Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.9.2004
Svátek má Michal
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Utkání Bush - Kerry se blíží k finiši
 >POVÍDKA: Big Bed
 >PRÁVO: Tisková zpráva ve věci Fiala vs. ČR
 >ARCHITEKTURA: Baba a Kaštan aneb Pozvánka na další Psí vycházku a přednášky
 >POLITIKA: Zavraždíme Vaši dceru
 >HISTORIE: 29. září 1938 - Mnichov
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovi je dnes devět let
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes má startovat SpaceShipOne
 >SVĚT: Na okraj jednání o vstupu Turecka do EU
 >VZPOMÍNKA: Zbabělovice
 >PENÍZE.CZ: Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem
 >MÉDIA: Nenormální televize, nenormální premiér
 >MÉDIA: Čestní občané - nový cyklus České televize
 >SPORT: Nedvědův Nedvěd
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Jak jsem si zavedl laciné krmení vepřů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
29.9. RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes má startovat SpaceShipOne
Ondřej Neff

Třeba se to povede. Třeba tým Burta Rutana získá deset miliónů dolarů prémie Ansari-X. Třeba oslaví úspěch firma Scaled Composites, která postavila SpaceShipOne. Třeba si miliardář Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, bude oprávněně myslet, že byl v životě u zrodu ne jednoho, ale dvou světových podniků.

Takže, co když ano?

Technické předpoklady tady jsou. Ale hlavní je, že tu je vůle dosáhnout úspěchu. Vůle soukromníků. Stát ji nemá. Americká vládní agentura NASA dostává z federálního rozpočtu 0,7%, což je něco kolem 55 dolarů od průměrného daňového poplatníka. V době Projektu Apollo to byla 4 procenta. Výmluvná čísla!

Jsou tu ale soukromníci. Americká Koalice pro vesmírný výzkum si nechala od Gallupa udělat výzkum, ze kterého plyne, že 66% dospělých občanů si přeje, aby pokračoval kosmický výzkum jak automatický, tak s lidskými posádkami. A 68% občanů si uvědomuje, že vesmírný výzkum přináší technologie důležité pro všední život.

Hrotem oštěpu však budou bohatí nadšenci, jako je Paul Allen.

K projektu SpaceShipOne se přidala společnost Virgin. Známe její Megastore s knihami a počítačovými hrami.Ona ale provozuje přes svoji filiálku Virgin Atlantic také leteckou dopravu za levné ceny v celosvětovém měřítku. Založila Virgin Galactic a s komerčním využitím SpaceShipOne vážně počítá.

Jak to bude

Podle jejího projektu bude zájemce o kosmický let ubytován v luxusním apartmá blízko kosmodromu. Šest dní potrvají lékařské prohlídky a fyzická příprava, zaměřená hlavně na nácvik chování při přetížení. Příprava je režírována jako společenská událost. Adepti se během ní setkají i se zkušenými astronauty.

Samotný let bude v podstatě stejný, jako každý standardní let SpaceShipOne. Mateřské letadlo vynese raketu do výšky 16 kilometrů a zde se plavidlo od letadla odpoutá a raketa ho vynese nad hranici atmosféry, kde úředně začíná vesmír. Po několikaminutovém letu se loď vrátí do atmosféry a cestující se bude moci těšit na gala večeři, při které mu předají obrazové záznamy o jeho cestě.

Toto není žádná sci-fi. Toto je výtah z nabídky firmy, která už dnes existuje, nabídka Virgin Galactic. Chybí zde cena a chybí zde rozpis letů, něco jako letový řád. Pokud bude mít SúpaceShipOne úspěch a Ansari-X.Prize získá, ceník i letový řád na sebe nenechají dlouho čekat. Odhad tří let je možná zbytečně opatrnický.

Kompozity a motory

Další obdobné projekty budou bezpochyby následovat. Burt Rutan ukázal cestu - už teď dokázal, že v kompozitových materiálech je budoucnost. Tyto materiály na bázi uhlíku jsou lehčí a pevnější, než tradiční materiály užívané v letectví a kosmonautice. Jsou výrobně náročnější a tudíž dražší, avšak v této fázi na ceně tolik nezáleží.

Pokroku bylo dosaženo i ve vývoji raketových motorů. Přesto se principy nezměnily. Každý kosmický let je zaplacen obrovským mrháním paliva. Tandem mateřské letadlo - kosmická loď není konečné řešení. Mateřské letadlo je fakticky jen první stupeň, schopný návratu na Zemi bez poškození. Čekáme na jiný druh pohonu, než je raketa poháněná chemickým palivem.

A zde jsme plně na půdě sci-fi. Svobodný svět, tedy svobodná a kreativní část lidstva, se musí osvobodit od závislosti na fosilních palivech. Má pro nás příroda ve své Pandořině skřínce tajemství nějaké řešení? Je nutno pátrat. Příroda dobrovolně svoje tajemství neprozrazuje. Ale pokud se nové zdroje energie a nové principy pohonu objeví, vesmír se otevře pro lidské poutníky a bude stejně dostupný, jako je dnes vzdušný prostor.

Do poloviny století by mohla být tato vize realitou.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku