Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.10.2004
Svátek má Justýna
  Výběr z vydání
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 5: Průnik ze severu po souši
 >FILOSOFIE: Komunisté jsou případem pro neexistující psychology
 >PRÁVO: Poslanec Křeček a kauza Hučín
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Úprava Mrázovky pokračuje
 >PRÁVO: Stížnost na soudce OS v Přerově Mgr. Michala Jelínka
 >SPOLEČNOST: Bojují odbory opravdu s nezaměstnaností?
 >POLITIKA: Co by měl udělat prezident USA po volbách
 >PSÍ PŘÍHODY: Míček? Supermíček!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čtvrtá říše římská
 >PRÁVO: Svoboda slova nebo trestný čin?
 >SPOLEČNOST: Žena-otrokyně?
 >POLITIKA: Úder do vlastních řad
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Hodný, zlý, ošklivý a nedůsledný, část II
 >PENÍZE.CZ: Jsou zaměstnanecké výhody pro zaměstnance?
 >ZDRAVÍ: Prodej alergenní kosmetiky s požehnáním hygieniků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
7.10. Jsme proti korupci, ale jen hubou
(eff)

Máme dvě reality. Jedna je ta virtuální, vylepovaná na reklamní plochy. Andělsky modré pohledy. Jednáme s vámi na rovinu. Jsme upřímní. Jsme sociální demokraté.

A pak je ta realita všedního dne. V roce 1992 byl schválen zákon o střetu zájmů. Poslanci a senátoři musí podle něho přiznávat jen dary nad výši svého měsíčního platu (42 tisíc), ale nemusí přiznávat své působení v soukromých firmách ani movitý majetek svůj a nejbližších příbuzných. Přiznání navíc nejsou jednoduše přístupná veřejnosti a zákon neobsahuje sankce. Bezzubý zákon byl mnohokrát kritizován. Velmi kritická je k němu organizace Transparency International. Kritika zní i ze strany politiků - vzpomeňme na iniciativy senátorů Michaela Žantovského nebo Josefa Zieleniece. Kodrcavě vznikla novela. Ta se dobelhala až k novému ministrovi spravedlnosti Pavlovi Němcovi. Ten ji nejdřív stáhl z pořadu jednání vlády a nakonec ji odložil ad acta úplně.

Na plakátech máme upřímný modrooký pohled, v realitě lžeme a šidíme. Kdyby se novelizovaný zákon týkal i rodinných příslušníků, kroutit by se musel i ministerský předseda Gross. O aktivitách jeho manželky se píší ságy v novinách - jenže skutečné majetkové přiznání je něco jiného, než sprška z pera nějakých pisálků: po hroší kůži politikově sprška steče beze stopy. V současné vypjaté situaci by se Grossově straně asi nehodil do krámu ani povyk regionálních činitelů. Novelizovaný zákon by se týkal i jich. Zcela právem, vždyť i oni mají ruce na penězovodech distribujících miliardy, často do záhadných černých děr.

Korupce je zlo, které škodí naší republice. To je věta, pod kterou se ochotně podepíše asi každý politik - přinejmenším se neodváží ji odmítnout. Jakmile ale je zde příležitost něco reálného proti korupci udělat, politik se zachová jako ministr Němec. Jeho chování budilo znepokojení už koncem srpna, to se změnilo v podezření, když návrh stáhnul z jednání vlády. A teď?

Média nemohou dělat nic, než se připojit k jednotlivcům z řad politiků i řadových občanů a k institucím, které budou protestovat. V normálních poměrech by se měla aktivizovat politická opozice v parlamentě, aby úhybného ministra donutila ke změně postoje. Jenže ODS raději bude dál hysterizovat kolem grossstapa, a komunisté? Těm korupce ve státě vyhovuje, protože je to voda na jejich mlýn.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku