Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 31.8.2004
Svátek má Pavlína
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Indexy: zrcadla akciových trhů i celých ekonomik
 >MROŽOVINY: SNP stále kontroverzní
 >SPOLEČNOST: Pehova obsese
 >INTERNET: Chcete ADSL skoro zadarmo?
 >POLITIKA: Nadopovaná řecká ekonomika
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Modrého červená
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Carrefour? U Cafourka!
 >NÁZOR: Naivní a bezbranná ODS
 >ARCHITEKTURA: Secesní Karlín
 >MEJLEM: Otázky – nejen Václava Moravce
 >PSÍ PŘÍHODY: Test podnikavosti
 >VZPOMÍNKA: Tento způsob dočesné
 >ENERGETIKA: Výzvy energetických potřeb pro 21.století
 >CHTIP: Skákal pes přes oves...
 >EKONOMIKA: Čeká nás ropný krach?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
31.8. ARCHITEKTURA: Secesní Karlín
Zdeněk Lukeš

Zvu vás na první podzimní Psí vycházku. Po Jelením příkopu, Letné, hradčanských baštách, Albertově a bubenečských vilách (zprávy o těchto akcích najdete v Archívu rubriky) se tentokrát vypravíme do Karlína, resp. jeho secesní části. Sejdeme se ovšem u stařičké barokní Invalidovny (více o ní viz čtvrteční Reflex!), kde jsem strávil podivuhodných deset let života v bizarním prostředí kanónů a sádrových odlitků. Pak se vydáme Kaizlovými sady k secesnímu Národnímu domu (arch. Josef Sakař), dnes sídla Českého rozhlasu - Regina. A pak do ulic kolem Lyčkova náměstí, kde stojí další Sakařova stavba - škola, kdysi jedna z nejmodernějších v rakousko-uherské monarchii.

Architekt Sakař bydlel v domě, který si sám navrhl na Cyrilometodějském (dnes Karlínském) náměstí a projektoval urbanismus celé čtvrti secesního Karlína, jež se táhne od tohoto centrálního prostoru až k Invalidovně. Na rozdíl od pravoúhlé osnovy klasicistního Karlína, na kterou navazuje, se tu objevují diagonální ulice. Jsou tu také domy se zajímavou dekorací od Ohmannova žáka Jiřího Justicha nebo slavného spolutvůrce Obecního domu Osvalda Polívky. Prohlédneme si i další kuriozity - Rákosníkovo sochařství, dům s čerty, "pařížské" bloky arch. Bohumila Štěrby a stavby, které se budou reformovat pro nový
Bofillovo Corso
účel - třeba sýpku v Šaldově ulici, kde se opravovaly vétřiesky a nyní se tam budou dělat nestandardní byty, nebo starou výtopnu, která už byla opravena. Nakonec se podíváme na karlínské Corso, které transformoval slavný Ricardo Bofill, a pochmurný tunel mezi Karlínem a Žižkovem.


Sýpka v Šaldově ulici

Vycházka se koná v sobotu v 10:00 hodin, sraz před hlavním vstupem do staré barokní Invalidovny v Kaizlových sadech (pozor, neplést se sídlištěm stejného jména! Pěšky asi 7 min. od stanice metra a tramvaje Invalidovna směr centrum vlevo v parku). Než se sejdeme, můžete si prohlédnout Seidanovy sochy invalidů na atice budovy, pomník zakladatele Invalidovny hraběte Strozziho v parku a památník utopeným vojákům z povodně 1890 tamtéž. Vycházka potrvá asi 90 minut. Pokud bude pršet, akce se neuskuteční!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku