Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 4.10.2004
Svátek má František




  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Hrozí Chrámové hoře zhroucení?
 >NÁSILÍ: Příběh ze Žatce
 >INTERNET: Poškozování spotřebitelů a zneužívání monopolu ČTc
 >PRÁVO: Veřejný dopis ministru Františku Bublanovi
 >ÚVAHA: Bohemia
 >EKOLOGIE: Otevřený dopis občanského sdružení Šumava 21
 >PENÍZE.CZ: Vydělávají více penzijní nebo podílové fondy?
 >POLITIKA: Na vládu, na vládu!
 >MOBY DICK: Kořist managorů Českých Textáren v ohrožení
 >POVÍDKA: Viděno zezadu
 >FEJETON: Petříkův kamarád
 >POLITIKA: Komunistické metody policie
 >Z MÉHO PODKROVÍ: SpaceShipOne a terminologie
 >ÚVAHA: Sedmnáctileté oči
 >BRNO: Kdo vyhraje referendum? Pravda a láska

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
4.10. POLITIKA: Na vládu, na vládu!
František Vízek

V ekonomické příloze přinesla MF Dnes před časem (22.září t.r.) text skoro strašidelný. Už ten titulek VLÁDA KUPÍ DLUHY, NEVÍ, JAK Z NICH VEN ukazuje, že TO JE autorka textu, KTERÁ neví či nechce vědět, o čem vláda jedná, co už dva roky v Poslanecké sněmovně prosazuje a že má jasný a konkrétní plán na snížení deficitu veřejných financí, aby se republika krok za krokem a bez zbytečných otřesů dostala do roku 2008 pod kýžený tříprocentní limit, který je podmínkou pro vstup do eurozóny. O potřebě změnit (reformovat) systémy a zákony penzijní, zdravotní, sociální i daňové, které pravice před lety nastavila, by měla novinářka vědět, když už si o ní cvrlikají vrabci na střeše. Navíc by měla čtenářům připomínat onu ódéesáckou nulovou toleranci, která všechny koaliční nápravné kroky blokuje, aby se nedaly tak snadno zaměnit viny a zásluhy.

Noviny často zvedají prst a dělají na vládu tytyty: Ani stéblem se náprava nesmí dotknout našich multimilionářů, kterých máme jedenáct tisíc a v růstu jejich počtu jsme druzí v Evropě a šestí na světě. Opatrně se musí našlapovat kolem viníků ztracených bankovních stamiliard, rychle se má zapomenout na kšefty a úniky z lehkých topných olejů a jiných komodit atd., protože slavné heslo CO BYLO UKRADENO, MUSÍ BÝT VRÁCENO se nesmí týkat "posametových" patnácti let. To by rozzlobilo i samotného pana prezidenta.

Nabízejí se tudíž jedině správné - protože "pravé" - rady : Dokud se, koaliční vládo, neodvážíš dotknout důchodů, sociálních dávek a zdravotnictví, lepší to nebude! Jinými slovy: Vládo, udělej nejchudší ještě chudšími! Lékaři, nejvíce léčte ne nejvíce nemocné, ale nejvíce bohaté! Postižení invalidé: utáhněte si opasky! Rodiny s dětmi: uskromněte se, snižte spotřebu!

Hysterie není na místě, ani já ji nechci vyvolávat. Vedle výše citovaného novinového titulku byla totiž v MF Dnes srovnávací tabulka OECD, která porovnává evropské země podle poměru dluhu k bohatství země (čili k HDP) a z ní vyplynulo, že přes všechny minulé deformace, zlodějizace a tuneláže si Česká republika stojí obdivuhodně dobře, když její dluh činí jen 25% HDP, což nebýt Lucemburska je v Evropě nejméně. U Velké Británie jde o 52%, u Rakouska 64%, u Německa 66%, Belgie, Řecko a Itálie překročili dokonce hranici 100%. Slovensko, které je nám některými experty dáváno za vzor, má dluh ve výši 44,8% HDP.

Takže vládo: krok za krokem napravuj, cos sama ani nezavinila, pokoušej se ve sněmovně prosadit, co se dá a poštěkáváním neumětelů se nedej zviklat.


Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku