Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.9.2004
Svátek má Radka
  Výběr z vydání
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika si nevede špatně
 >ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem
 >BOBOŠÍKOVÁ: Proč nechci podporovat nezávislé Vladimíra Železného
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Já, robot
 >PSÍ PŘÍHODY: Krvavé koleno? Ne! Krvavý krk.
 >CHTIP: Několik znepokojivých dotazů plus přídavek
 >SVĚT: Západ válku s islámem neprohraje
 >POLITIKA: Kdo je ten "nezávislý"?
 >SPOLEČNOST: K otázce svrchovanosti státu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Karyatidy
 >11.9. 2001: Západ může být poražen teroristy
 >PENÍZE.CZ: Jak vyděláváme pro státní kasu
 >CHTIP: Příběh s naučením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.9. POLITIKA: Německá demokratická republika žije
Petr Robejšek

Na cestě z našeho Ústavu do středu města jezdím jednou z nejbohatších hamburských ulic Elbchaussee a každou chvíli vidím nápis "Na prodej". Nebývalé, a to žiji v Hamburku přes čtvrt století. Západní Německo chudne, východní se zalyká miliardami; přesto stagnuje a bouří se. Ožily tzv. pondělní demonstrace, které doprovázely soumrak Honeckerova režimu. Příští neděli se volí v Braniborsku a v Sasku; lze čekat třetinu hlasů pro postkomunistickou PDS a v Sasku dokonce pět procent pro pravičáckou NPD.

Na scéně se objevují politické vykopávky: populistický narcis Oskar Lafontaine (SPD)a Gregor Gysi (PDS), schopný řečník a neúspěšný politik (krátce hostoval jako berlínský senátor pro hospodářství). Svorně předstírají, že hospodářské problémy vyřeší tábory lidu, svorně "bojují" za chudé: Gregor na Východě, Oskar na Západě. Chudí z obou stran bojují navzájem. Více než polovina západních Němců považuje finanční transfuzi do bývalé NDR za přehnaně vysokou, téměř čtyřicet procent si myslí, že východní bratři jsou líní a bez iniciativy, třicet procent vidí východní Němce jako nevděčníky.

Do bývalé NDR bylo doposud napumpováno 1250 miliard eur. Životní standard tam dosáhl osmdesáti procent západní úrovně. Není divu: 80 procent finanční pomoci se vydá za důchody, podporu v nezaměstnanosti a do zdravotnictví. Hospodářská produktivita se tu ale rovná jen dvěma třetinám západoněmecké a hospodářský výkon Východu posledních sedm let stagnuje. Nezaměstnanost je dodnes dvakrát vyšší než na západě země (průměrně 18,3 procenta). Proč?

Může za to především chybná strategie Helmuta Kohla: modernizoval infrastrukturu a zakonzervoval socialistického člověka. Lidé z Východu věří, že mají nárok na věčné bolestné za komunismus; demokracie je pro ně nástrojem k jeho vynucení. Východní Němci se rychle přizpůsobili pouze v jednom: zvyšují nároky. Většině chybí odvaha, ochota riskovat, zvládat změnu a převzít zodpovědnost. A také protestovat se naučili rychle (když už je to beztrestné).

V našem hamburském Ústavu pracuje domovník, který nás vědátory strčí do kapsy. Umí všechno, je spolehlivý, přesný, pilný a vždycky dobře naložený. Hned po pádu režimu se přestěhoval na Západ. (Po roce 1945 tak odešly z NDR čtyři miliony lidí a po sjednocení v roce 1990 další dva.) Zřejmě odcházeli především ti aktivní, nadaní a pracovití. Helmut Kohl slíbil NDR "kvetoucí kraje" a z letadla to tak opravdu vypadá. Perfektně sanované silnice, železnice, dálnice, města a nejmodernější továrny. Dole však vegetuje společnost Německé demokratické republiky.

Petr Robejšek

psáno pro Týden 13. září 2004
Další články tohoto autora:
Petr Robejšek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku