Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.9.2004
Svátek má Radka
  Výběr z vydání
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika si nevede špatně
 >ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem
 >BOBOŠÍKOVÁ: Proč nechci podporovat nezávislé Vladimíra Železného
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Já, robot
 >PSÍ PŘÍHODY: Krvavé koleno? Ne! Krvavý krk.
 >CHTIP: Několik znepokojivých dotazů plus přídavek
 >SVĚT: Západ válku s islámem neprohraje
 >POLITIKA: Kdo je ten "nezávislý"?
 >SPOLEČNOST: K otázce svrchovanosti státu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Karyatidy
 >11.9. 2001: Západ může být poražen teroristy
 >PENÍZE.CZ: Jak vyděláváme pro státní kasu
 >CHTIP: Příběh s naučením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.9. POLITIKA: Kdo je ten "nezávislý"?
František Vízek

Pokud slyším: Jsem sociální demokrat, jsem křesťanský demokrat, jsem občanský demokrat, jsem komunista atd., je mi celkem jasné, kdo je kdo, kdo co chce a kam směřuje. A mohu je mít rád i nerad. Ale ani při nejhlasitějším volání: Jsem nezávislý (s malým "n"), jsem člen hnutí Nezávislých (s velkým "N"), jsem člen Sdružení nezávislých kandidátů (s velkým "S" a malým "n") mi není jasné nic: Jde o Bobošíkovce ? Zieleniecovce ? Nebo o hochy Železného a děvy jeho Konstanc ? A ptám se: Na čem je jejich nezávislost závislá či závislost nezávislá ? A čemu je roven součet dvou různých nezávislostí ? Neblíží se nakonec nule, není jí dokonce roven ?

Přesto tito "nezávislíci" ve volbách do Senátu uspěli, díky voličům mají v horní komoře našeho parlamentu významné postavení. Tvoří tam samostatné kluby různých vznešených názvů, byť málo čitelných: Klub otevřené demokracie, Klub Nezávislí, Klub Nezařazení. Pro zbylé tři "nezávislíky" sice klub už nezbyl, dvě dušičky jim chybí, ale počítat se s nimi musí. Také europalament naši "nezávislíci" fest posílili : v něm hledali a už našli stáj, kam složit hlavu. A za zájmy svého lidu jsou připraveni i krev cedit... První etapu už zahájili: popichují a zraňují se navzájem.

Dost ironie. Vím, že na mnoha našich radnicích rozhodují ruku v ruce zastupitelé bez ohledu na členství či nečlenství v politické straně - a funguje to dobře, ba někde i výborně. Každodenní problémy občanů nejsou totiž levé, pravé, středové..., ale prosté, běžné, méně či více vážné, odklad snesou či nikoliv. Řešení i neřešení je na očích veřejnosti a je zcela normální, když se k realizaci kdokoli s kýmkoli může spojit a spojuje, ať jde o dopravu, odpady, byty, hřiště, kulturu, školy a školičky, údržbu hřišť i parčíků, ať se řeší sousedské lásky i nelásky. Cokoliv.

Do vládní, parlamentní či senátní kuchyně je vidět hůř, tam to bez zápasu různých myšlenek, koncepcí a programů opravdu nejde, tam soutěž různých politických stran je legitimní a potřebná. O orientaci České republiky a o jejím směřování, o jejích prioritách chtějí mít jasno i okolní země. Nic takového však naši parlamentní "nezávislíci" nenabízejí. Oni dobře vědí, že jejich "nezávislost" je pouhou fintou, že ve vrcholných orgánech neprosadí nic, že účty skládat nebudou a že jsou koneckonců - silně závislí. Na svých vlastních zájmech, jak svého času předvedli nejslavnější z nich: pánové Železný a Fischer. Každý občan by právě o tom měl popřemýšlet. Samozřejmě nezávisle.

František Vízek

/www.vizek.info/


Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku