Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.9.2004
Svátek má Lubor




  Výběr z vydání
 >CHTIP: Příběh s naučením
 >PSÍ PŘÍHODY: Motorizovaný pejsek
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Učitelské strasti a slasti
 >SPOLEČNOST: Co nemohu odpustit
 >SVĚT: Řídí svět ekonomové a nebo svět ekonomy?
 >CHTIP: Dopis dcery matce
 >CHTIP: Microsoft a General Motors
 >MOBY DICK: Nekonečný příběh privatizace Českých Textáren
 >POLITIKA: Zelení se pokusí zbavit nedemokratických novodemokratů
 >CHTIP: O chytrém Japoncovi
 >POLEMIKA: Slovo "podnikatel"
 >VÍKENDOVINY: A kouř a dým stoupali jesť jako z vápenice...
 >PENÍZE.CZ: Ideální důchodová reforma?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Korejská válka
 >PSÍ PŘÍHODY: Pozorný divák

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
13.9. Zavřít, ale kam?
(eff)

Tragédie v Kmetiněvsi přispěla k tomu, aby se znovu otevřela debata o trestní odpovědnosti mladistvých. Třináctiletý mladík zavraždil a znásilnil spolužačku a pak chodil s ostatními půl roku do školy, jako by se nechumelilo. Rozum zůstává stát nad takovou otrlostí, a když se z šoku vzpamatujeme, ptáme se, co dělat, aby k něčemu podobnému nedocházelo. Impuls vraždy je silný, nicméně s problémem samotným nemá přímou spojitost. Mladík jistě před činem neuvažoval o tom, že je beztrestný a může si tedy dovolit, co učinil. Ukazuje to na jakousi kampaňovitost v práci zákonodárného sboru. Dítě vraždilo, budeme se tedy zabývat trestní odpovědností dětí.

Naštěstí tomu docela tak není, a že ministr spravedlnosti Němec chce uspíšit práci na novelizaci zákona o věkové hranici neznamená, že problém je nový. Za posledních dvacet let trojnásobně stoupl počet stíhaných dětí a mladistvých. Dětská kriminalita a kriminalita mladistvých se na celkové zločinnosti podílí po sedmi procentech, tedy dohromady ze čtrnácti procent. Není to tedy okrajový problém. Navíc je tu argument typu "jak je to jinde". Naši zákonodárci se zřejmě přichylují ke snížení věku odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let, takříkajíc pro začátek. Kde bude konec? V e Francii je to 13 let, v Británii 12, ale v Severním Irsku 10 let. Zdá se tedy, že není nad čím váhat.

Protiargument je však neméně vážný. Ve vězení se narušená osobnost zpravidla neléčí, naopak, vězení se stává školou pro ještě těžší zločince. Ne nadarmo značnou část zločinů páchají recidivisté. Řízné "zavřít" tedy neznamená trvalé řešení. Hrozí nebezpečí, že "lapák" pro děti se stane školou pro opravdu tvrdé a otrlé dospělé kriminálníky. K tomu nesmí dojít.

Snížit hranici bude dříve či později třeba, už proto, že děti dříve dospívají tělesně i psychicky. Vědomí beztrestnosti se pro mnohé z nich může stát lákadlem, usnadňujícím osudný krok od klukoviny ke zločinu. Společnost však musí připravit kromě zákona i speciální nápravná zařízení, vybavená materiálně i personálně i metodicky. Nový zákon se připraví více méně snadno. To druhé bude mnohem nesnadnější a tím spíš by na to měla výkonná moc položit největší důraz.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku