Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.9.2004
Svátek má Oleg
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Jak funguje socík
 >POLICIE: Policejnímu generálovi pro informaci!
 >HISTORIE: Samara 1918
 >FEJETON: Rabi Sidon a rabi Landsberg
 >PROPAGANDA: Na Fidela Ivan nemá
 >PENÍZE.CZ: Stavební spořitelny by bez pomoci státu prodělávaly
 >REAKCE: Gay iniciativa v ČR nemá s Gay party nic společného
 >CHTIPY: Trocha humoru
 >HOLANDSKO: Po Fortuynovi další pokus o zteč ztrnulého politického establishmentu
 >DOKUMENT: Dopis generálního ředitele Českého Telecomu zaměstnancům
 >MOBY DICK: Nová šetřící politika Českých Textáren
 >POLITIKA: Janda do senátu
 >ÚVAHA: Mám být zaskočen?
 >CHTIP: O mlsné opičce
 >POLITIKA: Šest zastavení na křížové cestě „dvouletého“ premiéra

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.9. Rozkol ve vládní koalici kvůli dvěma tisícovkám?
(JAG)


Při projednávání rozpočtu na příští rok se objevil kámen úrazu. Stanislav Gross ještě jako ministr vnitra prosadil v parlamentu služební zákon týkající se ozbrojených složek a mající začít platit od počátku příštího roku. Podle něho mají příslušníci těchto složek od ledna dostat v průměru na výplatách přidáno o 27 procent, tedy kolem osmi tisíc (státní rozpočet to zatíží asi 8,5 miliardy).
Zatímco tedy všichni ostatní zaměstnanci ve státním sektoru utřou hubu, ozbrojené složky si znatelně polepší. Tato skutečnost vyvolala celkem pochopitelnou vlnu nevole a aby ji alespoň trochu zmírnil, premiér na začátku září v Kotli televize Nova slíbil pro příští rok učitelům tisícovku. I to však bylo málo a tak tuto částku později zvýšil na tisícovky dvě, což mu bylo scháleno i na jednání stranického ÚV tuto sobotu. Gross však dosud neřekl, kde na tyto výplaty vezme peníze, opakuje jenom, že potřebné dvě miliardy není třeba brát z rozpočtové rezervy a že peníze našli sociální demokraté ve svých rezortech.
Grossův koaliční partner Kalousek by ovšem rád přidal i vědcům a proto požaduje, aby se policisté s učiteli a vědci o své platy podělili. Zdálo by se, že hrozí koaliční krize a že platy policistů se mohou stát rozbuškou pro krach koaličních jednání o budoucím rozpočtu. To ovšem Kalousek odmítá, naposledy tak učinil v nedělním pořadu ČT Otázky Vladimíra Moravce.
Musíme si tedy uvědomit, že se blíží krajské a senátní volby a že se všechny strany potřebují zviditelnit, lidovce nevyjímaje. Je tedy daleko pravděpodobnější, že až do voleb budou lidovci bojovat za blaho lidu a ihned po volbách se stanou poslušnou součástí koalice. Ostatně pobývat v opozičních lavicích nebylo nikdy jejich zvykem.

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku