Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.10.2004
Svátek má Justýna
  Výběr z vydání
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 5: Průnik ze severu po souši
 >FILOSOFIE: Komunisté jsou případem pro neexistující psychology
 >PRÁVO: Poslanec Křeček a kauza Hučín
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Úprava Mrázovky pokračuje
 >PRÁVO: Stížnost na soudce OS v Přerově Mgr. Michala Jelínka
 >SPOLEČNOST: Bojují odbory opravdu s nezaměstnaností?
 >POLITIKA: Co by měl udělat prezident USA po volbách
 >PSÍ PŘÍHODY: Míček? Supermíček!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čtvrtá říše římská
 >PRÁVO: Svoboda slova nebo trestný čin?
 >SPOLEČNOST: Žena-otrokyně?
 >POLITIKA: Úder do vlastních řad
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Hodný, zlý, ošklivý a nedůsledný, část II
 >PENÍZE.CZ: Jsou zaměstnanecké výhody pro zaměstnance?
 >ZDRAVÍ: Prodej alergenní kosmetiky s požehnáním hygieniků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
7.10. SPOLEČNOST: Bojují odbory opravdu s nezaměstnaností?
Jiří Krejčí

Již delší dobu usiluje Odborový svaz zaměstnanců v obchodě o zákaz nedělního, svátečního a nočního prodeje v hypermarketech a supermarketech obchodních řetězců. Toto své úsilí odůvodňuje nesmyslným tvrzením, že bojuje za zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců v obchodě.

Já osobně si představuji boj za zlepšení pracovních podmínek zcela jinak. Především by měl tento svaz usilovat o to, aby měli zaměstnanci dobré zázemí, tj. šatny a hygienická zařízení odpovídající příslušným normám. Dále aby byly dodržovány Zákoníkem práce předepsané přestávky a nebyl překračován stanovený počet přesčasových hodin. Také by měl usilovat o to, aby měli zaměstnanci odpovídající mzdu včetně všech příplatků za noční, nedělní a sváteční práci. A v neposlední řadě by měl usilovat o to, aby na každé směně byl dostatečný počet pracovníků.

Rozhodně by však neměl usilovat o omezení prodejní doby, protože každé omezení pracovní doby sebou přinese i omezení počtu pracovních míst. Pokud má obchod nepřetržitý provoz, potom potřebuje mít k disposici plně obsazené čtyři pracovní směny, aby mohl dodržet stanovenou týdenní pracovní dobu. Pokud se však prodej omezí pouze na dvě směny denně a zakáže se nedělní a sváteční, potom vystačí pouze se dvěmi směnami a polovina zaměstnanců přijde o práci. Mysleli odboráři na tuto skutečnost? To že získali pro svoje úsilí lidovce mne nepřekvapuje, protože ti by chtěli, aby každý z nás den sváteční světil a šel se místo nákupů či jiné zábavy pomodlit do kostela.

Na závěr jedna fantas-magorická myšlenka. Představme si co by se stalo, kdyby odborové svazy pracovníků v nemocnicích, elektrárnách, teplárnách, na železnicí a v ostatních zařízeních s nepřetržitým pracovním provozem, přišli s obdobným požadavkem. Asi bychom si všichni pomysleli, že se zbláznili. Totéž si myslím i o funkcionářích odborového svazu zaměstnanců v obchodě a některých lidoveckých poslancích, kteří jejich návrh podporují. Nezaměstnaných máme i tak dost.

Jiří Krejčí, čtyřiasedmdesátiletý penzista z Dobrušky
Další články tohoto autora:
Jiří Krejčí

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku