Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.9.2004
Svátek má Kryštof
  Výběr z vydání
 >MOBY DICK: Nová šetřící politika Českých Textáren
 >POLITIKA: Janda do senátu
 >ÚVAHA: Mám být zaskočen?
 >CHTIP: O mlsné opičce
 >POLITIKA: Šest zastavení na křížové cestě „dvouletého“ premiéra
 >MÉDIA: Biologie je věda a ne nezávazná hra se slovy
 >SPOLEČNOST: Profesionální matky
 >RECENZE: Stačilo by neubližovat?
 >VZPOMÍNKA: Dvoudenní cesta do NDR
 >VÍKENDOVINY: Domů, do Prahy, na Ruzyň!!!
 >KOMENTÁŘ: Prodávání radaru
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Telefon
 >PROBLÉM: Jak jsme chytali podvodníka
 >PSÍ PŘÍHODY: Noc plná hrůzy
 >CHTIP: Jak vidělo Pána prstenů Rudé právo v roce 1977

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
18.9. Zasloužená oslava na Pražském hradě
(JAG)

Včera večer se rozzářila světla ve Španělském sále Pražského hradu, konala se tu událost zcela výjimečná. Nebývá zvykem, aby byly reprezentační prostory věnovány soukromému jubileu, ale pro včerejší slavnost by jiný sál těžko byl tak důstojný. Své 90. narozeniny tu oslavoval zlínský rodák, podnikatel Tomáš Baťa.

Asi u nás není člověka, jemuž by Baťovo jméno nic neříkalo. Tomáš Baťa se narodil 17. září 1914 v nemocnici Praze, mládí ale prožil se svou rodinou ve Zlíně. V patnácti letech vystudoval ve Velké Británii a ve Švýcarsku, za okupace odešel z Československa do Kanady, kde žije dosud. Už ve třicátých letech ale jezdil po světě a rozšiřoval firmu založenou jeho otcem do všech kontinentů, takže v současné době má pobočky v 68 zemích světa.

Oproti nejrůznějším Charouzům či Junkům byla rodina Baťů vždy vzorem počestnosti a ševcovské impérium je příkladem toho, že i onen takzvaný "malý český člověk" to může dotáhnout daleko - pílí, pracovitostí a zejména poctivostí. Není tedy divu, že na Pražský hrad přijely panu Baťovi gratulovat nejvýznamnější osobnosti - za všechny můžeme jmenovat prezidenta Klause či kanadského velvyslance Jutziho - a zazpívat mu přišla kupříkladu i světoznámá operní pěvkyně Urbanová.

My bychom jenom neměli propadat trudnomyslnosti a domnívat se, že mezi námi žádný takový další Baťa nežije. Zcela jistě jsou v Česku lidé, kteří by mohli dostat svůj podnik na vysokou úroveň a kteří by mohli proslavit jméno České republiky po celém světě. Určitě tady jsou, určitě ale narážejí na neschopnost úředníků a jsou svazováni nesmyslnými předpisy a vyhláškami. Bylo by tedy jen chvályhodné, kdyby naši politici přestali myslet na své kapsy a stranické zájmy a konečně začali dělat něco ku prospěchu celé naší země. Jinak se totiž dalších Baťů nedočkáme nikdy.


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku