podvědomý pocit viny, že jim jako předlistopadový publicista sám sloužil?

Odpověď nabídl loni v červenci v dopisní rubrice Lidovek čtenář Josef Zeyval z Příbrami, který napsal: "Just by proti znárodňování ani proti gottwaldovskému socialismu zřejmě nic nenamítal. Lze tak usuzovat z doprovodného textu k desce Humor Vlasty Buriana z roku 1983, ve kterém pan Just uvedl, že v Burianově luxusní vile podávali si, jak známo dveře i 'nejpochybnější doboví prominenti s ne právě pokrokovou vizitkou (Baťa a jiní)', (2) nebo, že linie komiky Vlasty Buriana 'je živou, stále inspirující součástí divadla naší socialistické přítomnosti'".

Z Justových polistopadových mediálních vystoupení a z jeho podpisu petice proti Přibylovi víme, že je neohroženým antikomunistou - teď, když už se to smí. Z jeho předlistopadového textu naopak víme, že v dobách, kdy se ještě proti "bolševikům" psát nesmělo, jim svým perem snaživě pomáhal budovat jejich "pokrokovou socialistickou přítomnost". Pokud se tedy dnes Vladimír Just vydává za antikomunistu, je to buď zázračná proměna Šavla v Pavla, nebo etiketní podvod, nebo upocená snaha dohnat revoluční zásluhy. Buďme adresní, když po tom Just tak volá - v čem se vlastně coby prorežimní publicista liší od umělců, které ve svém kritickém pořadu Katovna neustále dokola kádroval, že prý se před listopadem 1989 zapletli s komunisty?

Just cituje Pehe, podle něhož jsme minulý režim "tak či onak spoluvytvářeli všichni - i ti, kdo ze strachu a z vypočítavosti dělali nejrůznější kariéry, získávali tituly a zavírali oči před bezprávím". Čtenáře jen zapoměl upozornit, že mluví sám o sobě. "Šlo o to, aby velitel palachovských pendrekiád nezastával vrcholný úřad," říká. Správně - podle stejné logiky by lidé jako on neměli volat po vypořádání s minulostí a dávat nám lekce z morálky. Je to totiž ostudné a trapně nedůsledné. Komunismus přece nebyl jen bití, ale taky prorežimní psaní.

Kdyby si Břetislav Rychlík přečetl Justův text z roku 1983, možná by kromě petice proti Pavlu Přibylovi napsal i následující slova: "Zvítězilo překrucování historie a mediální nálepkování třídních nepřátel... Zvítězila socialistická žurnalistka, uskutečňovaná těmi jejich Justy. Ďábel měl jen své kumpány a na psaní své Justy. A teď tedy petici proti Husákovým policajtům podepisuje Husákův publicista. Vás to neuráží?

A to jsem jednoznačně proti tomu, aby tihle Justové do smrti trpěli za svoji minulost, ale čest by velela necpat své jméno pod petice proti těm, jejichž zrůdnou moc tehdy legitimizovali. Pokud pan Just čest a stud poztrácel ve svých textech z 80. let, měli by ji mít aspoň ostatní organizátoři petice proti Pavlu Přibylovi. Co disidenti a studentští vůdcové - Petr Placák, Jáchym Topol, Vladimír Merta, Roman Švanda, Martin Mejstřík? Just jim nevadí?

Všelijací Justové byli jen jedněmi z lokajů zla a zbabělosti. Vím, že v české mediální krajině se chyby nepřiznávají, natož etická selhání. Přesto si myslím, že tento bezskrupulózní podpis není v pořádku.

KOMUNISMUS BYL NEJEN BITÍ, ALE I PROREŽIMNÍ PSANÍ! VLADIMÍRE JUSTE, NEPODEPISUJTE PROTIKOMUNISTICKÉ PETICE!"

POZNÁMKY:

(1): Naposledy, pokud jsem si stačil všimnout, vytáhl Just proti "bolševikům" loni 27. listopadu v Lidových novinách v článku Slovy zakrytá skutečnost. Václava Klause v něm napadl, že prý nás všechny ohrožuje "postbolševismem" a že prý k tomu používá "bolševický jazyk". Autora přitom nejlépe charakterizuje parafráze jedné z klíčových vět jeho článku, pojednávající o něm samém: "Dosaďme si místo 'bolševismus' či 'bolševické' staré dobré 'kapitalismus' či 'kapitalistické' a jsme doma. Máme v ruce od A do Z standardní projev aparátčíka komunistické éry z let padesátých až osmdesátých, od Gottwalda či Novotného přes Švorcovou až po Jakeše."

(2): Na jaře 2002 při převozu ostatků Vlasty Buriana z Vinohradského na Vyšehradský hřbitov Vladimír Just ostentativně pomáhal nést komikovu rakev. Ano, byl to stejný Vladimír Just, který v roce 1983 Buriana in memoriam denuncoval komunistům coby hostitele "nejpochybnějších prominentů" kapitalismu. A byl to stejný Vladimír Just, který Burianovu komiku zároveň účelově zneužil k propagaci předlistopadového režimu.

(Psáno pro Lidové noviny)
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku