Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.9.2004
Svátek má Michal
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Utkání Bush - Kerry se blíží k finiši
 >POVÍDKA: Big Bed
 >PRÁVO: Tisková zpráva ve věci Fiala vs. ČR
 >ARCHITEKTURA: Baba a Kaštan aneb Pozvánka na další Psí vycházku a přednášky
 >POLITIKA: Zavraždíme Vaši dceru
 >HISTORIE: 29. září 1938 - Mnichov
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovi je dnes devět let
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes má startovat SpaceShipOne
 >SVĚT: Na okraj jednání o vstupu Turecka do EU
 >VZPOMÍNKA: Zbabělovice
 >PENÍZE.CZ: Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem
 >MÉDIA: Nenormální televize, nenormální premiér
 >MÉDIA: Čestní občané - nový cyklus České televize
 >SPORT: Nedvědův Nedvěd
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Jak jsem si zavedl laciné krmení vepřů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
29.9. ARCHITEKTURA: Baba a Kaštan aneb Pozvánka na další Psí vycházku a přednášky
Zdeněk Lukeš

Dneska vás i vaše čtyřnohé němé tváře zvu na další - ani už nevím kolikátou - Psí vycházku. Bude se konati v sobotu 2. října od 10:00 hodin. Nebude-li moc pršet, sejdeme se u stanice U Matěje busu č. 131 (linka jede z Hradčanské, nástup je za šraňkami na začátku Bubenečské, nebo se dá jet z opačné strany z Bořislavky). Navštívíme slavnou kolonii prvorepublikových domů na Babě v katastru pražských Dejvic. Povím něco o historii kolonií obecně, pak o Babě a projdeme si čtyři paralelní ulice, kde se stavělo podle projektu řady zajímavých architektů. Skončíme u romantické zříceniny, odkud je hezký pohled na Prahu. Na obrázcích jsou vily Holanďana Marta Stama (barevný snímek), Vojtěcha Kerharta a Hany Kučerové-Záveské (dvě vily s půdorysy).

No, a taky vás zvu na nový přednáškový cyklus. Tentokrát to nebude v Müllerově ani v Trmalově vile, nýbrž v bývalé hospodě Kaštan (ano, to je ta památka dělnického hnutí, ale nebojte se, dnes tam sídlí sympatické sdružené UNIJAZZ, které tam provádí různé kulturní programy, více na www.kastan.cz). Kaštan stojí v ulici Bělohorské v Praze 6 - Břevnově u křižovatky s Patočkovou ul. Jezdí tam tramvaje 15 (z Hradčanské), 22 (z Malostranské), 25 (z Hradčanské; zastávka U Kaštanu). Přednášky budov ve dvoutýdenních cyklech vždy v úterý od 18:30 a tématem bude moderní architektura (tj. XIX. A XX. století) pražských obvodů. Budu promítat zajímavé stavy, povídat o architektech a na konci pustíme krátký tv dokument.

Vše začne 5. října přednáškou o architektuře Pražského hradu, 19. 10. to bude Praha 1, 2. 11. Praha 2, 16. 11. Praha 5, 30. 11. Praha 6, 14. 12. Praha 7. Více o tématech jednotlivých přednášek najdete brzy na www.e-architekt.cz. Kdo bude dobře poslouchat, dozví se například, kde v Praze visí legendární Zvon svobody, pozná některé kuriózní projekty na dostavbu Staroměstské radnice nebo Letenský průkop, bude vědět, kde měl v Praze sochu císař František Josef I. uslyší, kterou moderní stavbu v Praze si přála navštívit manželka amerického prezidenta nebo kde jsou dodnes zbytky Stalinova pomníku. Pozorní čtenáři této rubriky už možná některé odpovědi znají, ti ostatní se nyní mohou pokusit tipovat.
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku