Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.9.2004
Svátek má Boleslav
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Už bychom měli být mrtví
 >NÁZOR: Úsměvná vzpomínka na léto
 >PENÍZE.CZ: Outsider, nebo favorit?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart není Newton
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O babím létě
 >MOBY DICK: Dovolená s otazníky
 >POLITIKA: Také němé tváře protestovaly
 >LÉKAŘSTVÍ: Spolupráce léčitele a lékaře - trend moderní doby
 >POLEMIKA: Kde nejsou viníci, nejsou ani nevinní
 >POLEMIKA: Eurozatykač zpochybňuje právní jistoty občanů
 >POLITIKA: Příběh normal(izač)ního člověka
 >POLITIKA: Probuzení profesionálních občanských aktivistů
 >MIGRACE: Asijští draci roztahují křídla
 >MÉDIA: Propojení médií a politiky pokračuje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Taxíky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.9. Jeho evropský problém
(eff)

Náš evropský problém, tak se nazývá zásadní stať Václava Klause, již prezident zveřejnil v tisku a též přednesl na Evropském fóru v Alpbachu 29. srpna. Je to stať seriózně vyargumentovaná a je kupodivu, že nevyvolala diskusi. Z Václavem Klausem a jeho argumenty se zřejmě těžko polemizuje. Rozumí se, že ze stati vyvstává krajně skeptický obraz evropské integrace. Na skepsi je založeno i Klausovo rozhodnutí nepodepsat zákon o evropském zatykači. To, že Klaus v neděli oznámil, že nepodepíše za Česko evropskou ústavu, že to nechá na někom jiném, je jen dotvrzení jeho stanoviska. Klaus evropskou integraci prostě odmítá.

Ať diskuse bude nebo nebude, a měli by ji vést především ekonomové, jednu zásadní otázku by opomenout neměla.Bude se lidem v Evropské unii žít lépe, než kdyby zůstali mimo Evropskou unii? Lestliže se jim bude žít hůř, konkrétně: pokud se českým občanům bude žít v Evropské unii hůř, než se jim žilo dřív, byl vstup do EU chyba, a bylo by dobře vystoupit. Jestliže se jim bude žít lépe, pak to byl správný krok. Státy a soustátí tu nejsou od toho, aby naplňovaly nějaké abstraktní formule. Mají konkrétní úkol, který v kostce lze vyjádřit prostou větou, že totiž mají zajišťovat podmínky pro blahobyt svých občanů - blahobyt v nejširším slova smyslu, včetně statků duchovních.

Jsme v EU teprve tři měsíce a těžko usuzovat, zda se nám žije líp nebo hůř nebo stejně. Nicméně nelze pominout dvě - možná skromné a nevýznamné - indicie. Stoupla exportní schopnost České republiky až o třicet procent a schodek bilance zahraničního obchodu klesl na nejnižší úroveň za devět let, třebaže stoupá cena ropy a ropných výrobků. Je to důsledek našeho členství, nebo je to náhodná shoda?
Pokud je to důsledek vstupu do EU, pak ovšem by to mohlo naznačovat, že se ukáže, že členství v EU není "náš evropský problém", nýbrž problém Václava Klause.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku