Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.9.2004
Svátek má Mariana
  Výběr z vydání
 >JAZYK: Faux amis 2
 >PENÍZE.CZ: Outsider, nebo favorit? II.
 >ARCHITEKTURA: Fosterův skleněný dóm nad Berlínem
 >TELEKOMINIKACE: Zastavte podvodné volání
 >CHTIP: Ich meine es UPŘÍMNĚ!
 >KURIOZITA: Co viděli naposled
 >PENÍZE.CZ: Je to kartel, není to kartel...
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ženy v šátcích
 >POLITIKA: O upřímném Stanislavovi
 >SPOLEČNOST: Chodítka
 >SPOLEČNOST: Už bychom měli být mrtví
 >NÁZOR: Úsměvná vzpomínka na léto
 >PENÍZE.CZ: Outsider, nebo favorit?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart není Newton
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O babím létě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
8.9. ARCHITEKTURA: Fosterův skleněný dóm nad Berlínem
Zdeněk Lukeš

Tak karlínská Psí vycházka se vydařila, přišlo asi 60 lidí a několik psů, viděli jsme Invalidovnu, Národní dům, kapličku v továrním areálu a spousta zajímavých domů. Počasí bylo ideální.
Dnes se zaměřím na stavbu, kterou jsem navštívil v Berlíně, kde jsem teď pár dní pobýval. Posledně ještě nebyla dokončená a tak jsem ji v plné parádě viděl až teď. Jde o kupoli Reichstagu od Lorda Normana Fostera (v Británii nemají zasloužilé a národní umělce, ale Siry a Lordy). Známý představitel high tech architektury, který před lety přednášel v Míčovně Pražského hradu (jeho projekt mrakodrapu Millenium jsem představil zde), vyhrál soutěž na architektonickou rehabilitaci sporné budovy, postavené architektem Paulem Wallotem na sklonku XIX. století. Jak známo, Říšský sněm byl v roce 1933 zapálen a byl pak opuštěný. Jeho troska byla mementem tragických událostí té doby, podobně, jako třeba Letzelovo muzeum v Hirošimě. Po sjednocení Německa se vedly vášnivé diskuse, zda to tak má být dál, anebo dům opravit a znovu využít pro původní účel. Ještě dřív, než začala rekonstrukce, zabalil Reichstag známý výtvarník Christo.
Nejdřív si odstojíte tak hodinovou frontu (to platí ráno, později bývá delší) a pak vás čeká velmi podrobná osobní prohlídka. Vstupné se neplatí. Výtah vás vyveze na střechu, kde jsou terasy a kavárna. Hezky je odtud vidět řada nových dominant, desítky dalších se v tomto snad nejrychleji rozvíjejícím městě staví (kde na to Němci berou peníze, je mi záhadou, každopádně je dnes Berlín těžce zadlužený). Nahoru do kupole vás dovede rampa, další se sestupuje. Úplně nahoře je v kupoli díra, takže dovnitř prší a sněží, což asi moc nevadí, zajímalo by mne ale, jak je to s kroupami. Středem prochází jakýsi dřík pokrytý zrcadly, dole je okno do stropu jednacího sálu, ale tam prakticky není vidět (opačně ale ano). Konstrukce je lehoučká, vzdušná, příjemná.
Pojedete-li do Berlína, návštěvu této atrakce doporučuju. Další nové dominanty tohoto pozoruhodného města představím zas příště.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku