Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 31.8.2004
Svátek má Pavlína
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Indexy: zrcadla akciových trhů i celých ekonomik
 >MROŽOVINY: SNP stále kontroverzní
 >SPOLEČNOST: Pehova obsese
 >INTERNET: Chcete ADSL skoro zadarmo?
 >POLITIKA: Nadopovaná řecká ekonomika
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Modrého červená
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Carrefour? U Cafourka!
 >NÁZOR: Naivní a bezbranná ODS
 >ARCHITEKTURA: Secesní Karlín
 >MEJLEM: Otázky – nejen Václava Moravce
 >PSÍ PŘÍHODY: Test podnikavosti
 >VZPOMÍNKA: Tento způsob dočesné
 >ENERGETIKA: Výzvy energetických potřeb pro 21.století
 >CHTIP: Skákal pes přes oves...
 >EKONOMIKA: Čeká nás ropný krach?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
31.8. MEJLEM: Otázky – nejen Václava Moravce
Tomáš Fiala

Shlédl jsem nedělní „Otázky Václava Moravce“ s novým ministrem vnitra. Část jich byla věnována problematice majetkových přiznání. Chceme zabránit korupci, mít neúplatné zastupitele a úředníky, tedy přiznání zaveďme. Ale jak vyplynulo z rozhovoru, není to jednoduché. Jsou pochybnosti o ochraně osobních údajů, někoho by mohli třeba vykrást, jiného vydírat. A navíc by to postihlo asi 15 tisíc lidí a s příbuzenstvem tak 3x tolik…

Je s podivem, že naši politici a další veřejní činitelé se tak urputně brání tomu, aby někdo věděl, kolik že toho mají a pak si - nedej bože! - nekladl otázku, jak k tomu přišli. A tak hledají obezličky, jak udržet status quo (nikdo na ně za současného stavu legislativy nemůže!) co nejdéle. Prostý občan pak jen zírá, jak jiný občan Srba nalezl údajně ulitý milión dolarů po tatínkovi a zcela hloupě se ptá, proč Ministerstvo zahraničních věcí za jeho působení kupovalo židle, které byly k mání po 500 stovkách za 3500 korun českých, když ten chlápek byl už dávno za vodou...

Hlavně abychom někomu neublížili, starají se naši pomazaní. Je s podivem, že tisíce státních úředníků na ministerstvech musejí projít bezpečnostními prověrkami – volení zástupci a ministři či soudci nikoli. Pro vyšší stupně prověrek (tajné, přísně tajné) musí nejen sdělit, jaký mají majetek, ale také dát souhlas k tomu, aby bezpečnostní složky mohly kdykoli zkoumat jejich bankovní účty.

Politiků a jiných satrapů na nejvyšší ani lokální úrovni se to pochopitelně netýká a z odpovědí p. Bublana jsem nabyl dojmu, že si nic nepřejí více, aby to tak bylo navždy. Tím nechci tvrdit, že p. Bublan nemá dobrou vůli. Jen mě zaráží, že např. řidiči ministerstev a další pracovníci s platy na úrovni těch průměrných musí kvůli prověření na stupeň „Přísně tajné“ sdělit NBÚ úplně vše a souhlasit i s tím, že se v jejich majetkových poměrech někdo může šťárat po celou dobu platnosti prověrky. Aby si udrželi místo, tak na to přistoupí.

Na druhé straně množina volených i nevolených „zástupců lidu“, na které se příslušný zákon nevztahuje (zatím si to uměli zařídit), rozhoduje o miliónových zakázkách, bere za to tučné všimné a všichni ti výjimeční si v soukromí svých vil myslí něco o blbcích, kteří se lopotí za pár šupů a „na ně nemají“.

Když sleduji růst schodku státního rozpočtu, ke kterému tito zatím nepostižitelní „rovnější mezi rovnými“ výrazně přispívají, doufám, že jednou se dostanou k moci slušní lidé, kteří nekradou (a teď nemyslím komunisty) a uplatní princip retroaktivity v trestním řízení. Toho se tihle chlapci a dívky, co spolu kamarádí, bojí nejvíce, nejvíce by je potěšila generální amnestie.

A mimochodem, postřehli jste, že soudci v rámci své nezávislosti opět požadují 13. a 14. platy?


Další články tohoto autora:
Tomáš Fiala

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku