Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.10.2004
Svátek má Marcel
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Vládci razítek
 >ARCHITEKTURA: O betonových krabicích a zlých cizincích
 >PRÁVO: Policejní kontroly poslanců aneb od demokracie k diktatuře
 >VZPOMÍNKA: Grenada
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To jsme to vymňoukli
 >ŮVAHA: Gross vlna se starým obsahem
 >SPOLEČNOST: Normalizace ve zdravotnictví
 >PSÍ PŘÍHODY: Z jedné misky
 >HISTORIE: Madeira a náš poslední král
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zvonek na Boha
 >MÉDIA: Pokrytectví milionového páru
 >KNIHA: Zkušenost s čínskými akademickými funkcionáři
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Úžasné novinky z Německa
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření si pod sebou podřezává větev
 >EKONOMIKA: Po týdnech růstu přední americké trhy ztratily

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
12.10. VZPOMÍNKA: Grenada
Julie Salcherová

Na včerejší vzpomínkovou nostalgii Jana Beneše, jak se cítil a jaké to bylo, když před dvaceti lety dostal Nobelovu cenu Jaroslav Seifert a přirovnal to k "dání po nose" Říši zla v případě osvobození Grenady, se v komentářích ozvala jakási moudrá hlava, která tu akci (nejen americkou, účastnilo se šest států karibské oblasti) přirovnala k sovětskému obsazení Československa roku 1968. Inu, autoru této poznámky zřejmě vyhovovalo na Grenadě těch 25 000 Kubánců a asi také nikdy neslyšel o 200 000 kusech čs. pušek vz. 52, zabavených pak na ostrově s populací 86 000 duší. Ale to je teď vedlejší, jako osoba, která tehdy byla u toho, bych si přála poukázat na ještě jeden a to zlomný aspekt, který ta operace přinesla do doktriny U.S. ozbrojených sil. S mezinárodní politikou to nemá nic spolčného.

Od 1.září 1975 v americké armádě, letectvu, námořnictvu, námořní pěchotě a pobřežní stráži, sice už sloužily ženy (transformace na dobrovolnickou armádu trvala Americe od března 1974 do září 1975, srovnejme s trváním armádní transformace české) ale muži se v nich nevzdávali své tradiční úlohy ochranitele a ženy nebyly zásadně přidělovány k bojovým jednotkám. Což přesně platilo i onoho 14. října 1983, kdy se Američané (a další) vydali jednak osvobodit zadržovaná studentská rukojmí a potažmo skoncovat s možností mít za humny další sovětskou základnu.

Takže dvě příslušnice Námořní pěchoty dostaly po přistání za úkol obsadit a zabezpečit psí útulek. Neb nadřízení nepředpokládali, že by jim při této akci cosi hrozilo. Nadřízení, jako obvykle, neměli dost správných informací o tom, jak to při budování socialismu chodí. Psí útulek bylo ve skutečnosti skladiště zbraní a výzbroje, obsazené a bráněné skupinou místních ozbrojenců a 40 Kubánci. Ty dvě holky si však věděly rady a bez vyžádání si jakýchkoli posil to místo dobyly a zabezpečily. Část obránců pobily, zbytek vzaly do zajetí a teprve po více jak tříhodinovém boji si vyžádaly autobus na odvoz zajatců.

Čímž skončily v amerických ozbrojených silách názory o tom, že ženy se prostě do bojových akcí nehodí.
Další články tohoto autora:
Julie Salcherová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku