Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.9.2004
Svátek má Jonáš
  Výběr z vydání
 >TERORISMUS: Islamistům vadí svoboda žen
 >POLITIKA: Odpověď poslance Jana Klase na veřejný dopis
 >PRÁVO: Dá se tahle zkušenost generalizovat?
 >MÉDIA: ČT - Trapas! Ostuda! Hanba!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes začíná Photokina
 >POVZDECH: Stalo se o víkendu
 >POVÍDKA: Anežko, nepoť se!
 >PSÍ PŘÍHODY: Období mokrých psů
 >POLITIKA: Camorra, ODESSA, ODS, ČSSD, US-DEU - všechno Mafie?
 >PENÍZE.CZ: I cizinci mohou stavebně spořit
 >NÁZOR: Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu
 >VÝROČÍ: 100 let od narození prof. MUDr. Jiřího Štefla
 >MOBY DICK: Prověrka v Českých Textárnách - min nět
 >PŘÍRODA: Šumava očima laika
 >POVÍDKA: Štvanec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.9. Masky spadly
(eff)

Z arzenálu žurnalistické klasiky známe klišé "masky spadly". Vedle klišé "bahno se provalilo" je výrok o padajících maskách snad nejvíce zprofanovaný a žádný slušný novinář ho nepoužije. Bohužel mě nic jiného nenapadá nad veřejným přiznáním ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka, že "novomanželské půjčky" jsou "primárně" jen a jen způsobem, jak "oslovit voliče". Ministerský návrh je mnohapatrově diskriminační. Fond rozvoje bydlení má poskytovat státem dotované půjčky lidem do 35 let. Lidé staří 36 a více let nemají nárok na bydlení? Úvěr s dvouprocentním úrokem má být splatný dvacet let. Chce přítel Paroubek zavázat k takové ekonomické krkolomnosti všechny budoucí vlády dvacet let dopředu? V roce 2024 se budou pětapadesátníci smát, za břicha se popadajíce, jakou že měli kliku, že se v roce 2004 místo volebního guláše rozdávaly peníze po lopatách.
Ano, asociální demokraté, máte coby vládní strana s největší váhou šanci pomoci mladým (a nejen mladým) manželstvím (a nejen manželstvím) k slušnému bydlení: uvolněte trh s byty. Navzdory k tomu, že přítel Křeček bydlí v regulovaném (v důsledcích státem dotovaném) bytě.

Milióny nepotečou
Ač k nevíře, stále ještě existuje cosi jako stud. Státní zástupci v dozorčí radě Telecomu se vzdají miliónových odměn. Oficiální zdůvodnění: obava před "skandalizujícími útoky v době startující privatizace". Mluvčí Telecomu se zde dopustil ne skandalizujícího, ale zcela skandálního útoku na oprávněnou kritiku, která by jistě následovala, kdyby si dotyční svoje odměny vyplatili. Jestli někdo selhal v souvislosti s Telecomem, pak je to stát. Selhal jako organizátor vstupu zahraničního partnera, ten nakonec utekl, když vyždímal, co se vyždímat dalo. Stát selhal jako cenový regulátor. Hodnota Telecomu v důsledku toho všeho klesla hluboko pod hladinu pesimistických očekávání. Promrhána byla příležitost spojená s nástupem internetu. Telecom by dnes byl neprodejný bez mobilní telefonie, a na ní nemají státní "dozíratelé" nejmenší podíl. Za co by měli dostat miliónové odměny? Je jim možno přiznat jediné pozitivum: tím že se vzdali odměn dokázali, že se dovedou stydět.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku