Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 31.8.2004
Svátek má Pavlína
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Indexy: zrcadla akciových trhů i celých ekonomik
 >MROŽOVINY: SNP stále kontroverzní
 >SPOLEČNOST: Pehova obsese
 >INTERNET: Chcete ADSL skoro zadarmo?
 >POLITIKA: Nadopovaná řecká ekonomika
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Modrého červená
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Carrefour? U Cafourka!
 >NÁZOR: Naivní a bezbranná ODS
 >ARCHITEKTURA: Secesní Karlín
 >MEJLEM: Otázky – nejen Václava Moravce
 >PSÍ PŘÍHODY: Test podnikavosti
 >VZPOMÍNKA: Tento způsob dočesné
 >ENERGETIKA: Výzvy energetických potřeb pro 21.století
 >CHTIP: Skákal pes přes oves...
 >EKONOMIKA: Čeká nás ropný krach?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
31.8. POLITIKA: Nadopovaná řecká ekonomika
Petr Robejšek

V předvečer olympiády padlo na řecké sprintéry Kostase Kenterise a Ekaterini Thanouovou podezření z dopingu. Také řecká ekonomika vykazuje až zázračnou výkonnost. Hospodářství roste nejrychleji ze všech zemí EU: loni o 4,2 a letos o 4 procenta. Anabolikem řecké ekonomiky je olympiáda. Vláda do ní investovala 6 miliard eur: zhruba 4 procenta hrubého národního důchodu.

Řekové hrají defenzivní fotbal; pamatujete, jak v osudném zápase s námi zablokovali svou branku? Za to při nákupech jsou k neudržení. Konzumní výdaje, které loni stouply o 4 procenta, se staly druhým nejsilnějším motorem konjunktury. Rostla spotřeba, ceny i mzdy. Termín startu Olympijských her se blížil, stávky nepřipadaly v úvahu a tak stačilo jen trochu přitlačit - a platy vzrostly v průměru o 4,5 procent. Ministra financí čekají starosti: státní zaměstnaci dostali téměř dvakrát tolik.

Miliardové investice do olympiády zapůsobily na výrobu a stavebnictví i na privátní spotřebu jako Viagra. Obojí však bylo na dluh a po zhasnutí olympijského ohně se bude účtovat. Řecká zadluženost přesahuje sto procent hrubého národního důchodu. Peníze, které scházejí ve státní kase, by měly přijít ze zahraničí. Turisté přijíždějí; to ale nestačí. Olympiáda vynesla; ale ne dost.

Zbývají exporty. Pokud zůstanete věrní Metaxe (nebo jako já vínu Recina), přesto, že podražují, posílíte řeckou obchodní bilanci. Z exportních šlágrů zbývá ještě olivový olej. Většina řeckých výrobků je však konkurenceschopná hlavně díky nižším cenám. Dříve se prostě natiskly drachmy a export zlevnil. Pak si ale Řecko dopřálo euro a je teď pod kuratelou evropské centrální banky.

Bez ohledu na dokonalé kreativní účetnictví překračuje schodek státního rozpočtu už druhý rok rubikon tříprocentní hranice. Atény musí počítat s "modrým dopisem" z Bruselu. Německo a Francie už ho dostaly; v případě Řecka by se mohlo jednat o novou variantu evropské země, která je příliš chudá a nemůže si tudíž společnou měnu dovolit. Olympijský boom zvedl ceny i mzdy a srazil konkurenceschopnost řeckého průmyslu. Atény nebudou moci vyvážet předražené výrobky, což povede k nárůstu nezaměstnanosti. Řecko pravděpodobně požádá o zvýšenou finanční pomoc Brusel, nebo pohrozí vlastním zadlužením na světových kapitálových trzích. V prvním případě by to znamenalo nárůst plateb bohatších států EU, v druhém ohrožení důvěryhodnosti společné evropské měny. Bude zajímavé sledovat, jak si s tím poradí (rozšířením zchudlá) Evropská unie.

Petr Robejšek, psáno pro Týden 30. srpna 2004
Další články tohoto autora:
Petr Robejšek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku