Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 30.8.2004
Svátek má Vladěna
  Výběr z vydání
 >CAUSA PŘIBYL: Trapná nedůslednost normalizačního publicisty Justa
 >MÉDIA: Prezidentská kampaň v USA očima novináře
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 2: Hnědnoucí a žloutnoucí
 >NÁZOR: Basa tvrdí muziku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno se může stát
 >PRÁVO: Co lze očekávat od nového ministra spravedlnosti
 >PSÍ PŘÍHODY: Ta zlá bouřka
 >CHTIP(y): Něco pro zlepšení nálady
 >NÁZOR: Okurková sezona se letos nekoná
 >PENÍZE.CZ: Investiční životní pojištění: jak na něj III.
 >MÉDIA: Pojďte hrát hru "Každý hledá svého Přibyla"
 >PRAHA: Pieta pro pamětníky a "Kultur fýr Bémen"
 >POLITIKA: Neúplatný babral
 >MOBY DICK: Dovolená nedovolená
 >POLITIKA: Vstříc zářným socialistickým zítřkům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.8. NÁZOR: Okurková sezona se letos nekoná
Stanislav Reiniš

Nějak to vyšlo, aby doba dovolených byla co nejpestřejší a lidé z chat museli denně klusat do vesnice pro noviny.

Nejdříve byly volby do Evropského parlamentu, v kterých zle pohořely dvě strany, sociální demokraté, kteří už jasně ukázali, že vládnout neumí, a Unie svobody, kterou stihl spravedlivý trest za Sarajevský atentát. Ten byl trestuhodným podvodem s dalekosáhlými důsledky. Od tohoto atentátu se Česká republika potácí pod levicovými vládami. Parlament se skoro přesně dělí na vládní a opoziční polovinu, tak jak to vůle národa chtěla, a vládnout se nedá, i kdyby se to umělo.

V důsledku voleb odstoupil relativní poctivec Špidla a byl nastolen dlouhodobý miláček národa Stanislav Gross. Z dítka s modrýma očima se okamžitě zrodil všemi kritizovaný nepřítel. Stěží se dnes najde v ČR člověk, který by měl Grosse rád. A hned se rozvinul první skandál novopečeného premiéra. Jmenoval šéfem úřadu vlády jakéhosi Pavla Přibyla, který měl očividný škraloup na svém jméně, velel totiž kdysi v roce 1989 jednotkám policie, které rozháněly studentské a jiné demonstrace. Vlna odporu nakonec Přibyla přinutila k resignaci a premier nemusel proto ani hledat odhodlání k tomu, aby s ním zatočil. Hrozilo totiž, že pár poslanců vládní koalice nebude pro vládu hlasovat a vláda nedostane schválení parlamentem. Sociální demokrati přesto vyšli s dalším tahem, poslanec Kořistka totiž veřejně prohlásil, že se jej občanští demokraté snažili uplatit deseti miliony korun, aby hlasoval proti vládě. To bylo nepříliš originální, ale sociální demokracie si zřejmě myslela, že to pošle aféru Přibyl do zapomenutí, že ODS naopak bude zostuzena a poslána na smetiště dějin, jako kdysi po sarajevském atentátu, že prostě budou socialisté budovat svůj socialismus nerušeně dál, že bude vše při starém. ODS se ale tentokrát brání ze všech sil.

Toto jsou holá fakta. A co si o tom myslet? Grossova aféra má dalekosáhlé kořeny. Už před lety se zjistilo, že komunismus se do praktického života nehodí, že je to nesmysl vymyšlený několika potrhlými intelektuály a že bude nejlépe z něj nějak vyklouznout. Prostě, komunismus se intelektuálům nepovedl. Kdo se dnes nazývá komunistou, neví, o čem mluví. Taková věc nikdy nebyla a nebude.

O to šlo. Porážet komunismus zbraněmi by se při dnešním stavu technologie mohlo nevyplatit, a tak bylo lepší z komunismu hladce odejít. Gorbačev a Reagan domluvili všeobecný přístup, a postupně to začalo. Po určitém váhání i u nás. Komunismus si porazili sami komunisté. Klíčem k pochopení naší tehdejší situace je estebák Zifčák, který určitě ne z vlastní ochoty, ale na povel shora udělal ze sebe mrtvolu, do medií se to dostalo než ho stačili odpitvat, národ se rozhořčil a bylo to. Každý byl spokojen, byla sametová revoluce, jedni se těšili z nové svobody, druzí byli rádi, že je národ nevěšel.

Komunismu se aktivně zúčastnily masy lidí, každý aspoň trošku, a tak bylo nejlépe se problému účastníků komunismu raději nedotýkat. Jsou tedy dnes s námi a mezi námi, trestáni moc nejsou, morální to příliš není, ale žije se. Lidské dějiny neznají spravedlnost, esoteričtí nadpozemští činitelé nikoho netrestají. A tak se i takový Přibyl snaží proplout a takových je plno. Znají se a pomáhají si. A pomalu vytvářejí systém, který nemá zájem, aby budoval komunismus, ale aby se udržel a prosperoval.


Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku