Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.10.2004
Svátek má Marcel
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Vládci razítek
 >ARCHITEKTURA: O betonových krabicích a zlých cizincích
 >PRÁVO: Policejní kontroly poslanců aneb od demokracie k diktatuře
 >VZPOMÍNKA: Grenada
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To jsme to vymňoukli
 >ŮVAHA: Gross vlna se starým obsahem
 >SPOLEČNOST: Normalizace ve zdravotnictví
 >PSÍ PŘÍHODY: Z jedné misky
 >HISTORIE: Madeira a náš poslední král
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zvonek na Boha
 >MÉDIA: Pokrytectví milionového páru
 >KNIHA: Zkušenost s čínskými akademickými funkcionáři
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Úžasné novinky z Německa
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření si pod sebou podřezává větev
 >EKONOMIKA: Po týdnech růstu přední americké trhy ztratily

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
12.10. ŮVAHA: Gross vlna se starým obsahem
Martin Mařák

Je neděle odpoledne, z hi-fi věže duní Traktor od Visacího zámku a já mám před sebou ten slavný normalizační výplod.

„ … Záměr, který diverzní centrály sledují je dvojí: jednak působit prostřednictvím tohoto hudebního braku přímo na naši mládež, a za druhé pod hesly o ( nové ) světové hudební vlně vyprovokoval i u nás vznik skupin, které by produkovaly tuto všem estetickým a morálním normám odporující hudbu. Cíl, který je sledován, je více než zřejmý – prostřednictvím ohlušujícího rámusu, jednotvárných melodií a primitivních, často vulgárních textů dávat i naší mládeži onu osvědčenou hudební drogu, která by i u nás vštěpovala mladým lidem životní filozofii No Future a takové postoje, jednání a názory, které jsou socialismu cizí. Prostřednictvím této hudby má být i naše mládež vedena k lhostejnosti, pasivitě, k odporu proti společnosti.......“

Napsal mezi jiným virtuální Jan Krýzl ve svém legendárním článku „Nová vlna se starým obsahem“ v plné epoše komunistické normalizace. Psal se rok 1983 a hon na čarodějnice, který posléze vypukl byl totální. Všechny kapely punku a nové vlny byly jednoduše zakázány. Kromě koncertů Vondráčkové, Gotta a jim podobným, nedělo se během dlouhých dvou let vůbec nic. Naprosté vakuum. Vzpomínám si, že v Brně, kde jsem tou dobou studoval, se uskutečnila pouze jediná oficiální rocková akce, na které vystoupili Futurum, nebo nějaká podobná limonáda. To jsou takové ty detaily, na které už hodně lidí patrně zapomnělo.

Pokojem rámusí ty staré totalitní pecky z mého výběru Normalizace Top Ten a já přemýšlím o tom, co se za ta léta změnilo. Díky bohu už žijeme v jiné době, změnilo se toho opravdu hodně, ale.....

Neznamená to, že můžeme polevit v ostražitosti a nechat momentálně vládnoucí koalici programově okleštit a vyrušit naše znovu nabyté demokratické práva a svobody. Z perspektivy posledních politických událostí jsem si se zájmem přečetl rozhovor ministra vnitra Františka Bublana v sobotním Právu. Měl jsem dojem, že čtu zpověď malého kluka, kterého nachytali na švestkách. Vůbec na mě nepůsobil seriózním dojmem státníka, který si nemá co vyčítat, je přesvědčen o své pravdě a pevně si stojí za svými činy. No a tak zatímco všichni čekáme a čekáme na konečná řešení těch různých prapodivných předvolebních událostí, ministr vnitra pouze mlží vykrucuje se.

John Bok čeká na slíbené vyjádření Stanislava Grosse k aféře Czechtek.

Další, mezi něž se počítám i já, čekají na vyjádření poslance Svatopluka Karáska o smysuplnosti neveřejného procesu s kpt. Hučínem, kterého se osobně zúčastnil.

ODS čeká na opravdové důkazy v aféře Kořistka, jež by ospravedlnily celý ten helikoptérově-mediální humbuk, co kolem toho propukl.

Erasim Kohák čeká jak dopadne v příštím kole voleb otevřeně vyhlášená spolupráce ČSSD s komunisty.

Jak už jsem podotkl, čekáme a čekáme a božský Karel zatím nelení a dělá reklamního panáka straně, jejíž praktiky jsou poslední dobou opravdu podivné. Tak mě napadá, že asi největší bomba by byla, kdyby si i Mirek Topolánek rychle koupil Harley Davidson a spolu s Vlastimilem Tlustým a bandou potetovaných Hells vpadli na jeden z těch koncertů a udělali tam pořádek. Stejně jako kdysi Hells Angels při památném útoku na demonstraci levicových intelektuálů proti válce ve Vietnamu na půdě univerzity Berkley.

Teď zrovna hraje Mámo, neper od Jasné páky.

Long live to rock'n'roll!!!

Martin Mařák
http://marakweb.wz.cz
Další články tohoto autora:
Martin Mařák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku