Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.10.2004
Svátek má Věra
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Návštěva u zubaře
 >PRÁVO: Uplácet politiky není trestné!
 >EVROPSKÁ UNIE: Za vše mohou kreténi… ve Vatikánu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesmír
 >POLITIKA: Ideologie husakismu
 >MÉDIA: Válka o Novu (1.)
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se má Tom
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh čtrnáctý - Hrob
 >PRÁVO: Dopis premiérovi od obhájce Vladimíra Hučína
 >HÁDANKA: Kde je ta koruna?
 >PENÍZE: Firma 'dobrý občan'
 >POLITIKA: Jak hluboko prorostl klientelismus a korupce do ODS?
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 5: Průnik ze severu po souši
 >FILOSOFIE: Komunisté jsou případem pro neexistující psychology
 >PRÁVO: Poslanec Křeček a kauza Hučín

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.10. POLITIKA: Jak hluboko prorostl klientelismus a korupce do ODS?
Petr Němec

Policejní vyšetřování Topolánkova asistenta Dalíka a lobbyisty Večerka z možného uplácení poslance Kořistky (US-DEU) znovu rozvířilo společenskou debatu o klientelismu a korupci na naší politické scéně. Média propírají test na detektoru lži, kterému se dobrovolně podrobil jen Kořistka (Večerek nejdříve souhlasil, ale pak odmítl) a představitelé ODS ve snaze zvrátit alespoň mediálně pro ní nepříznivý vývoj obvinili policii z údajné manipulace vyšetřování.

Pikantní je na této kauze, které se zprvu zdála být krátkodechou aférkou okurkové sezóny, že to byl právě Topolánek, kdo politickou hru s obviňováním z uplácení v parlamentu rozehrál. Tehdy bez jakýchkoli důkazů a podrobností obvinil konkurenční politické strany, že údajně zaplatily desítky milionů bývalému poslanci US-DEU Marianu Bieleszovi za jeho rezignaci na poslanecký mandát. Dnes je to zase Topolánek, který opět bez jakýchkoli důkazů obviňuje policii vyšetřující jeho asistenta Dalíka.

Chybí mi ale v souvislosti s klientelismem a korupcí analýza celkového politického klimatu v ODS, která v posledních letech čelí narůstajícímu počtu nejrůznějších skandálů. Mám pocit, že už se začíná pomalu zapomínat na mnohamiliónové dary Milana Šrajbra do pokladny ODS v souvislosti s privatizací třineckých železáren. Už se také přestává věnovat pozornost tomu, že pro nejrůznější korupční skandály jsou vyšetřováni i mnozí regionální politici ODS.

Policejnímu obvinění čelí třeba bývalý kladenský primátor Milan Volf v souvislosti s nákupem svého luxusního služebního vozu a financování místního hokejového klubu. Obviněn je i starosta Českého Krumlova a nejnověji skandál vypukl kolem Milana Venclíka, který je jihomoravským radním za ODS a regionálním šéfem ODS v Brně.

Venclíka už obvinili čtyři místní podnikatelé. Jeden z nich Jan Brabec o jednání s Venclíkem o možnosti získat veřejnou zakázku uvedl pro Hospodářské noviny: “Rovnou mi řekl, že mu musím dát deset procent z ceny zakázky.” Jiný brněnský podnikatel Miroslav Balák už v polovině července na Venclíka podal trestní oznámení pro zpronevěru dvousettisícového sponzorského daru ODS, který prý osobně 25. března Venclíkovi předal. Balák dále Venclíka obvinil z toho, že po něm žádal další peníze výměnou za příslib přidělení veřejných zakázek. K podnětu Balák dokonce přidal seznam 24 veřejných zakázek plánovaných jihomoravským krajem na příští rok, který mu prý Venclík nadiktovat s doporučením, aby se o jejich přidělení ucházel. Přitom Venclík je mimo jiné šéfem komise regionálního rozvoje krajského úřadu, pod kterou mimo jiné spadá i příprava a koncepce výběrových řízení při veřejných obchodních soutěží. Policie už případ vyšetřuje, ale Venclík tvrdí, že prý žádný dar nepřijal, jakoukoli vinu popírá a říká: “Musí to být řízená provokace. Jelikož jsem volební lídr”. Také vedení ODS stojí za Venclíkem a dává přednost tajemné spiklence teorii - tvrzení podnikatelů je prý organizovaným útokem před podzimními krajskými volbami.

Zajímavou okolností je i to, že Venclíkův bratr Leo je brněnským radním, který řídí majetkovou komisi města a je zároveň místostarostou obvodu Brno-sever. Přitom právě zde protikorupční jednotka vyšetřuje zastupitele Jaroslava Jemelku, který požadoval úplatek za přednostní přidělení bytu. Tady už ale ODS žádná teorie o spiknutí nepomůže, protože policistům jako důkaz slouží záběry skryté kamery, kterou redaktoři TV Nova rozhovor s Jemelkou natočili.

Podobný korupční skandál vypukl o několik týdnu dříve také v západních Čechách, kde si místní podnikatel a místostarosta obvodu Plzeň 3 za ODS Radim Kopáček řekl redaktorce Novy o úplatek 50 tisíc za přednostní přidělení bytu. I tentokrát politik ODS tvrdil, že jde o útok na jeho osobu a pokusil se novinářku zastrašit podáním trestního oznámení. Jenže vše zachytila skrytá kamera, odvysílala televize a tak policie nyní vyšetřuje Kopáčka a nikoli redaktoru.

Ostatně i v Plzni ODS čelí podezření ze zmizení velkého sponzorského daru. Dárcem měl být podle svých slov kontroverzní podnikatel Lubomír Soudek, který prý místní ODS věnoval celý milión korun. Plzeňská ODS ani centrála strany ale prý o žádném daru neví a pro Soudkovo tvrzení nemají vysvětlení.

Pro některé politiky ODS v Plzni ale byla reportáž o zmanipulovaném přidělovaní komunálních bytů poslední kapkou, kterou přetekl pohár jejich trpělivost. Znepokojení z rozsahu klientelismu a korupce dosáhla v plzeňské ODS takové míry, že dva její členové a bývalí starostové obvodů Plzeň 1 a Plzeň 4 Evžen Zavadil a Petr Bamruk své obavy publikovali v regionální příloze Mf DNES. Patrně tak učinili poté, co neúspěšně vyčerpali pokusy řešit problém korupce uvnitř strany. V článku nazvaném “ODS: klientelistická politika vůči přátelům” doslova uvádějí: “Jako řadoví členové Občanské demokratické strany se chceme zeptat vedení plzeňské ODS, jak dlouho chce hrát k těmto jasným selháním pozici mrtvého brouka? Vyzýváme vedení plzeňské ODS ke změně jeho bezvýrazné, zamlžovací a klientelistické politiky vůči svým přátelům a spojencům, která poškozuje jméno nejen ODS, ale i celého města Plzně. Žádáme o abdikaci předsedy a celého vedení odpovědného za výše uvedené a nezpochybnitelné jevy”. Vedení plzeňské ODS sice v reakci na výzvu připouští celou řadu případů korupce či klientelismu v regionu, do kterých byli zapleteni členové strany. Jde ale prý o selhání jednotlivců, nikoli o systémový problém.

V soukromí je ale řada členů ODS je ochotna připustit, že opak je pravdou. Sami se ptají, kdy se šéfové proberou a kolik dalších skandálů bude potřeba k tomu, aby se problémem klientelismu a korupce uvnitř strany začali seriózně řešit. Uvnitř strany prý také existují také obavy, že některé místní organizace by při stupňování tohoto problému a při případném neúspěchu v podzimních krajských volbách mohly po vzoru některých svých pražských kolegů ze strany odejít.

Zatím ale podle lidí z aparátu ODS zvítězilo sekyrnické pojetí politiky předsedy Topolánka a jeho ostrých hochů , kteří místo řešení problému zahájili další mobilizaci. Odvádění pozornosti od skutečných problémů propagandistickými hesly o údajné politické manipulaci policií a o hrozbě nové normalizace jsou pro Topolánka hrou vabank. Buď ho úspěch v krajských a senátních volbách zachrání nebo prý bude muset od válu.
Další články tohoto autora:
Petr Němec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku