Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.9.2004
Svátek má Radka
  Výběr z vydání
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika si nevede špatně
 >ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem
 >BOBOŠÍKOVÁ: Proč nechci podporovat nezávislé Vladimíra Železného
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Já, robot
 >PSÍ PŘÍHODY: Krvavé koleno? Ne! Krvavý krk.
 >CHTIP: Několik znepokojivých dotazů plus přídavek
 >SVĚT: Západ válku s islámem neprohraje
 >POLITIKA: Kdo je ten "nezávislý"?
 >SPOLEČNOST: K otázce svrchovanosti státu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Karyatidy
 >11.9. 2001: Západ může být poražen teroristy
 >PENÍZE.CZ: Jak vyděláváme pro státní kasu
 >CHTIP: Příběh s naučením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.9. 11.9. 2001: Západ může být poražen teroristy
David Hanák

Každý organismus má svůj obranný systém. Stejně tak civilizace jako svého druhu složitý a komplikovaný organismus má své obranné systémy. A nemám zde na mysli bezpečnostní složky, ale hodnoty které taková civilizace vyznává. Neboť jsou to hodnoty podle kterých se jednotlivci v takové civilizaci řídí a rozlišují mezi dobrým a špatným.

Pokud jsou hodnoty nerelevantní pro danou společnost, není jasné co je dobré a špatné. Jak rozlišit čemu se bránit a co naopak podporovat ? Současná intelektuální elita západu v jistém smyslu ničí hodnoty na kterých je tato civilizace postavena. Činí tak relativizací hodnot čemuž se v intelektuální hantýrce říká postmodernismus nebo multikulturalismus.

Jestliže intelektuálové říkají, že není možné poznat které hodnoty a které kultury jsou objektivně mravnější než jiné, jak mají politikové vědět kdy a jak jednat ? Jak mají poznat kdy vyjednávat a kdy být naopak neúprosný. Jestliže západní intelektuálové, a tím mám na mysli především post marxistickou levici, která si monopolizuje západoevropské univerzity, zpochybňují hodnotový rámec západu jako imperialistický, pak výsledkem je ochota politiků, a to znova především levicových, vyjednávat i v momentu kdy jednání znamená legitimizovat teroristy jako partnery. Příkladem nám může být financování palestinských teroristů skrze fondy EU.

Válku civilizací, kterou v současnosti zažíváme můžeme prohrát. Můžeme si ji prohrát sami. Ochotou přistupovat ke kompromisům, které ve svém důsledku znamenají ohrožení samé podstaty naší civilizace a jejich základů. Jako je individuální svoboda, zodpovědnost, vlastnické právo, zákonnost a demokracie.

Dhanak@seznam.cz
Další články tohoto autora:
David Hanák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku