Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.9.2004
Svátek má Daniela
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Daním, daníš, daníme svůj příjem
 >POLITIKA: Zkouška terorismem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co vlastně Borník proved'
 >CHTIPY: zkuste je vyprávět babičce...
 >Z DOMOVA: V nedeli rano
 >FOTOGRAFIE: ... jiná zvířena
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tentokrát o protekci
 >PSÍ PŘÍHODY: Rozdílný přístup k vítání
 >JAZYK: Faux amis 2
 >PENÍZE.CZ: Outsider, nebo favorit? II.
 >ARCHITEKTURA: Fosterův skleněný dóm nad Berlínem
 >TELEKOMINIKACE: Zastavte podvodné volání
 >CHTIP: Ich meine es UPŘÍMNĚ!
 >KURIOZITA: Co viděli naposled
 >PENÍZE.CZ: Je to kartel, není to kartel...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.9. Hlas rozumu zastavil pochybené stíhání
(eff)

Hlas rozumu z Hradu, tak by se dal nazvat akt milosti, udělený prezidentem Klausem třem korejským dělnicím. V dubnu tohoto roku je proti jejich vůli natáčel štáb české televize. Dělnice se ohradily, štáb natáčel dál, ženy jim sebraly kazetu a bránily se, temperamentněji než je v kraji zvykem.

Kdyby u nás vládly normální právní poměry, bylo by zajímavé sledovat, kolik by poškozené dělnice na ČT vysoudily. Ty ženy nebyly žádné kriminálnice, žádné mediální hvězdy. Nikdo neměl právo je snímat proti jejich vůli. Žaloba proti nim byla nehoráznost z mnoha důvodů. Ten nejdůležitější: jsou to otrokyně a jejich rodiny doma jsou rukojmí režimu. Natáčení mohlo existenčně, možná dokonce smrtelně ohrozit samy dělnice i jejich blízké. Jistě si lze pochopit, že šmejdi a fízlové zde na ambasádě pečlivě sledují každou zmínku o čemkoli, co se týká jejich domácí otrokárny. Kdyby se nebránily, jistě by to neopomněli prásknout a sankce by následovaly. Tohle by mělo napadnout každého, kdo komunistický režim na vlastní kůži zažil a nebylo mu v roce 1989 pět let. Nejde na rozum, že někoho vůbec mohlo napadnout tyto nešťastnice trestně stíhat.
Takže je dobře, že prezident ten nesmysl zatrhnul. Mimochodem, tímto činem poněkud legitimizoval sporný princip, zda má prezident zastavovat trestní stíhání, nikoli tedy amnestovat odsouzené. Sporný od doby, kdy prezident Havel kompromitoval princip milosti, když zastavil trestní stíhání Marty Chadimové

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku