Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 3.9.2004
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Příběh normal(izač)ního člověka
 >POLITIKA: Probuzení profesionálních občanských aktivistů
 >MIGRACE: Asijští draci roztahují křídla
 >MÉDIA: Propojení médií a politiky pokračuje
 >VÍKENDOVINY: A zem se pohnula...
 >VĚDA: Blaise Pascal - 2. část
 >PENÍZE.CZ: Jak ušetřit aneb není účet jako účet
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera šly děti do školy
 >SPOLEČNOST: Homo programaticus
 >VZPOMÍNKA: Starý diáček
 >BONNEVILLE: Na šťastné dětství není nikdy pozdě
 >JUSTICE: Opožděná spravedlnost
 >POLITIKA: Špatně skrývaná reklama
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Zahrávání se zdravím a životem
 >PSÍ PŘÍHODY: Ale fakt, teď je to vážné

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
3.9. PENÍZE.CZ: Jak ušetřit aneb není účet jako účet
Vendula Hilkovičová

Do přehledu, který společnost Scott & Rose vytvořila, byly zařazeny všechny produkty, celkem se jedná o 31 běžných účtů u 11 tuzemských bank, které je možné klientovi nabídnout. K vyjádření nákladů použila společnost vlastní analytický srovnávací nástroj, který modeluje transakční chování občana České republiky.

Modelový klient splňuje některé z následujících charakteristik: má založený běžný účet s průměrným zůstatkem 25 000 Kč, měsíčně vybírá dvakrát z bankomatu, třikrát platí kartou v obchodech průměrně asi 2 700 Kč nebo ročně zřídí dva trvalé příkazy. Úplný přehled modelového transakčního chování naleznete zde.

Na poště nejlevněji

Jak celkové hodnocení běžných účtů dopadlo si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Zdroj: Scott & Rose

Pozn.: V grafickém znázornění je uveden pouze podíl vybraných nákladů, ty méně významné jsou z důvodu grafické přehlednosti vyřazeny. Dále tu také není pro zjednodušení zobrazen úrokový kreditní výnos, který se klientům od celkových nákladů odečítá.

Jasným vítězem je Program Klasik Poštovní spořitelny. Ta se svými třemi produkty vychází dlouhodobě jako nákladově nejvýhodnější banka. O tom, jak vypadalo pořadí bank přesně před rokem, si můžete přečíst v článku Kolik stojí běžný účet. Druhou příčku obsadila Volksbank, která nabízí dlouhodobě u svého běžného účtu pro občany velmi zajímavé ceny. Navíc je jednou z mála bank, která má nízké poplatky za transakce a služby na pobočce a nepodlehla tak všeobecnému trendu zvyšování cen za účetní položky realizované na přepážkách. Oproti tomu právě produkty České spořitelny se díky zdražování služeb na pobočkách posouvají do cenově nákladnějších produktů.

Další vliv, kterému neodolala letos žádná banka bylo balíčkování. Živnobanka uvedla letos na trh tři balíčky, z nich nejzajímavější je pro modelového klienta Osobní menu Standard. Ani GE Capital Bank nezůstala pozadu a ze svého produktu GEnius vytvořila tři balíčky – Mini, Standard a Komplet. Zajímavé na nich je, že každý z nich umožňuje výběr určitého počtu služeb zdarma. Celkově však vycházejí tyto produkty pro našeho modelového klienta jako dražší.

Něco pro náročnější

Pro klienty, kteří jsou na tom finančně lépe než náš modelový klient může být zajímavý účet u Citibank nebo eBanky, pro našeho klienta jsou však tyto účty nákladnější. V případě první jmenované je zajímavý účet CitiOne, jestliže má klient na účtech a podílových fondech více jak 200 tisíc Kč. U eBanky je Program Plus výhodný při měsíčním příjmu nad 30 tisíc Kč a to díky zvýhodněným platbám. Ani účty Komerční banky nevychází zrovna nejlevněji – nejvýhodnější je Ideal Konto za 188 Kč měsíčně. U účtů vedených ČSOB je důležité v zájmu úspory využívat při realizaci služeb v pobočkách sběrných boxů, ty jsou totiž levnější než zadání pracovníkovi na přepážce. Nejlépe vychází Osobní konto Plus.

Specifické služby nabízejí další dvě banky, a to HVB Bank a Raiffeisenbank. U první z nich se jedná o Konto Rodina, které sice pro našeho klienta není tak zajímavé, ale pokud spravujete rodinné finance je velmi výhodným. Umožňuje vedení více běžných účtů, tři platební karty zdarma a další výhody. Raiffeisenbank má také zvýhodněné služby u svých produktů Kompletkonto, ale nabízí i řadu zajímavých doplňkových produktů a služeb. Jednou z nich je například kreditní platební karta National Geographic, kdy z každé platby klienta u obchodníka přispívá Raiffeisenbank na záchranu přírody do Fondu National Geographic.

Banka
Produkt
Poštovní spořitelna

Program Klasik

Poštovní spořitelna

Program Rodina

Poštovní spořitelna

Program Elektron

Poštovní spořitelna

Program Plus

Volksbank

Osobní běžný účet

Volksbank

Modré konto

Živnobanka

Běžný účet

Živnobanka

Osobní menu Forte

Živnobanka

Osobní menu Grand

Živnobanka

Osobní menu Standard

HVB Bank

Osobní účet

HVB Bank

Konto Rodina

HVB Bank

Konto Pohoda

HVB Bank

Konto Komfort

ČSOB

Osobní konto Plus

ČSOB

Aktivní konto

Raiffeisenbank

Komplexkonto Start

Raiffeisenbank

Komplexkonto Klasik

Raiffeisenbank

Komplexkonto Optimum

Komerční banka

Konto Ideal

Komerční banka

Perfektkonto

Komerční banka

Expreskonto

Komerční banka

A-konto

Česká spořitelna

Výhodný program

Česká spořitelna

Komplexní program

Česká spořitelna

Sporožiro

eBanka

Program Základ

eBanka

Program Plus

GE Capital Bank

GEnius

Citibank

Běžný účet

Jste spokojeni se svým běžným účtem? Využíváte všech služeb obsažených v balíčku nebo za některé jen zbytečně platíte? Jsou šité na míru?
Další články tohoto autora:
Vendula Hilkovičová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku