Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 28.8.2004
Svátek má Augustýn
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Pieta pro pamětníky a "Kultur fýr Bémen"
 >POLITIKA: Neúplatný babral
 >MOBY DICK: Dovolená nedovolená
 >POLITIKA: Vstříc zářným socialistickým zítřkům
 >ČERNÁ A BÍLÁ: Oliver a ti druzí
 >CHTIP: Překlad výrazů prodejců výpočetní techniky
 >PŘÍRODA: Odbory ani zaměstnavatelé se Natury nemusejí bát
 >MEJLEM: Tak mě napadlo...
 >POLITIKA: Žert Topolánkova mediálního lobby týmu
 >ZDRAVÍ: V České republice smíte zabíjet děti aneb Novodobý holocaust
 >PRAHA: Tunel Mrázovka - špatné řešení za deset miliard
 >POLEMIKA: Rychlík - Jak zabít demokracii
 >VÍKENDOVINY: Rozumět cizím jazykům není žádný problém. Někdy...
 >MEJLEM: Jedna malá, konspirační teorie
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo chce moc, nedostane nic....

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
28.8. POLITIKA: Žert Topolánkova mediálního lobby týmu
Ivan Kadlec

V posledních dnech se kolem případu poslance Zdenka Kořistky vyrojilo mnoho spekulací, aféru ještě šetří policie. Původní záměr a snaha odvést pozornost se podařila a Topolánek na policii plní první stránky novin , přesto akce jaksi nad plán ukázala i na další problémy. Tím je zejména problém předsedy nejsilnější opoziční strany problém s výběrem a prací lidí v jeho týmu, který je předmětem zájmu a kritiky nejen uvnitř ODS. Po dlouhé a tak trochu monotónní ( a relativně úspěšné) opoziční taktice se předkongresová atmosféra v ODS mírně zostřila.

Jan Večerek

Popis postavy Jana Večerka v médiích a jeho skutečná role v případu zatím nenabrala takovou razanci jako u dalších aktérů, neboť je tento známý lobbyista stále ještě na dovolené. Přesto jsou z otevřených zdrojů dostupné zajímavé informace, zejména ty kolem práce agentury B.P.A. Historické podnikatelské spojení Jana Večerka s bývalým rebelem v ODA M.Tošerem nebo zajímavé napojení na pana Lachnita by určitě stálo za nějaký investigativní pořad, třeba v ČT. S tím souvisí i různorodé až protikladné informace v médiích, například o tom, že zprostředkovatel ODS Večerek je spíše registrován jako člověk vládní koalice. Jeho další aktivity po ukončení působení v BPA jsou dosud zahaleny tajemstvím, zbývají jen obecné zprávy o jeho lukrativní spolupráci se skupinou ČEZ a novým vedením anebo i to , že před několika měsíci se Jan Večerek pohyboval po Praze coby poradce ministra Bohuslava Sobotky. Před nynější předpokládanou spoluprací s ČEZem se podle podobných zpráv Večerek věnoval snahám prosadit své lidi do vedení této největší české státní firmy. O tom , zda se mu podařilo prosadit svého koně, není zatím nic známo. Krátkodobá funkce mluvčího fotbalového Baníku Ostrava se jeví v celé kauze jako nezajímavá.

BPA je napojena i na lidi v České televizi

Neméně zajímavým poznatkem z celé kauzy je komerční spolupráce BPA s Jiřím Janečkem a Ivetou Toušlovou při školení severomoravských politiků. BPA mediálně školila komunální politiky a nabízela své služby Lachnitovu ministerstvu, kde trumfovala svoji nabídku účastí mediálně slavných lektorů J.Janečka a I.Toušlové z veřejnoprávní televize (MFDnes 21.9.01). BPA pak školila i samotného Petra Lachnita před jeho televizními vystoupeními, podle MFDnes za poměrně vysoké honoráře. Podle dřívějších prohlášení moderátorů ČT ovšem již bez jejich účasti. Aktivity tehdejší dvojice moderátorů ČT byly až do odhalení v MFDnes dobře utajené, a není jasné, zda o nich věděli jejich nadřízení. Ani při volbě ředitele ČT se tato kauza již znovu neobjevila a radě ČT minulost a spolupráce s komerčními PR agenturami ani trochu nevadila. Dnes jsou společníci BPA každý na své vlastní podnikatelské dráze a Janeček je úspěšným generálním ředitelem veřejnoprávní televize.

Od 1.5.2002 je podílníkem BPA Dr.Stanislav Schneeweis, který v minulosti působil jako zpravodaj České televize v Ostravě. V kuloárech je o něm rovněž známo, že pomohl spolupracovnici z ČT Ivaně Navrátilové právě na Ministerstvo pro místní rozvoj (kteréžto ministerstvo s BPA úspěšně spolupracovalo).

Spekulace kolem vlivu lobbyistů typu Večerek při spolupráci s Janečkem , například při jeho zvolení ředitelem nebo v současné funkci , jsou zatím opět jen pouhými spekulacemi. Z logiky věci a z dostupných informací je jisté jen to, že se Janeček a lobbyista Večerek velmi dobře znají z dřívější obchodní spolupráce. Co to znamená pro budoucnost nezávislé ČT naznačí podrobnější informace o dalších aktivitách a vysvětlení Jana Večerka.

Žerty s New Dalík Dealem

Média se předhánějí v přezdívkách a synonymech pro Marka Dalíka, který coby oficiální vyslanec a pravá ruka předsedy nejsilnější opoziční strany nejprve nic nenabízel, později jen žertem nabízel několik lukrativních postů za pád vlády. Často se objevuje negativně laděné označení - Topolánkův Šlouf a jiné další, i když aféra nemá nic společného s již tradiční spoluprací ČSSD s bývalými funkcionáři KSČ nebo SNB apod. Možná se jen hledá paralela s lobbyistickými propojeními kolem nové vlády a jejich nových leaderů. Každopádně jde o možný syndrom předsedy Mirka Topolánka, který sám neví, jak se k případu svého asistenta postavit jednou oznamuje konec spolupráce s Dalíkem, jindy jeho demisi nepřijímá atd.

Marek Dalík v asistentské pozici hrál podle všeho mnohem vyšší hru, nebo se o ni alespoň snažil. Přes svůj mladý věk se v jeho CV navršilo několik zajímavých skutečností a pozic, které jsou podkladem pro budoucí analýzy. Již v roce 1999 se jako PR manager podepsal pod petici proti Janu Kavanovi a Miloši Zemanovi v kauze údajného uplácení novinářů a postavil se za odpadlíka z ODS, senátora US a nynějšího šéfa politické strany Sdružení nezávislých kandidátů Jozefa Zielence. Po kariéře u Václava Havla na Hradě se Dalík vrhl plně na podnikání a od reklamní agentury přešel k vlastní PR společnosti New Deal Communications. Zde spolupracuje ve statutárních orgánech s Mgr.Janem Součkem. Ten zase pro změnu je jediným jednatelem v jiné společnosti AMITA s.r.o., jejímiž majiteli jsou I.B.Matvějenko, T.B. Abu Id, A.I.Matvějenkovová a N.S.Morozová. V poslední době se ještě M.Dalík objevil v redakční radě pravicového časopisu 51pro.

K paradoxům celé situace patří i to, že se agentura New Deal podle některých médií podílela v roce 2002 dokonce i na volební kampani samotného Kořistky (US).

M.Dalík, pravá ruka předsedy ODS, má být ten nejprofesionálnější profesionál. To se však o zvládnutí problému a jeho reakcích na celou kauzu zrovna říct nedá. Nejprve protichůdná vyjádření, zapírání, postupná přiznání o žertovných nabídkách atd. V takových situacích by opravdový profesionál v oboru buď hovořil stručně , jasně a hlavně konsistentně a stejně, případně by vydal nějaké kompletní jasně formulované prohlášení. Anebo by diplomaticky mlčel. Nic z toho se v tomto případě nestalo. A navíc se při tom všem Marek Dalík schovává před veřejností. V televizi hovoří nepochopitelně konspirativně zády ke kameře tak, jak hovoří zpravidla z nějakých vážných důvodů utajované osoby (příp. důležití svědci nebo pachatelé něčeho apod.). Neposkytl souhlas k fotografování ani tisku, kterému dával rozhovor. Podle něj by to ohrozilo jeho zakázky, když přitom dnes jeho jméno a firmu zná téměř každý.

Podobně nejasně dne vypadá současný mediální obraz jeho šéfa (?), kterému poskytuje onen mediální profesionální servis. Topolánek musí přitom dnes sám bojovat s kauzou, kterou inicioval a realizovali jeho lidé. Výsledkem dosavadních rad poradců je postupná ztráta image nového typu vůdce, který mimo jiné ve svém projevu a rétorice příliš nestačil zaregistrovat a správně reagovat na personální změnu u protivníků, když místo zdrženlivého a nesrozumitelného Špidly proti němu stojí několik dobře formulujících, dobře připravených a výřečných protivníků.

Ve vyjádřeních Dalíka, Večerka i Topolánka jsou sice věcně drobné, ale až příliš časté zmatky. Různé odpovědi zatím nevnesly příliš větší jasno do vzájemných vztahů tedy těch, které lze dnes považovat za relativně politicky citlivé. Například zda je New Deal smluvně vázán k ODS, nebo zda je Dalík placen ODS, Topolánkem nebo New Dealem. To vše se vyjádřeními zúčastněných nějak zamotalo. Podobně není jasné, kam je zařazen například známý lobbyista a angažovaný novinář z dob televizní krize a rebelie proti opoziční smlouvě ODS a ČSSD M.Schmarz z ČT, který nyní pro Topolánka nebo pro ODS nebo pro Dalíka nebo pro New Deal pracuje.

Topolánek má každopádně ve svém okolí vlastním konáním a rozhodováním způsobený personální problém, který nebyl dosud veřejnosti známý tak, jako je známa jeho účast ve statutárních funkcích v severomoravských firmách (spolu se sociálnědemokratickým poslancem a bývalým ministrem pro místní rozvoj Petrem Lachnitem - Free Zone Ostrava, Vítkovické stavby Ostrava, kde jej v časově shodnou dobu střídal právě Lachnit nebo jej později nahradila dcera Petra Topolánková). Není to tak vážný problém věcný jako spíš systémový. Budoucnost předsedy Topolánka tak bude do jisté míry odvyslá od toho, jak se s tímto v počátku problémem jiných vypořádá sám a zda , jak sám říká, najde poučení pro blízkou budoucnost. Toto zatím není přes všechna přání nepřátel problém ODS, ale jeho předsedy.

Kořist mediální bubliny

Na okraj jen dodávám zmínku o zapomětlivém oznamovači údajných pokusů o korupci Z.Kořistka coby poradce ministra Mlynáře (zřejmě placený) nejprve demonstrativně před svým nástupem do poslaneckých lavic hlásá sounáležitost s vládou ČSSD s KDU, US,ČSL, DEU. Podle zpráv médií ale postupně zjistil, že by jeden z jeho chlebodárců už neměl být ministrem, a tak dal údajně najevo snahu o rebelii. Tak trochu pragmatický člověk , možná víc než ikona boje proti pročištění korupčně zasmrádlého prostředí parlamentu. Tento svůj názorový a zřejmě vlastním prospěchem motivovaný postup zatím nikde nevyvrátil.


Další články tohoto autora:
Ivan Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku