Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.9.2004
Svátek má Naděžda
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Biologie je věda a ne nezávazná hra se slovy
 >SPOLEČNOST: Profesionální matky
 >RECENZE: Stačilo by neubližovat?
 >VZPOMÍNKA: Dvoudenní cesta do NDR
 >VÍKENDOVINY: Domů, do Prahy, na Ruzyň!!!
 >KOMENTÁŘ: Prodávání radaru
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Telefon
 >PROBLÉM: Jak jsme chytali podvodníka
 >PSÍ PŘÍHODY: Noc plná hrůzy
 >CHTIP: Jak vidělo Pána prstenů Rudé právo v roce 1977
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.
 >ČEŠI: Alkoholici! Mučitelé vlastních dětí!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři otázky pro Johna Boka
 >POLITIKA: Naši "nezávislíci"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobře střežené tajemství

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
17.9. Kalousek zabodoval u voličů
(eff)

Vítězství Miroslava Kalouska se dá ironizovat nahoru a ironizovat dolů, ale co naplat, je to vítězství a nedá se mu upřít: v čele lidovců žádal snížení schodku o deset miliard a skutečně ho dosáhl. Na vítězství nic nemění, že Gross nakonec někde vyšašil peníze na platy policistů. Pro Kalouska není ani tolik podstatné, zda půjde o skutečnou úsporu, anebo o nějaký účetnický trik. S čerstvým skalpem u pasu může před voličskou veřejnost předstoupit a říci - vidíte, že mnou vedená strana je ve vládě co k čemu a když nás podpoříte víc než jindy, jen nám dodáte sílu k dalším zápasům.
Snížení schodku je jistě dobrá zpráva - pokud opravdu půjde o úspory a pokud se najdou oblasti, kde je opravdu možno utáhnout kohoutek. Je to ovšem zpráva dobrá jen relativně. Snížení ratingu republiky od Standard & Poor's z A+ na A je varovný krok a lze pochybovat, že Kalouskovo vítězství situaci zvrátí. Bylo to vítězství v šarvátce, ne v celém tažení za lepší státní finance.

Osobní odpovědnost Ředitel Národní galerie Milan Knížák nebude stíhán za dopravní nehodu, kterou způsobil v červenci na Tachovsku. Tedy - trestně stíhán, třebaže nedal přednost a třebaže paní, jejíž auto naboural, byla v léčení déle než sedm dní. Zajímavý je důvod: ta paní nebyla připoutána bezpečnostním pásem, a kdyby byla, dohromady by se jí nic nestalo. Takže policie bude druhou Knížákovu bouračku řešit jako přestupek. Knížák neknížák, všimněme si toho zdánlivého detailu s pásy: policie nám tímto způsobem vzkazuje, že jsme za svoje zdraví zásadně odpovědni. Kdo se nepoutá, riskuje při bouračce, kterou si způsobí sám - ale jak vidět, i při bouračce zaviněné někým jiným. Osmdesát lidí ze sta, kteří zahynou na silnici, by žilo, kdyby byli připoutáni. Každý to ví a tolik lidí se nepoutá. Patří vůbec do rodu homo sapiens, člověk moudrý?

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku