Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.9.2004
Svátek má Lubor
  Výběr z vydání
 >CHTIP: Příběh s naučením
 >PSÍ PŘÍHODY: Motorizovaný pejsek
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Učitelské strasti a slasti
 >SPOLEČNOST: Co nemohu odpustit
 >SVĚT: Řídí svět ekonomové a nebo svět ekonomy?
 >CHTIP: Dopis dcery matce
 >CHTIP: Microsoft a General Motors
 >MOBY DICK: Nekonečný příběh privatizace Českých Textáren
 >POLITIKA: Zelení se pokusí zbavit nedemokratických novodemokratů
 >CHTIP: O chytrém Japoncovi
 >POLEMIKA: Slovo "podnikatel"
 >VÍKENDOVINY: A kouř a dým stoupali jesť jako z vápenice...
 >PENÍZE.CZ: Ideální důchodová reforma?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Korejská válka
 >PSÍ PŘÍHODY: Pozorný divák

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
13.9. PENÍZE.CZ: Je obchodování na měnovém trhu pro každého?
Jiří Tuvora

Co je to vlastně měnový trh neboli FOREX? Jedná se o trh se zahraničními měnami, který ovšem není tradičním trhem spojeným s určitým místem. K obchodům totiž dochází na celém světě prostřednictvím počítačové sítě nebo pomocí telefonů. V současné době dosahuje denní hodnota měnových obchodů více jak 1,5 trilionů amerických dolarů, což tento trh dělá největším a nejlikvidnějším na světě. Více než 95 % obchodů je tvořeno spekulativními obchody, kdy velká část z nich využívá finanční páky (viz sloupek). Zpočátku byl měnový trh dostupný jen bankám nebo velkým finančním institucím. Postupem času, kdy výše uvedené společnosti realizovaly na měnovém trhu velké zisky, se stává přistupnějším i pro další subjekty. Dnes se při možnosti využití finanční páky stal přístupný i individuálním investorům.

Jak na to?

Co je obchodování s využitím finanční páky?

Obchodování s měnami při využití vysoké finanční páky se stáva čím dál populárnější především ve Spojených státech. Finanční páka (leverage, gearing) je využití cizího kapitálu pro zvýšení rentability vlastního kapitálu. V případě měnových obchodů je na obchodní účet skládána pouze učitá záloha, tzv. margin, která slouží ke krytí vašich obchodů. To vám umožňuje obchodovat s několikanásobně vyššími částkami. Složená záloha se pohybuje od 1 % do 5 % objemu transakce.
Například pro obchod se 150 tisíci americkými dolary vám bude na vašem obchodním účtu zablokováno pouze 1 500 amerických dolarů. Tento trend se postupně přesouvá do Evropy a k nám samozřejmě také. Proto je dobré o tomto způsobu investování finančních prostředků vědět více a nedat se ovlivnit podobnými tvrzeními jako jedna paní povídala a podobně.

Nejprve je třeba řící, že tento způsob investování je určen hlavně aktivním investorům, kteří jsou ochotni svým investicím věnovat více času a postupně si vytvořit za podpory svého brokera vlastní obchodní strategii při využívaní fundamentální a technické analýzy. Měnový broker vám sice jako klientům poskytuje maximální servis, ale finální rozhodnutí o tom zda nakoupit nebo prodat je vždy na vás samotných. Přece jenom jde o vaše peníze. A vy jistě nechcete, aby o jejich investování rozhodoval někdo jiný, třebaže celé riziko, které je s investicí spojené, nesete vy.
Jak tedy na to? Po vyhledání brokera nebo oslovení z jeho strany s nabídkou tohoto způsobu zhodnocování peněz je potřeba prověřit, zda daný subjekt poskytující tuto investiční službu (týká se i poradenství pro danou investiční službu) má příslušnou licenci od Komise pro cenné papíry (KCP). Takovými společnostmi jsou v ČR například Leader Investment, Atlantik FT, Conseq IM, Colosseum, Patria, PPF Burzovni či A&CE Global Finance. Druhou možností je přímo kontaktovat zahraničního brokera, což s pomocí internet není v dnešní době problém. Poslední varianta je využit společnost bez licence, které poskytují jen tzv. poradenství, ale to se týká i výběru zahraničního měnového brokera. Některé ze společností bez licence poskytují i obchodní platformu, která je obvykle napojena na zahraničního brokera.
Poslední variantu bych nedoporučoval, tyto společnosti v současnosti musejí získat licenci, nebo své podnikaní ukončit. Ani druhá varianta není úplně bez problémů. Vyžaduje dobrou znalost cizího jazyka a alespoň průměrné znalosti o fungování finančních trhů.

Proto doporučuji společnosti, které jsou etablovány v České republice a mají licenci. Ani to ovšem nezaručuje úplnou jistotu. Vhodné je prostudovat si historii a další aktivity společnosti, které mohou ověřit její kvalitu.
V případě, že je vše v pořádku přichází na řadu smlouva. Smlouva je standardní a obvykle v anglickém jazyce. Bohužel ji nelze ani pozměňovat. To ovšem neznamená, že by se neměla číst! Vhodné je zaměřit se více na riziková upozornění, která obsahuje, a dobře jim porozumět. Dále se zaměřte na možnost školení jednak na obchodní systém a dále na oblast fundamentalní a technické analýzy. Je pravidlem, že společnosti tyto doplňkové služby poskytují zdarma. Je potřeba si uvědomit, že lze o všechny peníze na obchodním účtu při špatné obchodní strategii přijít, ale to je obdobné i u akcií, komodit nebo derivátů při využití vysoké finanční páky (vysokého procenta cizího kapitálu).

Začínáme obchodovat

Jaké se platí poplatky?

Existují dva způsoby platby:
a) ve spreadu, kdy se spread pohybuje na USD/EUR od 5 bodů výše, standardně od 6 do 15 bodů. Držba pozice přes noc je úročena nebo je placen určitý poplatek za tzv. Rolování pozice,
b) V poplatku za obchod, který se pohybuje od 50 do 100 dolarů, ale spread je na úrovni interbankového trhu (0-3 body).

Nyní zbývá instalace obchodního systému na vašem počítači a poslání peněz na obchodní účet. Obchodní účet by měl být zřízen na vaše jméno, což musí být definováno ve smlouvě. Pro založení účtu na obchodování s měnami na margin je obvykle potřeba minimálně 10 tisíc amerických dolarů, ale doporučoval bych čátku zvýšit, aby vás první neuspěch neodradil od dalšího obchodování.
Nyní máte základní nástroj pro obchodování na měnovém trhu. Vlastní obchodování probíhá převážně s hlavními světovými měnami jako jsou USD, EUR, JPY, GBP, CHF, AUD, NZD. Při vypořádání transakcí se na váš obchodní účet denně připisují zisky nebo odepisují ztráty. Držení pozice přes noc nebo dlouhodobě je možné. Ve většině případů je pozice tzv. rolována (uzavřena a otevřena za stejnou cenu), za tuto službu kdy neplatíte úroky si společnosti účtují minimální poplatek, který je obvykle jedna desetitisícina objemu obchodu. Dále je si potřeba uvědomit, že u tohoto typu obchodování nedochází k fyzickému dodání předmětných měn.
Před vlastním obchodování s reálnými penězi doporučuji určitý čas strávit obchodováním pouze na virtuálním účtu, abyste zjistili, jak trh reaguje na různé podněty (ekonomické a politické zprávy), a až poté začít pracovat s vlastními penězi. Tzv. demo verze jsou poskytovány na určité období zdarma a ve většině případů mají i plnohodnotná data a technické nástroje.

Zhodnocování peněz na měnovém trhu je sice přístupné téměř všem. Ovšem minimální částka pro založení účtu je více než 250 tisíc Kč, což může být pro některé individuální investory omezující faktor. Dalším faktorem je (ne)ochota věnovat svým investicím dostatek času, ale i zde platí, že bez práce nejsou koláče. Broker vás sice bude průběžně informovat o událostech na trhu, bude vám zasílat výsledky technické analýzy a predikce budoucího vývoje, ale to vše je jen podpora pro vaše vlastní rozhodnutí jakou měnu nakoupit a jakou prodat. Už tím, že držíte jen jednu měnu, vlastně říkáte, že další měny prodáváte.
Na závěr mohu jen poznamenat, že měnový trh na jedné straně nabízí obrovský potenciál k vysokým výdělkům, ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že při špatně zvolené obchodní strategii může vést k vysokým ztrátám, které je potřeba vhodně minimalizovat.

Autor pracuje ve společnosti Leader Investment (pobočka US brokerské firmy), která je licencovaným obchodníkem s investičními instrumenty (dvojí regulace US a ČR) a poskytuje servis při měnových obchodech na margin.

Co si o obchodování na měnovém trhu myslíte vy? Pustili byste se do něj? Proč?
Další články tohoto autora:
Jiří Tuvora

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku