Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.9.2004
Svátek má Radka
  Výběr z vydání
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika si nevede špatně
 >ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem
 >BOBOŠÍKOVÁ: Proč nechci podporovat nezávislé Vladimíra Železného
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Já, robot
 >PSÍ PŘÍHODY: Krvavé koleno? Ne! Krvavý krk.
 >CHTIP: Několik znepokojivých dotazů plus přídavek
 >SVĚT: Západ válku s islámem neprohraje
 >POLITIKA: Kdo je ten "nezávislý"?
 >SPOLEČNOST: K otázce svrchovanosti státu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Karyatidy
 >11.9. 2001: Západ může být poražen teroristy
 >PENÍZE.CZ: Jak vyděláváme pro státní kasu
 >CHTIP: Příběh s naučením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
14.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Karyatidy
Jan Kovanic

Ještě je slunečno, občas i teplo, a tak se během měsíce září vydáváme se ženou Ivanou na koupaliště Petynka nad Střešovičkami odplavat si svoje předplacené hodiny. Když si za tři stovky koupíte čip s dvaceti hodinami, pak máte předplaceno hodinu za patnáct. To je láce. Ovšem pokud vyčerpáte celý bonus. Nebo pokud si omylem čipem nestisknete ruční odchod - pak vám čas letí až do půlnoci. Pakli toto se stane a domluvíte se se správcem, tak zatím zavolá programátory, aby vaši (?) chybu napravili, ale lepší je ověřit si při odchodu na čtečce, kolik vám zbývá.

V létě jsme se jezdili koupat, když už byl čas, na náš oblíbený kilometr naší oblíbené Slapské přehrady. To má výhodu, že můžete poobědvat ve Slapech v restauraci Na Sklepích nebo U Neužilů a pak žbluňknout do vody. Nevýhodu to má také, a to, že z Lužin je to tři čtvrtě hodiny autem, které vám mohou na nehlídaném parkovišti u lesíka vykrást. A další nevýhodou je, že neubývají předplacené hodiny.

Petynka leží na autobusové lince 174, co nám staví skoro před barákem - ale autem se tam lze také dostat. Výhodu má hlavní v tom, že voda jejího padesátimetrového venkovního bazénu je mírně vyhřívaná. No, určitě je teplejší, než Slapy dnes, v půlce září. 24° deklarované teploty snad má. V sobotu, myslím, měla. A už tam nebylo tak narváno, jak v létě obvykle bývá. V tom olympijském létě, kde jsem zde uviděl pěkný obrázek, přímo jako z Athén:

Na kraji bazénu jsou bloky pro skákání. Bod blokem je kovové držátko, aby se plavci mohli chytit. Viděl jsem dva, co se chytli - ale obráceně. Stáli ve vodě, patami na stupínku, zády k startovnímu bloku a ruce měly zvráceny dozadu a nahoru, drželi se jimi těch držátek. Čímž vypnuli hruď nad hladinou a vypadali jako antické Karyatidy či Atlasové, co drží místo stropu ty skokanské bloky. Takhle tam u sousedních bloků stáli sobě neznámí asi dvacetiletí chlapec s dívkou v plavkách. Ne, že by schválně, to držátko, voda, stupínek a sluníčko je tak narychtovaly.

A bylo to pěkné.

Je to tam pěkné i bez Karyatid a bude ještě pěknější, až napustí vodu... néé, až postaví krytý bazén i pro chladnější měsíce. Zatím mají otevříno jen do konce září. Snad si ještě stihnu odplavat těch pár hodin, co mi zbývá. Jo - a když neodplavu, tak si je určitě odklouzám na stometrovém tobogánu.

Psáno v Praze dne 13. září 2004

PS: No jo, originální Karyatidy na sobě měly splývavé roucho, volně stály a kladí Erechtheia jim leželo na hlavě. Ale když já s sebou v bazénu neměl knížky o architektuře...

web: Tady je 1113 koupališť, včetně 167 krytých bazénů.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku