Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 31.8.2004
Svátek má Pavlína
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Indexy: zrcadla akciových trhů i celých ekonomik
 >MROŽOVINY: SNP stále kontroverzní
 >SPOLEČNOST: Pehova obsese
 >INTERNET: Chcete ADSL skoro zadarmo?
 >POLITIKA: Nadopovaná řecká ekonomika
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Modrého červená
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Carrefour? U Cafourka!
 >NÁZOR: Naivní a bezbranná ODS
 >ARCHITEKTURA: Secesní Karlín
 >MEJLEM: Otázky – nejen Václava Moravce
 >PSÍ PŘÍHODY: Test podnikavosti
 >VZPOMÍNKA: Tento způsob dočesné
 >ENERGETIKA: Výzvy energetických potřeb pro 21.století
 >CHTIP: Skákal pes přes oves...
 >EKONOMIKA: Čeká nás ropný krach?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
31.8. SPOLEČNOST: Pehova obsese
Prostě Gentleman

V Lidovkách v těchto dnech běží polemika na téma kolaborace všech občanů za komunismu. Spoří se Vl. Just a J. Pehe. Protože nestraním ani jednomu, můžu rovnýma nohama do toho. Tedy do Peha. Ten totiž neustále s oblibou vytahuje pseudoargument o tom, že jsme kolaborovali všichni. Jenže ho vytahuje tak šikovně, že jeho se to netýká. Znáte to, jsou lidé, kteří rádi mluví o české národní povaze, samozřejmě s despektem ukapávajícím jim líně ze rtů, ale tak, aby bylo jasně vidět, že jejich "my" znamená vlastně "oni, ti ostatní".

Pehe se samozřejmě otřel o V. Klause, jak je jeho zvykem. Nelze prý problém minulosti řešit "v národě, který je ujišťován svým prezidentem, že se choval vlastně hrdinně, když mlčel". Klaus ostatně nic takového netvrdil, ale to pokud to Pehe neví, má peh. Jenže on to ví. Další otření "...kandidát na prezidenta jde za komunisty s prosíkem o podporu" je čistá Pehova obsese - a čistému vše čisté.

Taky coby jasnovidec Pehe ví, že případ Přibyl "mnoho lidí nechápe", nicméně si na Přibyla zadávalo, protože jim to dovolilo, že se "pohodlně mohou vypořádat se svým špatným svědomím". Pehe toho ví zkrátka o nás, tedy o společnosti i občanech více, než bychom čekali. Pozitivní je, že de facto připouští, že naše "špatné" (jak vůbec ví, že je špatné???) svědomí nás tíží a snažíme se, pravda poněkud lacino, nadáváním a nechápáním, s ním vypořádat.

Rozhodně není pravda, že bychom měli vést diskusi, "v níž by se každý z nás podrobil morálnímu soudu". Jak si ji Pehe vlastně představuje? Že on, jako spravedlivý, bude oním morálním soudcem? Nebo někdo jiný? Komise spravedlivých? Možná to myslí obrazně, že by každý měl sám nad sebou a svou rolí v komunistickém systému přemítat a kát se. V tom případě ať si trhne nohou: jak ví, kdo se kaje a kdo ne? Máme podávat hlášení o výsledku své morální očisty? Já vím, Pehe soudí podle chování občanů a společnosti - třeba podle podpory komunistů či postoje veřejnosti k Mašínům -, že onen morální soud není takový, jaký by měl být.

Jenže má smůlu, on i jiní. Lidi jsou lidi a chovají se tak, jak se chovají. Změna, a to jakákoli, je dána výslednicí působení rozmanitých sil a vlivů, zatím pořád naštěstí dlouhodobě neovlivnitelných nepredikovatelných.

A pokud jde o kolaboraci: každý živý organismus je vybaven schopností se přizpůsobit, jinak by tu nebyl ani komunismus, ani Pehe. Hrdinové a zbabělci jsou extrémy, první hynou dříve, druzí později. Většina populace jakéhokoli druhu se přizpůsobí podmínkám a okolnostem, to je nutnost a přírodní zákon, ať se to komu líbí , či ne. Přizpůsobí se, každý jinak, a čeká na příznivější podmínky. Ani ta blbá brambora nevyroste jen proto, že je duben, když přitom venku mrzne.

Gentleman


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku