Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 13.10.2004
Svátek má Renáta
  Výběr z vydání
 >KAUZA KOŘISTKA: Tisková zpráva
 >KAUZA KOŘISTKA: Neměl by to být konec
 >EVROPA: Vítej nám, Turecko
 >POLITIKA: Volby na zkoušku
 >POLITIKA: Třetí komunistický puč na obzoru?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První mrazík
 >VZPOMÍNKA: Sobotní návštěva
 >SPOLEČNOST: Vítejme v policejním státě
 >PSÍ PŘÍHODY: Zase ten zpropadený tenisák
 >KNIHA: 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě
 >CHTIP: Na radnici
 >PENÍZE.CZ: Zemětřesení v pojistných smlouvách II.
 >SPOLEČNOST: Vládci razítek
 >ARCHITEKTURA: O betonových krabicích a zlých cizincích
 >PRÁVO: Policejní kontroly poslanců aneb od demokracie k diktatuře

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
13.10. KNIHA: 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě
RNDr. Karel Vašíček

Nakladatelství Portál je známé vydáváním knih převážně s psychologickou a psychiatrickou problematikou. Tuto knihu napsali otec a syn Lazarusové. Otec Arnold je špičkovým americkým psychiatrem, profesorem, který působil v Yale, syn Clifford je psychologem, který vedl tým ověřujícím novou generaci psychotropních léčiv. Oba měli pořad v místní rozhlasové stanici v Princetonu, kde se mimo jiné zabývali poskytováním rad v oblasti péče o duševní zdraví. Na základě tohoto pořadu napsali tuto knihu.

Ta je rozdělena do 10 částí: strategie pro duševní zdraví, myslet zdravě, jednat účelně, budovat úspěšné vztahy, komunikovat srozumitelně, poradit si se stresem a úzkost;, vypořádat se s depresí, zlostí a špatnou náladou; potíže s váhou, cvoci a cvokaři, další faktory ovlivňující duševní zdraví. Kniha vyniká výborným překladem paní Loupové. Zárukou odborné úrovně jsou pak autoři, kteří navíc prokázali i literární schopností. Každá z rad je uvedena popisem nějakého případu ( kasuisitikou) a objasněním, jak postupovat při řešení problému a logickým vysvětlením. Knihu mohou číst i čtenáři bez odborných znalostí z oboru, mohou ji tak číst i pacienti a jejich rodinní příslušníci. Kniha přispívá k destigmatizaci psychiatrie. Musím však říct, že ji budou číst spíše ti, kteří nemají s přístupem k psychiatrií potíže. Autoři uvádějí, že psychickými potížemi trpí každý pátý občan USA. To ukazuje užitečnost této knihy.

Kniha má působivou obálku, řekl bych až podbízivou. Ale vzhledem k nákladům na vydání knih se není co divit snaze přispět k lepšímu prodeji. Autoři mimo jiné vysvětlují rozdíl mezi psychiatrem a psychologem, základní typy poruch osobností.

A.A. Lazarus, C. N. Lazarus:, Portál, Praha 2004, 176 str.,cena 215 Kč, brož., ISBN 80-7178-834-1


Další články tohoto autora:
RNDr. Karel Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku