Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.10.2004
Svátek má Marcel
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Vládci razítek
 >ARCHITEKTURA: O betonových krabicích a zlých cizincích
 >PRÁVO: Policejní kontroly poslanců aneb od demokracie k diktatuře
 >VZPOMÍNKA: Grenada
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To jsme to vymňoukli
 >ŮVAHA: Gross vlna se starým obsahem
 >SPOLEČNOST: Normalizace ve zdravotnictví
 >PSÍ PŘÍHODY: Z jedné misky
 >HISTORIE: Madeira a náš poslední král
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zvonek na Boha
 >MÉDIA: Pokrytectví milionového páru
 >KNIHA: Zkušenost s čínskými akademickými funkcionáři
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Úžasné novinky z Německa
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření si pod sebou podřezává větev
 >EKONOMIKA: Po týdnech růstu přední americké trhy ztratily

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
12.10. SPOLEČNOST: Vládci razítek
Václav Vlk

V předvolebním halasu, rozmazávání aférek a afér se pomalu ale jistě stává ODS stejně nevěrohodnou a na pohled matlavou stranou jak je Grossova ČSSD. Ba, dá se říci, že hitmakeři shromáždění kolem bezskrupulozního Grosse vedou nejméně na body. Rozdávají prebendy celým profesním skupinám, rozhazují státní peníze plnými hrstmi, slibují nesplnitelné. A pokud přímo neiniciují, tak dovedně využívají podivného chování policie a v některých případech i justice vůbec. Stačí, jako už v minulosti, pár zatčených příznivců ODS nebo jen "bohatců" a už se o ničem jiném nemluví. Hlavně o ničem jiném nemluví vedení ODS. A ne že by nebylo anebo že by chyběla témata, na které by voliči neslyšeli. Kdosi radil ODS, aby si dala jako hlavní heslo rovnou "15% daň". Kovaným pravičákům by se jistě líbila, ale že by tohle zrovna přilákalo k volebním urnám davy voličů? To asi ne.

A přitom za sedm let vlády ČSSD jsou lidi už skutečně otrávení a naštvaní. Ne tím, že by se jim vedlo ekonomicky skutečně špatně. Spíš naopak. Většina lidí se má natolik ekonomicky dobře, jak se nikdy neměla. Nikoliv díky ČSSD, ale tím, že jsme v demokratické Evropě.

Co však lidi skutečně štve, je až patologická byrokratizace státu a z toho vyplývající buzerace obyčejného občana. Bývalé miliardové kšefty, ať správné či nikoli, které se však staly hlavně před mnoha lety, to není to, co by bylo pro lidi "hitem". Lidi štve arogance "držitelů razítek" a jejich obrovský nárůst. Jak "razítek", kterými nás kdekdo ovládá, tak lačnosti kdekoho, aby se nějakého "razítka" zmocnil a tak mohl téměř bez kontroly využívat moci, kterou mu razítko dává.

Dá se říci, že jsme se jako společnost dostali doslova do "razítkového šílenství". Povolení, příkazy, zákazy, razítka, bumážky co se smí a nesmí, předpisy, čím blbější, tím více vyžadované a prosazované, začínají ovládat celý náš život. Výrobce kozího sýra pronásledují naše úřady víc než CIA al-Kaidu. V sousedním Rakousku vám v každé "Hütte" či "Almu" prodají čerstvě nadojené mléko a nabídnou koláč s tvarohem upečený paňmámou před vašima očima, u nás je to pomalu hrdelní zločin. Zeptáte-li se v Itáli a nebo Anglii, zda vyhazují za pár hodin uvařené jídlo, hledí na vás jako na šílence. Jak by vůbec Angličané vyrobili svůj týdny zrající puding? Ve francouzských hospůdkách jsou společná WC pro pány a dámy běžná a v Bruselu si o vás budou myslet, že jste šílenec, když budete požadovat bezdotykové baterie. V Řecku se jinak než na chodníku skoro nevečeří a představa, že by balili pečivo do igelitu, jim připadá jako myšlenka z Marsu. I komisní rakouští a švýcarští strážci přírody jsou tu proto, aby přírodu chránili a ne aby buzerovali turisty.

Vládci razítek vymýšlejí stále další a další předpisy a pokyny. Aby se snad už vůbec nedalo nic pořádně postavit, vydá pražský magistrát stavební vyhlášku opsanou možná z Texasu, podle které by se však nedala postavit ani jedna vesnice či město jak je známe u nás od středověku, či dneska přestavět ani jeden rodinný domek. "Svobodomyslní" a progresívní milovníci přírody se ukázali po památkářích snad jako nejagresivnější "vládci razítek". Zatímco památkáři zakazují vysadit na náměstí stromy, protože mají fotku z 19. století, že tam tehdy žádné stromy nebyly (zřejmě netuší, že proto, že by je bývala moč koní a dobytka spálila) a tak už nikdy nebudou. Zelení pod heslem ochrany přírody vyhánějí z lesů a hor turisty a sportovce. Vládci stále nových a větších CHKO vyhánějí dokonce i děti z letních táborů, vodáci jsou vyháněni z řek a jsou vytvářeny celé oblasti, do kterých se vlastně nikdo, s vyjímkou "vládců razítek", nemá nárok dostat. Pod všelijakými hlavičkami se sjednocují excentrici i docela obyčejní lobbisté a doslova znemožňují život celým skupinám obyvatel. Šumava budiž ukázkou. Vládci razítek zakazují dětem "pracovat" coby herci, majitelé zvláštních výsad sdružení například v OSA vybírají "daně" do vlastní kapsy i za zpěv národních pásniček, úředníci vymýšlejí jak co nejvíce ztížit možnost studentům vydělat si nějakou korunu, policisté už zase na základě "pokynů" kontrolují v autech lékárničky...

A nikdo z těchto "vládců razítek" není sám za nic zodpovědný. Když už něco na "vládce razítek" praskne, viz stovky prohraných soudů ve Štrasburku, nikomu z viníků se nic nestane. A zaplatí to "stát". Tedy vlastně občan.

Chce-li ODS získat voliče, tady má zajímavé a atraktivní téma. A skutečná volební témata, to je, zdá se, to co dnes ODS chybí nejvíce. Dnes, stejně jako ve starém Římě, chtěl volič jednoduchá a jasná hesla. Program, který pochopí každý a s kterým se může ztotožnit. Nic takového, jak se zdá, dnešní ODS nemá. Nepředloží-li ODS žádný jasný a srozumitelný program a bude jen pištět o "grosstapu", i kdyby měla stokrát pravdu, prohraje. Pravicoví voliči volí hlavou. A když nevidí v účasti ve volbách žádný smysl, zůstanou doma. "Vládci a milovníci razítek", ti přijdou k volbám vždycky. Protože, nedej bože, aby se něco změnilo.

Tvrdí-li nezávislí ekonomičtí experti i ODS, že ČR by mohla zvyšovat svoji výkonnost ročně o 8% a přemýšlí-li složitě "jak na to", lze jim poradit. Tak jako změna politického systému sebrala moc všem "strážcům hranic" a politrukům a vexlákům, je nutno sebrat nekontrolovatelnou moc všem "vládcům razítek". Razítka nechat jen tam, kde je to skutečně nutné a v civilizovaných a prosperujících státech obvyklé. A ekonomika a nálada se zvednou možná ještě rychleji. Jenže, dokáže to vůbec dnešní ODS?
Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku