Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.9.2004
Svátek má Radka
  Výběr z vydání
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika si nevede špatně
 >ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem
 >BOBOŠÍKOVÁ: Proč nechci podporovat nezávislé Vladimíra Železného
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Já, robot
 >PSÍ PŘÍHODY: Krvavé koleno? Ne! Krvavý krk.
 >CHTIP: Několik znepokojivých dotazů plus přídavek
 >SVĚT: Západ válku s islámem neprohraje
 >POLITIKA: Kdo je ten "nezávislý"?
 >SPOLEČNOST: K otázce svrchovanosti státu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Karyatidy
 >11.9. 2001: Západ může být poražen teroristy
 >PENÍZE.CZ: Jak vyděláváme pro státní kasu
 >CHTIP: Příběh s naučením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
14.9. ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem
Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Procházka Charlottenburgem Jak jsem minule slíbil, vrátím se znovu do sjednoceného Berlína. Z nových adaptací nás zaujala úprava olympijského stadionu z roku 1936 (arch. Werner March). Jak jsem minule slíbil, vrátím se znovu do sjednoceného Berlína. Z nových adaptací nás zaujala úprava olympijského stadionu z roku 1936 (arch. Werner March). Typická studená nacistická architektura dostala novou střechu a sedadla, vše laděno v modrých tónech Herthy Berlin, která tu hraje ligu (arch. von Gerkan, Marg und Partner). Zůstaly ovšem typické sochařské výtvory. Zajímavý detail: Pod římsou stadionu jsou rozmístěny dva typy ptačích hnízd z umělé hmoty - jeden pro špačky, druhý pro vlaštovky. Vše perfektně v pravidelných rozestupech, jak se sluší na Němce. Olympijský areál obsahuje ještě další stadion, vyhlídkovou věž a plavecký areál s dvěma věžemi (asi pro rozhodčí), které tak trochu tvarem připomínají věže koncentračního tábora. Zato skokanská věž je nová.

Kousek od olympijského areálu je slavný Le Corbusierův kolektivní dům z let 1956-8. Je to vlastně takový velký panelák, ale působí dost svěže díky barevným loggiím. Uvnitř jsou mezonetové byty. Vše v zeleni. Takové domy postavil slavný Švýcar ještě v Marseille a Nantes. Celý dům je vyzdvižen nad terén na betonových pilířích. Vstup je vzdušný s pěknými detaily.

A nedaleko odtud - opět ve čtvrti Charlottenburg s parky, lesy a jezery, je vilová čtvrť, kde najdeme funkcionalistické rodinné domy od bratří Wassili a Hanse Luckhartů nebo Ericha Mendelsohna (autor známé Einsteinovy věže v Postupimi - viz zde) z přelomu 20. a 30. let To byla labutí píseň německé avantgardy, v roce 1933 nastoupil Hitler a stavět se smělo jen ve stalinském, pardon, v nacistickém stylu.

Tolik z meziválečného Berlína, příště zase něco z nových staveb.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku