Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.9.2004
Svátek má Regína
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Je to kartel, není to kartel...
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ženy v šátcích
 >POLITIKA: O upřímném Stanislavovi
 >SPOLEČNOST: Chodítka
 >SPOLEČNOST: Už bychom měli být mrtví
 >NÁZOR: Úsměvná vzpomínka na léto
 >PENÍZE.CZ: Outsider, nebo favorit?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart není Newton
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O babím létě
 >MOBY DICK: Dovolená s otazníky
 >POLITIKA: Také němé tváře protestovaly
 >LÉKAŘSTVÍ: Spolupráce léčitele a lékaře - trend moderní doby
 >POLEMIKA: Kde nejsou viníci, nejsou ani nevinní
 >POLEMIKA: Eurozatykač zpochybňuje právní jistoty občanů
 >POLITIKA: Příběh normal(izač)ního člověka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
7.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ženy v šátcích
Jan Kovanic

V Beslanu se začaly pohřbívat oběti neslýchaného teroristického útoku. Márnice hlásí přes 400 mrtvých, stále je ještě spousta nezvěstných. Třetina až polovička z pobitých jsou děti. Většina z asi třiceti útočníků je zabita, některé doslova roztrhal smutkem a hněvem šílený dav. Aspoň tři jsou zajati živí, možná čtyři uprchli.

Do školy atentátníci vpašovali zbraně a výbušniny během rekonstrukce v době prázdnin, kdy se nechali najmout jako brigádníci. To se už ví, spousta věcí se ale neví. Nevědí se zejména informace ze zákulisí ruských bezpečnostních sil. Nebudu se hloupě ptát, jak to, že nezabránily přípravám na útok, ani jak to, že jim někdo utekl, ani jak to, že neměly pořádně připravený svůj osvobozovací úder. Rusko je velké a nelze hlídat všechny objekty. Už se útočilo na nemocnice i divadla, ale na školy ještě ne. Tenhle druh teroristů nemívá mezi sebou odpadlíky a informátory. Bylo zajato na 1.200 lidí - v panice po útoku se mezi prchajícími mohl skrýt i terorista. A připravit úspěšný osvobozovací úder, když teroristé nechtějí ani vodu, ani potraviny, mnozí jsou opásáni výbušninou a všechno je podminováno (možná i dopředu), jde skutečně jen těžko.

Ptám se jen, jak dlouho ještě bude přežívat sovětská kultura totálního utajování, na níž se pamatujeme např. v případě havárie atomové ponorky Kursk a mrtvých v moskevském divadle. V tom divadle se podařilo zneškodnit "černé vdovy" zahalené v šátcích - společně se 130 rukojmími. Dodnes se neví, jaký plyn bezpečnostní síly tehdy použily. Chápu, že někdy je třeba utajit informace, aby nebyl protivník informován v přímém přenosu. To ale nevysvětluje, proč byl nejdříve počet zadržovaných udáván číslem 400. Například.

Celý svět byl šokován. Nejen tragédií, ale i neúměrnou reakcí Ruska na požadavek o informovanosti. Dnes byl vyhozen ruského listu Izvěstija jeho šéfredaktor Raf Šakirov. Pardon - odstoupil na vlastní žádost poté, co jeho list přinesl v sobotním vydání fotografie z tragédie. Šakirov přitom trvá na tom, že udělal správně, když chtěl informovat Rusy, že jsou ve válce. News.ru.com uvedl, že byl nucen rezignovat na osobní pokyn prezidenta Vladimira Putina.

Putin nechce, aby byli jeho poddaní informováni nejspíš proto, že by to mohlo na něj "vrhnout nepříznivý pohled". Třeba i vzpomínku, že před pěti lety to byl on, kdo zavelel k druhé válce v Čečně. Možná je mu i nepříjemná otázka, kdo byli oni maskovaní ozbrojenci v obrněných vozidlech, kteří ve čtvrtek 2. září unesli 30 žen, dětí a starých lidí, příbuzných exilového čečenského (ex?)prezidenta Aslana Maschadova. Jsem přesvědčen, že to nebyli nějací neznámí ozbrojenci, kteří se po Čečně producírují v obrněných transportérech. Také osud těchto nevinných žen a dětí by měl svět zajímat - stejně jako to, kdo je skutečným vůdcem těchto teroristů.

Kdo byli ti vrazi v Beslanu? Uvádí se, že deset z nich byli islámští profesionální žoldnéři. Ti by asi nešli do sebevražedné mise. Proč tedy šli do Beslanu, je další otázka: Neměla to snad být sebevražedná akce? Hlavní otázka ale je tato: Kdo je najal a kdo je vedl? Hned se naskytne odpověď: Čečenci. Čečenci to ale nejspíš nebyli, určitě ne ti praví Čečenci, pro které je dítě posvátné. A i kdyby to byli geneticky Čečenci, po tomto hrůzném činu by již nepatřili do čečenského národa. Teroristé stříleli na utíkající rukojmí. Dobrý rukojmí je živý rukojmí. Rukojmí, který nezvladatelně utíká, již není rukojmí, není třeba po něm střílet, je třeba střílet po příslušnících skupiny Alfa. Nezvladatelně utíkající rukojmí je pro normální únosce nepotřebný rukojmí. Jen ten, kdo by ho chtěl zabít už od počátku, jen ten po něm může střílet. Mohou existovat "vedlejší oběti", kdo ale může úmyslně střílet do utíkajících dětí, kdo je chce plánovaně zabít?

Vzpomínám si na prostřílené kočárky v Oradouru, na pomník dětem v Lidicích, na hory dětských botek v Osvětimi, na shořelé autobusy se školáky v Berševě. Inu, pan učenec Alí Abdulláh z Bahrajnu vraždění dětí označil za "neislámské" a prohlásil - že za tím "stojí určitě Izrael"...

Ale proč chtěl neznámý vůdce zabít rukojmí? Proč si vybral děti? Proč neútočí rovnou na Putina? Protože ten je střežen, a jak při této příležitosti pravil: "biti jsou slabí". Tak to asi nemyslel, myslel, že slabé je Rusko. Ale v Rusku je dnes úzká vrstva novodobých šlechticů, těch silných, a Putin k ní nepochybně patří. A nechce, aby se to vědělo.

Je mnoho otázek, nevíme, jestli se někdy dovíme úplnou pravdu. Jedno je jisté: V severoosetinském Beslanu jsou otevřena všechna okna a dveře. Aby - podle pravoslavných tradic - mohly duše mrtvých volně odejít. Tak ty kvílející ženy v šátcích nejsou muslimky, jak je známe ze záběrů z války v Čečně? Ne, jsou to matky.

Ruským matkám a ruskému národu tímto vyjadřuji hlubokou soustrast. Vaše bolest je i naše bolest.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku